Konferencja OPERAS “The Future of Scholarly Communication”
Punktem wyjścia dla konferencji było pytanie: w jaki sposób skutecznie wykorzystywać narzędzia cyfrowe, aby sięgać po nowe tematy badawcze, rozwijać współpracę interdyscyplinarną, upowszechnić publikowanie w wolnym dostępie, a także docierać z wiedzą naukową poza środowiska akademickie.
Każdego dnia odbywały się dwa seminaria, dotyczące najważniejszych problemów związanych z transformacją cyfrową w naukach humanistycznych i społecznych. Konferencja rozpoczęła się panelem o nowych modelach zarządzania w HS, które uwzględniałyby różnorodność językową, kulturową i organizacyjną zespołów. Uczestnicy podnosili sprawę konfliktów, jakie rodzą się, kiedy naukowcy pracują jednocześnie w hierarchicznej strukturze instytucji naukowych i zdecentralizowanych projektach humanistyki cyfrowej, takich jak konsorcjum OPERAS. Kolejne seminarium było poświęcone rozwojowi modelu biznesowego dla platform publikujących książki i monografie naukowe w wolnym dostępie. Dyskusja toczyła się wokół takich rozwiązań jak DOAB i OpenEdition.
Czwartkowy warsztat był poświęcony nowym modelom zarządzania wspierającym biblioróżnorodność i wielojęzyczność nauk humanistycznych i społecznych. HS są uprawiane w językach narodowych i ta ich specyfika wymaga rozwoju nowych narzędzi umożliwiających skuteczną komunikację i wymianę wiedzy w obrębie problemów badawczych i dyscyplin. Panel był w szczególności poświęcony cyfrowym publikacjom naukowym jako danym badawczym oraz możliwościom ich przetwarzania. Dane publikacji powinny spełniać cztery kryteria, mianowicie powinny być 1) przeszukiwalne, 2) dostępne (otwarte), 3) nadające się do interpretacji i przetworzenia oraz 4) wielokrotnego użytku.
W piątek pierwszy warsztat na temat przyszłości pisarstwa naukowego poprowadzili Marta Błaszczyńska i Maciej Maryl z IBL PAN. Uczestnicy dyskutowali o sposobach publikowania, praktykach wydawniczych oraz potrzebach badaczy związanych z transformacją cyfrową w tym obszarze. Pretekstem do dyskusji były wybrane przykłady innowacyjnych podejść do publikowania i wywiady z przedstawicielami akademii i branży wydawniczej. Ostatni panel dotyczył ewaluacji i systemu recenzowania badań i publikacji naukowych. Jego celem było zebranie pomysłów na wypracowanie nowych sposobów oceny w naukach humanistycznych i społecznych, uwzględniających innowacyjne projekty cyfrowe.
Konferencja The Future of Scholarly Communication była zorganizowana w ramach OPERAS Innovation Lab - inicjatywy mającej na celu wymianę wiedzy, praktyk i narzędzi w humanistyce cyfrowej. OPERAS Innovation Lab jest projektem IBL PAN prowadzonym w ramach konsorcjum OPERAS.
Materiały i prezentacje z seminariów są dostępne tutaj.
Lista seminariów:
Środa, 24 lutego 2021
- 10:00–11:30, Innovative models of governance
Moderatorzy: Valérie Schafer (C2DH, University of Luxembourg), Lars Wieneke (C2DH, University of Luxembourg)
Paneliści: Lionel Maurel (INSHS, CNRS), Francesca Musiani (The Center for Internet and Society, CNRS), Jane Winters (University of London)
- 12:00–13:30, Innovative Business Models for OA books
Moderatorzy: Rupert Gatti (Open Book Publishers), Agata Morka (Open Book Publishers)
Paneliści: Mojca Kotar (University of Ljubljana), Sebastian Nordhoff (Language Science Press), Graham Stone (JISC)
Czwartek, 25 lutego 2021
- 12:00–13:30, Innovative models of bibliodiversity in scholarly publications
Moderator: Delfim Leão (University of Coimbra)
Paneliści: Margo Bargheer (University of Göttingen), Petar Jandrić (University of Zagreb), Sayri Karp (Guadalajara University)
- 15:00–16:30, Innovative approach to SSH FAIR data: publications as data
Moderatorzy: Arnaud Gingold (OpenEdition), Elena Giglia (University of Turin), Karla Avanço (OpenEdition)
Paneliści: Jennifer Edmond (Trinity College Dublin / DARIAH), Emilie Paquin (Érudit), Joachim Schöpfel (University of Lille)
Piątek, 26 Lutego 2021
- 10:00–11:30, Future of scholarly writing in SSH
Moderatorzy: Maciej Maryl (IBL PAN), Marta Błaszczyńska (IBL PAN)
Paneliści: Janneke Adema (Coventry University), Frédéric Clavert (C2DH, University of Luxembourg), Ulrike Wuttke (University of Applied Sciences Potsdam)
- 12:00–13:30, Quality assessment of SSH research: innovations and challenges
Moderatorka: Erzsébet Tóth-Czifra (DARIAH)
Paneliści: Anne Baillot (Le Mans Université), Emanuel Kulczycki (ENRESSH), Laurent Romary (Inria)
Информация
Смотреть также
TRIPLE International Conference "Empowering Discovery in Open SSH"
Tematem przewodnim będzie wielojęzyczna platforma do przeszukiwania informacji naukowych – GoTriple, powstająca w ramach projektu TRIPLE, realizowanego przy udziale konsorcjum OPERAS.
Piąte urodziny Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN - wręczenie nagród w konkursie Publikuj.dr, prezentacja projektów CHC i dyskusja panelowa nt. Domesticating the Digital: How to Make Digital Humanities a Part of Everyday Scholarly Life?
Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN serdecznie zaprasza na swoje piąte urodziny, które odbędą się w poniedziałek, 19 listopada 2018 w godzinach 12:00-16:00 w Instytucie Badań Literackich PAN (Pałac Staszica, Nowy Świat 72, sala 144, I piętro). Tematem przewodnim wystąpień będzie problematyka nawiązywania współpracy z badaczami niekorzystającymi jeszcze z metod cyfrowych.
Inauguracja europejskiego projektu dla otwartej nauki OPERAS-P w Instytucie Badań Literackich PAN
Konsorcjum OPERAS otrzymało 2 miliony euro od Komisji Europejskiej z programu Horyzont 2020 na realizację nowego dwuletniego projektu OPERAS-P (Open Scholarly Communication in the European Research Area for Social Sciences and Humanities – Preparation). Celem projektu jest rozwój OPERAS, europejskiej infrastruktury badawczej dla otwartej komunikacji naukowej w naukach humanistycznych i społecznych. Serdecznie zapraszamy na publiczną inaugurację projektu, która odbędzie się 1 października o 13:00 w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie (Nowy Świat 72, s. 144).
Comparative Survey Design and Implementation International Works
Instytut Filozofii i Socjologii PAN zaprasza na coroczne warsztaty organizowane wspólnie przez CSDI, IFiS PAN i Ohio State University. Warsztaty są miejscem spotkań naukowców zajmujących się badaniami porównawczymi.