Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 14.03.2017 - 16.03.2017
Дата размещения: 10.03.2017

Prof. Jens Herlth gościem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w ramach programu Erasmus Swiss Mobility

Начало событияВид события:
Лекция
Местность:
Katowice
Организаторы:
Целевые аудитории:
Студенты, аспиранты, Независимые ученые, Доктора

W dn. 14-16 marca br. zajęcia na Wydziale Filologicznym UŚ poprowadzi nasz szwajcarski kolega, literaturoznawca, prof. Jens Herlth.

Prof. Herlth zajmuje się historią polskiej i rosyjskiej literatury nowoczesnej. Jego artykuły gościły na łamach najważniejszych periodyków branżowych (także polskich). Pisał m.in. o twórczości Stanisława Brzozowskiego, Czesława Miłosza, Fiodora Dostojewskiego, Josipa Brodskiego, katastrofizmie dwudziestolecia międzywojennego. Zasiada w Radzie Naukowej wydawanego przez UŚ czasopisma „Śląskie Studia Polonistyczne”.

Podczas swojego pobytu prof. Herlth poprowadzi następujące zajęcia:

— wtorek, 14 marca, godz. 15.00-16.30 w budynku WF przy pl. Sejmu Śląskiego 1, Sala Rady Wydziału, wykład + dyskusja: The Cult of Will and Power: Did Brzozowski Inspire Ukrainian Nationalism (zajęcia dedykowane doktorantom Wydziału Filologicznego oraz wszystkim zainteresowanym);

— środa, 15 marca, godz. 11.30-13.00, s. 402 w budynku WF przy pl. Sejmu Śląskiego 1, ćwiczenia: Pojęcie barbarzyństwa/barbarzyńscy w twórczości Z. Krasińskiego (zajęcia dla studentów II roku polonistyki I stopnia);

— środa, 15 marca, godz. 13.15-14.45, budynek WF w Katowicach (pl. Sejmu Śląskiego 1, sala Rady Wydziału): wykład + dyskusja – Między poetyką a polityką: teoria powieści Stanisława Brzozowskiego (wykład otwarty dla studentów i pracowników WF);

— czwartek, 16 marca, godz. 11.30-13.00, budynek WF w Sosnowcu (ul. Grota Roweckiego 5, sala 1.50): warsztaty + dyskusja: Czy socjalizm może mieć duszę? „Dżan” Andrieja Płatonowa (zajęcia dedykowane studentom rusycystyki oraz ISM).

Информация

Смотреть также

29.05.2017

Magiczna Noc Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej

Spotkanie dla wszystkich miłośników literatury, podczas którego zostaną zaprezentowane różnorodne wątki literatury dla dzieci i młodzieży. W ramach wydarzenia najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w wyjątkowych warsztatach, zabawach i konkursach, natomiast dla dorosłych zostaną przygotowane wykłady, spotkania z pisarzami oraz prezentacje polecanej przez łódzkich filologów literatury dziecięcej i młodzieżowej.

31.01.2016

Literatura a polityka. Casus Pomorza i Kaszub

Po 95 latach od wskrzeszenia państwa polskiego na Pomorzu i po 25 latach od wydarzeń roku 1989 nadszedł czas, aby rozważyć i ocenić kontekst  uwarunkowań społeczno-politycznych szeroko rozumianej literatury Pomorza i Kaszub. Myślimy tutaj szczególnie o środowiskach, które rozwijając się bądź w ramach państwa pruskiego, bądź w odrodzonej II Rzeczpospolitej i wreszcie w Polsce Ludowej, dopiero od 1989 roku mogły wypracować prawdziwie swobodny sposób wyrażania swej podmiotowości.

15.02.2017

Współczesna literatura anglojęzyczna w Polsce

Szanowni Państwo,   W 2007 roku Katedra Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowała pierwszą konferencję „Współczesna literatura brytyjska w Polsce” podczas której, w gronie literaturoznawców i przekładoznawców, wspólnie zastanawialiśmy się nad obrazem współczesnej literatury brytyjskiej i zjawisk jej towarzyszących w oczach polskiego odbiorcy.     Dziś, niemalże dekadę później, zapraszamy Państwa do udziału w drugiej edycji naszej konferencji. Tym razem jednak poszerzamy pole widzenia i proponujemy przyjrzeć się literaturze anglojęzycznej – brytyjskiej, amerykańskiej i literaturze byłych kolonii brytyjskich – w Polsce.     W ramach konferencji chcielibyśmy wspólnie zastanowić się, jak, w świetle zmian politycznych, społecznych i kulturowych, jakie zaszły przez ostatnie lata w Polsce Europie i na świecie, przedstawia się dziś obecność tych literatur w naszym kraju.     Czy dziś, gdy Polacy stanowią  największą grupę obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, możemy mówić o wzmożonym zainteresowaniu brytyjskością i wzroście popularności literatury z Wysp Brytyjskich w Polsce? Czy „lista obecności” współczesnych pisarzy angielskich, szkockich i irlandzkich wzbogaciła się o nowe nazwiska?   Jak kulturowa i gospodarcza hegemonia Stanów Zjednoczonych wpływa  na funkcjonowanie mediów i rynku wydawniczego w Polsce?   Czy i jak literatura postkolonialna z byłych kolonii brytyjskich – Indii, krajów afrykańskich, Karaibów czy Australii i Nowej Zelandii – jest obecna w Polsce?   Głównymi zagadnieniami konferencji będą:

10.09.2015

Gatunki nieklasyczne - teoria i praktyka. Ogólnopolska konferencja naukowa

  

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах