Событие
Spotkanie z Katarzyną Kuczyńską-Koschany nt. książki "Skąd się bierze lekcja polskiego?"
Oddział Łódzki Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz Zakład Literatury i Tradycji Romantyzmu UŁ mają przyjemność zaprosić na spotkanie z Katarzyną Kuczyńską-Koschany, dr hab. prof. UAM w Poznaniu, poświęcone jej książce Skąd się bierze lekcja polskiego? Scenariusze, lektury, interpretacje. Rozmowę z Autorką poprowadzi dr Anita Jarzyna.
Spotkanie odbędzie się 19 lutego o godz. 17.00 w pięknych wnętrzach sali kominkowej Pałacu Biedermanna.
Katarzyna Kuczyńska-Koschany jest polonistką, eseistką, prozaikiem, członkinią Pracowni Badań nad Tradycją Europejską IFP UAM. Zajmuje się m.in. poezją i jej interpretacją, recepcją poetów niemieckiego i francuskiego kręgu językowego w Polsce, kulturą Żydów polskich i niemieckich, relacjami intersemiotycznymi w poezji i plastyce. To autorka wielu książek naukowych i popularnonaukowych, np. Rilke poetów polskich, Rycerz i Śmierć. O „Elegiach duinejskich” Rainera Marii Rilkego, Interlinie w ciemności. Jednak interpretacja, „Wsje poety Żydy”. Antytotalitarne gesty poetyckie i kreacyjne wobec Zagłady oraz innych doświadczeń granicznych, Nic nie zdarza się za sprawą piękna. Polskie czytania Rimbauda, tomu prozy Zielony promień; jest też współautorką podręcznika dla maturzystów Staropolskie korzenie współczesności. Publikowała w „Czasie Kultury”, „Literaturze na Świecie”, „Odrze”, „Poznańskich Studiach Polonistycznych”, „Przestrzeniach Teorii”, „Ruchu Literackim”, „Slavii Occinedtalis”, „Zagładzie Żydów. Studiach i Materiałach”, „Zeszytach Literackich”. Stale współpracuje z czasopismem „Polonistyka. Innowacje“.
Po rozmowie z prof. Kuczyńską-Koschany przedstawiciele łódzkiego Wydawnictwa „Literatura” opowiedzą o wydanych i przygotowywanych przez siebie cyklach publikacji dla dzieci i młodzieży.