Spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
28 września miałam zaszczyt zaprezentować "Biuletyn Polonistyczny" po obradach uczestników konferencji "Przyroda miasta/wsi w języku i kulturze", siódmej już z cyklu „Miasto – przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i społecznie”.
Tematami poprzednich konferencji były m.in. "Architektura miasta w języku i kulturze" (25-27 września 2013) oraz "Transport miejski w języku i kulturze" (24-26 września 2015). Organizatorka cyklu konferencji - Pani Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Małgorzata Święcicka, zgodziła się przygotować dla "Biuletynu Polonistycznego" artykuł poświęcony dziejom i idei konferencji oraz stanowiącej ich plon serii wydawniczej. W szkicu Kilka słów redaktora naukowego o serii "Miasto – przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i społecznie" opowiedziała o swoich inspiracjach badawczych i pierwszych pracach pod kierunkiem Prof. Moniki Gruchmanowej oraz o prekursorskiej, autorskiej koncepcji badań języka mieszkańców Bydgoszczy. Zaproszenie do współpracy znawców problematyki miejskiej z różnych ośrodków akademickich w kraju zaowocowało cyklem wspólnych konferencji i badan uwzględniających przemiany polityczno-gospodarcze, społeczne, nowe tendencje kulturowe i cywilizacyjne. Podejmowanie kolejnych, bardziej szczegółowych tematów badawczych sprawiło, że kolejne tomy serii dostarczyły lektury interesującej poznawczo i merytorycznie zarówno językoznawcom, literaturoznawcom i kulturoznawcom, jak i przedstawicielom innych dyscyplin badawczych, czy po prostu mieszkańcom miast i wsi.
Kolejne spotkanie "Tour de Polonistyka" nie doszłoby do skutku bez zaangażowania Pani Profesor Alicji Dąbrowskiej, pełniącej funkcję redaktora-koordynatora Wydziału Humanistycznego UKW i dbającej o obecność "Biuletynu" w świadomości pracowników i studentów bydgoskiej polonistyki. Po spotkaniu miałyśmy możliwość omówienia najbardziej palących problemów w pozyskiwaniu informacji, dotyczących głównie prac doktorskich.
Dziękujemy Pani Dziekan, Organizatorom Konferencji oraz Pani Profesor Dąbrowskiej za zaproszenie!
Mariola Wilczak
Информация
-
1. Kilka_slow_TBclaHX.pdf
Смотреть также
Otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" w Szczecinie
Zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka", które odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" w Opolu
19 października br. w godz. 11.00-12.00 (s. 301) w czasie konferencji „Bariery i pomosty w kulturze i języku" odbędzie się spotkanie z cyklu „Tour de Polonistyka”. O "Biuletynie Polonistycznym" opowie Sylwia Pikula.
Otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" (wydarzenie towarzyszące konferencji "Negacja w języku, tekście, dyskursie")
Zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka". O "Biuletynie Polonistycznym" opowie Przemysław Górecki. Spotkanie odbędzie się w Auli Rady Wydziału na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Pomorska 171/173).
Otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" w Zielonej Górze
Zapraszamy na trzecie już otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka". Tym razem zawitamy do Zielonej Góry. O "Biuletynie Polonistycznym" opowie Mariola Wilczak. Spotkanie odbędzie się w Auli C na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (al. Wojska Polskiego 69).