Событие
Śladami poetów i pisarzy Lubelszczyzny / Ogólnopolska Naukowa Konferencja Literacka
Biernat z Lublina, Mikołaj Rej, Anna Stanisławska-Zbąska, Julian Ursyn Niemcewicz, Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz czy Józef Czechowicz – to tylko niektóre wybitne postacie związane z Lubelszczyzną. Ogólnopolska Naukowa Konferencja Literacka “Śladami pisarzy i poetów Lubelszczyzny” to wydarzenie, którego głównym celem jest zaprezentowanie sylwetek oraz dorobku artystycznego poetów i pisarzy mieszkających lub niegdyś odwiedzających ówczesne tereny województwa lubelskiego. Ideą konferencji jest promocja nauki, integracja środowiska naukowego, a także rzetelna, akademicka dyskusja.
Zbliżająca się 155. rocznica urodzin Stefana Żeromskiego oraz “literacka” historia miasta wpłynęły na podjęcie decyzji o wyjątkowym miejscu wydarzenia. Konferencja odbędzie się w Nałęczowie, gdzie wspólnie będziemy mogli podążać śladami pisarzy i artystów, którzy od XIX wieku odwiedzali miasto lub w nim mieszkali. Zwiedzimy m.in. Muzeum Bolesława Prusa i Muzeum Stefana Żeromskiego – miejsca, które z pewnością wprawią nas w chwilę refleksji, a może natchną do dalszych badań naukowych.
Do udziału w konferencji zapraszamy studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz pasjonatów literatury. Uczestnicy będą mieli możliwość wysłuchania wystąpień zaproszonych gości, przedstawienia własnych badań w formie wystąpienia ustnego, a także wydania rozdziału w monografii naukowej.
Gośćmi Honorowymi Konferencji będą:
Dr hab. Lech Giemza, prof. KUL – Katedra Literatury Współczesnej, Wydział Nauk Humanistycznych, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Tytuł wystąpienia: Marianna Bocian (nieco) zapomniana poetka nowofalowa z Bełcząca
Dr hab. Antoni Czyż, prof. UPH – Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
Tytuł wystąpienia: Ewa Szelburg-Zarembina – jej nałęczowskie i lubelskie echa literackie
Информация
Смотреть также
Spacer po Lublinie śladami Bolesława Prusa
Wydawnictwo Episteme zaprasza na dwugodzinny spacer z Bolesławem Prusem po Lublinie.
O „Lalce” krytycznie…
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, Wydawnictwo Episteme oraz Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa zapraszają na spotkanie poświęcone promocji pierwszej krytycznej edycji jednej z najważniejszych powieści w historii literatury polskiej.
LITERACKI SŁUPSK. Śladami pisarzy i poetów (UWAGA: WYDARZENIE ODWOŁANE. O nowym terminie organizatorzy poinformują wkrótce)
Słupskie Centrum Kultury Kaszub im. Anny Łajming przy Katedrze Filologii Polskiej AP w Słupsku oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Słupsku zapraszają na pierwszą konferencję z cyklu: „LITERACKI SŁUPSK. Śladami pisarzy i poetów”, która odbędzie się 16 kwietnia 2020 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.
Zapomniane, nieuśmierzone / ogólnopolska konferencja naukowa
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz poznański oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza zapraszają do udziału w drugim spotkaniu badaczy twórczej biografii Włodzimierza Odojewskiego. Sympozjum „Zabezpieczanie śladów”, które odbyło się na Wydziale w marcu bieżącego roku i zgromadziło grono osób pamiętających Pisarza i jego dzieło, było okazją do zaprezentowania spuścizny autora Oksany, tworzącej pokaźny zasób Archiwum Włodzimierza Odojewskiego. Archiwum, pieczołowicie zgromadzone przez Pisarza i przekazane Wydziałowi Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w 2008 roku, a stopniowo uzupełniane przez osoby z Pisarzem związane, jest dokumentacją ogromnego i zróżnicowanego dorobku literackiego. Stanowi inspirację do nieustającej refleksji, obiecując nadto nowe „odkrycia” Odojewskiego na polu badań źródłowych i edytorskich.