Событие
Retoryka a komunikacja. Jak używamy i nadużywamy zasad ars rhetorica?
Zakład Języka Niemieckiego Instytut Filologii Germańskiej oraz Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych serdecznie zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji "Retoryka a komunikacja. Jak używamy i nadużywamy zasad ars rhetorica?", która odbędzie się w dniach 18-19 października 2018 r. w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Celem projektu jest między innymi odkłamanie po części potocznych, ale także czasami pojawiających się w dyskursie naukowym mniemań dotyczących retoryki, jej natury, zadań i metod. Zamierzamy podjąć próbę określenia i opisania stref komunikacji, w których obecność retoryki jest oczywista, nieoczywista czy zaledwie przeczuwana. Rozważymy zasadność stwierdzenia, że sztuka retoryczna i teoria komunikacji, które badają i opisują naturalne zasady tworzenia relacji międzyludzkich, wzajemnie się warunkują, że istnieje między nimi szczególny, naturalny związek oparty na założeniu intencjonalności działań człowieka jako twórcy kultury i struktur społecznych. Zastanowimy się nad możliwościami wykorzystania narzędzi perswazyjnych sztuki retorycznej, którymi dysponujemy w sposób świadomy lub nieświadomy a także zgodny lub sprzeczny z zasadami opisanymi przez mistrzów ars rhetorica. Pragniemy wykazać aktualność i żywotność retoryki wynikającą z jej zakorzenienie w naturze człowieka, istoty świadomie kształtującej warunki swojej egzystencji. Nasza konferencja pomyślana jest jako okazja do rozmowy między reprezentantami różnych specjalności naukowych. Zapraszamy do wspólnego poszukiwania śladów żywej obecności ciągle młodej i atrakcyjnej Królowej Sztuk.
W ramach konferencji zostaną poruszone następujące tematy:
- granice wolności słowa, środki perswazji i ich wpływ na rzeczywistość;
- komunikacja perswazyjna i jej ujęcie w różnych paradygmatach humanistyki;
- prozodia w retoryce;
- metafora – funkcja retoryczna i ontologiczna.
Chętnie przyjęte zostaną także inne propozycje wystąpień, związane z tematem przewodnim konferencji.
Abstrakty w języku polskim lub niemieckim można zgłaszać do dnia 28 lutego 2018 r. poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy.
Link do formularza: https://goo.gl/forms/TtBGbObSrkLI7Jfv2
Opłata konferencyjna: 350 zł Opłata obejmuje materiały konferencyjne, przerwy kawowe, bankiet, a także publikację pokonferencyjną. Opłata nie obejmuje kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania podczas konferencji.
Dane kontaktowe: konferencja.retoryka2018@gmail.com
Информация
Смотреть также
Retoryka i medycyna / XVIII Konferencja Polskiego Towarzystwa Retorycznego
Polskie Towarzystwo Retoryczne wspólnie z Interdyscyplinarnym Centrum Retoryki Stosowanej Pro Rhetorica (IBL PAN) zapraszają na XVIII Konferencję PTR zatytułowaną Retoryka i medycyna, która odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2019 roku (poniedziałek – wtorek) w Warszawie.
Powinowactwa retoryki
Zakład Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa Instytutu Filologii Polskiej, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Zespół Kultury Żywego Słowa Rady Języka Polskiego zapraszają do udziału w konferencji naukowej „Powinowactwa retoryki”, która odbędzie w dniach 6-8 czerwca 2016 roku. Jest to czwarte spotkanie poświęcone zagadnieniom retorycznym organizowane w Poznaniu. Tym razem przyjrzymy się związkom retoryki z filozofią, szeroko pojętą komunikacją medialną, komunikacją polityczną, ale też sztuką wizualną, teatralną i muzyczną. Ilustracją retoryki muzycznej będzie koncert „Vioratoria” w wykonaniu studentów i pedagogów Zakładu Instrumentów Historycznych Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, na który również serdecznie zapraszamy (7 czerwca, godz. 19.30 Aula im. S. Stuligrosza, ul. św. Marcin 87).
Retoryka (nie)równości
Zakład Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zespół Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN zapraszają do udziału w konferencji naukowej „Retoryka (nie)równości”, która odbędzie się 15-17.06.2020 r. w Poznaniu.
Efektywna, efektowna i etyczna komunikacja
Koło Naukowe Prostego Języka i Koło Naukowe Retoryki Gadu-gadu, działające przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej pt. „Efektywna, efektowna i etyczna komunikacja”, która odbędzie się 14-15 maja 2022 r. w formule online.