Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 04.10.2019 - 06.10.2019
Дата размещения: 28.05.2019

Polonistyka w świetle tradycji i wyzwań współczesności

Начало событияВид события:
Конференция

W dniach 4-6 października 2019 roku na Narodowym Uniwersytecie Lwowskim im. Iwana Franki odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Polonistyka w świetle tradycji i wyzwań współczesności”, organizowana z okazji piętnastolecia Katedry Filologii Polskiej na Narodowym Uniwersytecie Lwowskim im. Iwana Franki. Konferencji towarzyszyć będzie IV Biesiada Polonistyczna z udziałem młodych naukowców – uczestników programu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie”.

W czasie obrad konferencyjnych proponujemy skupić się nad następującymi zagadnieniami:

  • Literatury małe, literatury najmniejsze: tożsamości literackie regionów na Ukrainie i w Polsce.
  • Przestrzenie wzajemnego przenikania się literatur: konteksty ukraińskie, polskie, środkowoeuropejskie.
  • Literatura oraz jej pogranicza: kultura masowa, kontrkultura, ruchy społeczne i polityczne.
  • Tendencje rozwojowe współczesnej polszczyzny i zwyczajów komunikacyjnojęzykowych. Innowacje językowe: norma a kodyfikacja.
  • Pogranicza językowe i językowo-kulturowe. Polszczyzna polonocentrycznych wspólnot komunikatywnych na Wschodzie.
  • Nauczanie języka polskiego i polskiej kultury osób z pierwszym językiem wschodniosłowiańskim w krajach ich zamieszkania oraz w Polsce: strategie, metody, skuteczność.

Do refleksji nad tymi zagadnieniami pragniemy zaprosić literaturoznawców, językoznawców, kulturoznawców i glottodydaktyków z kraju oraz zagranicy.

Języki robocze konferencji: wszystkie słowiańskie.

Opłata konferencyjna wynosi 200 zł. Opłatę konferencyjną będzie można uiścić na miejscu. Opłata obejmuje koszt materiałów konferencyjnych, opublikowania zbiorowej monografii naukowej, obiadów, przerw na kawę oraz uroczystej kolacji. Koszty podróży oraz zakwaterowania uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

Czas wygłaszania referatu nie powinien przekraczać 20 minut. Teksty referatów będą wydrukowane w tomie pokonferencyjnym po uzyskaniu pozytywnych recenzji.

Termin zgłoszeń udziału w konferencji upływa 30 czerwca 2019 r.

Prosimy o zgłaszanie udziału w spotkaniu:

Uczestnicy konferencji: polonistyka.lviv.2019@gmail.com

Uczestnicy   programu  „Koordynacja  i    wsparcie   wyższego   kształcenia polonistycznego na Ukrainie”: kowalewskijerzy@wp.pl

prof. dr Ałła Krawczuk, doc. dr Ostap Sływynskyj, dr Jerzy Kowalewski, dr Iryna Bundza – sekretarz naukowy konferencji

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
30.06.2019

Смотреть также

22.01.2019

Polonistyka na Uniwersytecie Narodowym im. Jurija Fedkowycza w Czerniowcach

Katedra Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej KUL serdecznie zaprasza na wykład „Polonistyka na Uniwersytecie Narodowym im. Jurija Fedkowycza w Czerniowcach”.

11.04.2016

Pokaz "Psałterza floriańskiego" (z cyklu "PIERWSZE/NAJSTARSZE" z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski)

Już 23 kwietnia w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można zobaczyć na własne oczy "Psałterz floriański" – jeden z najstarszych i najbardziej zagadkowych zabytków języka polskiego. Bezcenna księga opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym. "Psałterz floriański" został odkryty w XIX wieku w austriackim opactwie Sankt Florian – od razu stał się naukową sensacją, a do dziś pozostaje wielką, nierozwikłaną zagadką polskiego średniowiecza. Sprowadzony do Polski w 1931 roku, następnie, w obliczu II wojny światowej, wywieziony do Kanady, powrócił do Warszawy dopiero po dwudziestu ośmiu latach. Od tego czasu jest jedną z najcenniejszych ksiąg w skarbcu Biblioteki Narodowej. Naukowcy nadal toczą spory o to, gdzie "Psałterz floriański" powstał, kto go używał i co oznaczają zdobiące go miniatury. Tekst "Psałterza" został spisany na przełomie XIV i XV wieku w trzech językach: łacinie, polskim i niemieckim. Bardzo możliwe, że księga miała być darem dla królowej Jadwigi, a po jej śmierci była używana przez kolejne polskie monarchinie. Poza trójjęzycznym przekładem tekstu "Psalmów", na kartach "Psałterza" namalowano tajemnicze miniatury, w których jedni chcą widzieć astrologiczne symbole, inni mnemotechniczne schematy ułatwiające zapamiętywanie tekstu, a zdaniem niektórych znajdują się tam… Mistrz Yoda, Nosferatu i Gandalf Szary. Podczas pokazu "Psałterza" jego treść, dzieje i tajemnice przybliżą wystąpienia specjalistów. O 15.00 dr Marcin Kuźmicki z Zakładu Historii Języka Polskiego UAM wygłosi wykład "Wywiad z Psałterzem floriańskim – czyli historia małomównego manuskryptu", a o 16.30 odbędzie się dyskusja" Yoda czy Nosferatu? Świat na marginesach Psałterza floriańskiego". Wraz z udziałem publiczności dyskutować będą dr Kamil Kopania z Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej Instytutu Historii Sztuki UW i Łukasz Kozak – redaktor Polony – Cyfrowej Biblioteki Narodowej i autor popularnego przeglądu średniowiecznej ikonografii "Discarding Images". Pokaz "Psałterza floriańskiego" to jednocześnie wyjątkowa okazja, żeby zwiedzić barokowe wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej, po których oprowadzi warszawski przewodnik Jacek Karwat. PIERWSZE/NAJSTARSZE to cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego. Udział we wszystkich wydarzeniach związanych z cyklem PIERWSZE/NAJSTARSZE jest bezpłatny. Na oprowadzanie po Pałacu Rzeczypospolitej z przewodnikiem obowiązuje rejestracja. Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/1716025545334937/

02.12.2017

V konferencja z cyklu "Język - obyczaj - wspólnota"

Szanowni Państwo, mamy zaszczyt zaprosić Państwa na V konferencję naukową historyków języka polskiego z cyklu: Język – obyczaj – wspólnota.

05.01.2019

Nowe perspektywy w nauczaniu języka polskiego jako obcego V

Organizatorami konferencji są Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców, Instytut Języka Polskiego oraz Studium Podyplomowe Nauczania Języka Polskiego jako Obcego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах