Событие
Pejzaże destrukcji. Atrofia i rozkład w kulturze
Konferencja ma na celu wskazanie możliwych dróg interpretacji i analiz atrofii, ponownego odczytania i przewartościowania procesu rozkładu, ruinizacji oraz śmierci w kulturze.
Organizatorów Konferencji interesują odpowiedzi na pytania:, na ile można zaryzykować stwierdzenie o twórczym i inspirującym potencjale destrukcji? Czy tkwi w niej jedynie nihilistyczna, degradująca siła, czy raczej staje się podstawą do wytworzenia nowej jakości i szansą na metempsychozę? Jak bardzo ruina i powiązana z nią śmierć jest synonimem ostateczności, apokaliptycznego końca tego, co już znane? A może raczej jest paradygmatem umożliwiającym odrodzenie?
Proponowane obszary problemowe:
1. Teorie i praktyki destrukcji
2. Doświadczenie destrukcji: turystyczne, kulturowe, etyczne, wewnętrzne
3. Sztuki i estetyki destrukcji
4. Destrukcja: zniszczenie, ruina(cja), czy proces twórczy?
5. Ruinizacja: śmierć czy odrodzenie?
Zgłoszenia wraz z tytułem wystąpienia, afiliacją oraz abstraktem należy przesyłać do 21 października 2018 roku na adres: pejzaze.destrukcji@gmail.com .
Opłata konferencyjna:
- 270 doktoranci (370 z udziałem w kolacji)
- 350 pracownicy naukowi (450 z udziałem w kolacji)
Koszty obejmują materiały konferencyjne, koszty publikacji oraz wyżywienie podczas konferencji. Nie obejmują kosztów podróży oraz noclegów.
Информация
Смотреть также
Umberto Eco: Niesamowite / Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Konferencja skierowana jest do kulturoznawców, literaturoznawców, filologów, antropologów, filozofów oraz przedstawicieli innych humanistycznych dyscyplin, dla których myśl Umberto Eco wciąż pozostaje intrygująca i potrafi zadziwić.
"Paryż – Londyn – Monachium – Nowy Jork. Powrześniowa Emigracja Niepodległościowa na mapie kultury nie tylko polskiej", seria III: "WYBITNE POSTACIE KOBIECE XX-WIECZNEGO WYCHODŹSTWA"/ III Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku
Miłość. Interpretacje, paradygmaty, konteksty
Miłość leży u genezy wielu historycznych wydarzeń, politycznych decyzji i ludowych przesądów. Stanowi także nieprzemijającą inspirację dla artystów, pisarzy etc., o czym świadczy nieprzebrana liczba dzieł sztuk wizualnych czy literackich. Jest także obiektem rozważań naukowców, co potwierdza stale zwiększająca się liczba opracowań dotyczących tej emocji. Nie mniej istotnym bodźcem do tworzenia i destrukcji były pasja i pożądanie.
Szczecin – kultura w „mieście magnolii i ruin” / wykład dra Michała Paziewskiego
Książnica Pomorska oraz Fundacja Ścieżkami Pomorza zapraszają na wykład dr. Michała Paziewskiego Szczecin – kultura w „mieście magnolii i ruin” (poniedziałek 3 kwietnia 2017 o godz. 17.00, Sala im. Stanisława Badonia, wejście od ul. Dworcowej, parter). Wstęp wolny.