Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 27.04.2023
Дата размещения: 18.04.2023

Seminarium "Antropologia koloru" / z cyklu "Nowe języki antropologii"

Начало событияВид события:
Семинар
Местность:
Warszawa

Kolor należy do tych rzeczy, które wydają się oczywiste, dopóki nie zaczniemy się nad nimi poważnie zastanawiać. Bo czym właściwie jest kolor? Substancją zawartą w rzeczach czy tylko zabarwieniem naszej percepcji? Atrybutem rzeczy czy żywiołem, w którym znajdują one swoją wyjątkowość? Czy można mówić o kolorach w ogóle bez uwzględnienia historii ich wytwarzania oraz tego, że dzieci postrzegają je zupełnie inaczej niż dorośli?

Michael Taussig napisał książkę, w której postanowił odejść od pozytywistycznego rozumienia koloru i zająć się jego magią. Zagląda przy tym pod podszewkę zachodniej kultury, która skolonizowała barwy narzucając niewolniczy tryb ekstrakcji pigmentów z zamorskich kolonii, a następnie podporządkowując postrzeganie kolorów schematom naukowym i kulturowym hierarchiom. Dlatego jego książka jest zarówno rygorystyczną refleksją nad szeroką gamą problemów związanych z antropologicznym sensem doświadczania barw jak i dziełem pisarskim, w którym Walter Benjamin odbywa kolorystyczne spacery z Williamem Burroughsem, a europejscy antropolodzy (jak Bronisław Malinowski) dyskutują na równi z własnym kolonialnym dziedzictwem i z wykorzystaniem barw w cyklu powieściowym Marcela Prousta. Taussig oferuje po prostu nowe spojrzenie na świat poprzez kolory – w całej jego i ich złożoności.

Lektura: Michael Taussig, What Color Is the Sacred? (s. 1-26; 40-62; 141-159; 243-253).

Информация

Адрес:
Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, Warszawa, sala 144
Оплата:
bez opłat
Дата размещения:
18 апреля 2023; 12:53 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
18 апреля 2023; 12:53 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

14.01.2021

Mgr Patryk Wiśniewski: O kolorach w polszczyźnie w perspektywie historycznej i porównawczej

Katedra Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ serdecznie zaprasza na zebranie naukowe, które odbędzie się w poniedziałek 18 stycznia o godz. 15.00 na platformie MSTeams. 

05.05.2023

Seminarium „Antropologia przyszłości” / z cyklu "Nowe języki antropologii"

Pracownia Antropologii Współczesności zaprasza na kolejne spotkanie w ramach seminarium "Nowe języki antropologii", które odbędzie się 11 maja o godz. 17:00 w sali nr 144 w Pałacu Staszica.

02.04.2023

Seminarium "Antropologia architektury" / z cyklu "Nowe języki antropologii"

Instytut Badań Literackich PAN zaprasza na kolejne seminarium z cyklu Nowe języki antropologii, organizowane przez Pracownię Antropologii Współczesności. Spotkanie pod hasłem „Antropologia architektury” poświęcone esejom Tima Ingolda poprowadzi dr Aleksandra Wójtowicz – autorka książek Metamorfozy Pałacu Staszica, Literaturoznawstwo architektoniczne. Wstępne rozpoznania, Przestrzeń „Oziminy” Wacława Berenta.

14.03.2023

Seminarium "Antropologia czasu" / z cyklu "Nowe języki antropologii"

Kronos Francoisa Hartoga to krytyczna kontynuacja jego poprzedniej książki, dotyczącej reżimów historii. Również tym razem w centrum zainteresowania filozofa jest czas i przenikający jego zdaniem nasze myślenie o historii prezentyzm, jednak teraz punktem wyjścia jest sposób, w jaki chrześcijaństwo oswajało i przyjmowało różne rozumienia temporalności. Hartog - sięgając do korzeni chrześcijańskiego pojmowania czasu - stara się zestawić odziedziczone i przejęte tryby pojmowania czasu ze stosunkowo nowymi pomysłami, dotyczącymi definiowania temporalności, jak choćby idea "planetary age" D. Chakrabarty. (Z opisu organizatorów wydarzenia)

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах