Событие
Pod znakiem Orła i Pogoni. Polsko-litewskie związki naukowe i kulturowe w dziejach Uniwersytetu Wileńskiego
Konferencja odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego. Szerokie grono uczestników konferencji stanowić będą osoby od wielu lat związane z polonistyką wileńską, współtwórcy filologii polskiej na Uniwersytecie Wileńskim, przyjaciele, naukowcy reprezentujący różne polonistyki zagraniczne oraz wszyscy, którzy poczuwają się do związku z Alma Mater Vilnensis.
Konferencja ma szczególny charakter z uwagi na szereg przypadających w tym roku rocznic: 450. rocznicy Unii Lubelskiej, 440. rocznicy założenia Akademii Wileńskiej, 100. rocznicy reaktywowania Uniwersytetu Wileńskiego pod nazwą Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Współczesna polonistyka wileńska, powstała na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego dzięki śp. Prof. Algisowi Kalėdzie w 1993 roku, a więc przed ponad ćwierć wieku, jest spadkobierczynią tradycji Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Dzisiaj funkcjonuje ona w ramach Instytutu Badań Języków i Kultur Regionu Morza Bałtyckiego.
Obrady będą prowadzone dwutorowo, zostaną omówione takie zagadnienia, jak:
- Stan badań nad polsko-litewskimi kontaktami naukowymi (językowymi, kulturowymi i literackim, historycznymi) oraz perspektyw ich rozwoju;
- Nakreślenie nowych możliwości współpracy w dobie zmian programowych na polonistykach na Uniwersytecie Wileńskim oraz na uczelniach wyższych w Polsce.
Języki konferencji: polski, litewski, rosyjski.
Czas wygłaszania referatów: 20 min.
Przewidziane jest wydanie referatów w postaci zbioru studiów.
W imieniu organizatorów
doc. dr Mirosław Dawlewicz
kierownik Centrum Polonistycznego Uniwersytetu Wileńskiego
Organizator konferencji: Centrum Polonistyczne Uniwersytetu Wileńskiego.
Partner konferencji: Instytut Polski w Wilnie.
Wsparcie finansowe: Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie"