Событие
Postać w kulturze wizualnej. Geneza – mutacje – reaktywacje
Szanowni Państwo!

Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa do udziału w drugiej edycji konferencji „Postać w kulturze wizualnej”, organizowanej przez Instytut Polonistyki i Logopedii oraz Katedrę Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Konferencja odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia 2018 roku, na Wydziale Humanistycznym UWM (języki obrad: polski i angielski). Mamy nadzieję, że tematyka naszego interdyscyplinarnego spotkania zainteresuje osoby pasjonujące się kulturą, sztuką, mediami, literaturą, językiem, socjologią, psychologią i innymi naukami. Proponując podtytuł „Geneza – mutacje – reaktywacje”, pragniemy zachęcić badaczy do skupienia uwagi przede wszystkim na cechach postaci, kontekstach, w jakich się rodzą, adaptują, znikają i odradzają, a także na zasadach i nieregularnościach związanych z ich (słowno-)wizualną konstrukcją.
O zgłoszenia tematów i abstraktów (do 200 słów) prosimy do 31 stycznia 2018 roku na adres mailowy: serialeolsztyn@gmail.com. Zastrzegamy sobie prawo wyboru nadesłanych propozycji. Planowany czas wygłaszania referatu nie powinien przekraczać 20 minut. Opłata konferencyjna w wysokości 300 złotych pokrywa koszty materiałów konferencyjnych, uroczystej kolacji (19 IV), obiadu (20 IV), barku kawowego oraz publikacji pozytywnie zrecenzowanych materiałów.
Komitet naukowo-organizacyjny:
Alina Naruszewicz-Duchlińska,
Daria Bruszewska-Przytuła,
Monika Cichmińska,
Anna Krawczyk-Łaskarzewska,
Piotr Przytuła.
Информация
Смотреть также
VII wiatr od morza. Sensacja, prowokacja, skandal - o przekraczaniu kulturowych norm
Ogólnopolska konferencja naukowa: literatura - język - dydaktyka - kultur
Wielkie Pomorze - społeczności i narody
Rozpoznane. Nazwane. Przedstawione. Świat w polskiej dramaturgii najnowszej
Organizatorzy: Katedra Badań nad Teatrem i Filmem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym Instytutu Badań Literackich PAN.
Światy poza światem. Fantastyka wysokoartystyczna w literaturze i kulturze
Organizatorzy niniejszej konferencji chcieliby zachęcić do pochylenia się nad następującymi problemami: • Polskimi i zachodnimi typologiami gatunków fantastycznych (czyli zarówno fantasy, science fiction, jak i fantastyka grozy, w tym horror, i podobnie dalej); • Kanoniczności fantastyki i przewartościowania opozycji low i high fantasy; • Proliferacji gatunków i subgatunków fantastycznych; • Dominacji kategorii estetycznych w genologii fantastycznej (urban fantasy, dark fan-tasy, steampunk, post-apo, cyberpunk, dieselpunk etc.); • Relacji tekstów reprezentujących nurty Nowej Fali SF i New Weird do korpusu klasycznej fantastyki; • Korzeni gatunkowych fantastyki (francuska marveilleux, anglosaski realizm fantastyczny czy niemiecki romantyzm); • Inkluzywności fantastyki grozy w kanonie fantastycznym; • Wzmożonej aktywności światotwórczej fantastów (tworzenie encyklopedii, kompendiów, podręczników, atlasów, grafik koncepcyjnych itp.); • Przekładalności konwencji fantastycznych na media pozaliterackie: filmy, gry wideo, komiksy, gry fabularne (w tym LARPy) i transmedia.