Событие
Tadeusz Różewicz o zagładzie i wykluczeniu / warsztaty
Tadeusz Różewicz nie jest poetą, który kojarzy się z Zagładą Żydów. Nie mówił o niej wprost, ale kilka tekstów, które poświęcił temu tematowi, daje do myślenia. Pójdziemy tym śladem. Zapytamy, co według Różewicza oznacza w Polsce nazwanie kogoś „Żydem”. Zastanowimy się nad opisem wykluczenia w opowiadaniu Gałąź (zachęcam do lektury przed naszym spotkaniem!) oraz nad jego konsekwencjami dla poezji. Wrócimy do wiersza Warkoczyk, który pewnie wszyscy pamiętamy ze szkoły. Na koniec zastanowimy się nad sytuacją polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia w autobiograficznej prozie Drewniany karabin.
Warsztaty pt. Tadeusz Różewicz o zagładzie i wykluczeniu poprowadzi prof. Tomasz Żukowski (Instytut Badań Literackich PAN).
Kawiarnia odbędzie się tylko stacjonarnie. Z uwagi na warsztatowy charakter spotkania nie będzie transmisji online.
Organizatorzy:
Festiwal Nauki w Warszawie
Polska Akademi Nauk
Wszechnica.org.pl
Patroni medialni:
Radio Kampus
Wyborcza.pl Warszawa
Radio TOK FM
Информация
Смотреть также
Pamięć Zagłady w polsko- i niemieckojęzycznej literaturze autorek i autorów drugiego i trzeciego pokolenia post-Szoa
Międzynarodowa konferencja naukowa: „Pamięć Zagłady w polsko- i niemieckojęzycznej literaturze autorek i autorów drugiego i trzeciego pokolenia post-Szoa”.
Odpamiętywanie polsko-żydowskie. Spotkanie z prof. dr hab. Sławomirem Jackiem Żurkiem
Zachęcamy do obejrzenia organizowanego przez Ośrodek Brama Grodzka w Lublinie panelu wokół książki „Odpamiętywanie polsko-żydowskie” Sławomira Jacka Żurka. Spotkanie rozpocznie się w środę 20 października o 17 i będzie transmitowane online.
Publiczna (częściowo zdalna) obrona pracy doktorskiej mgr Grzegorza Sierockiego
Komisja Doktorska Instytutu Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku podaje do wiadomości, że dnia 10 lipca 2020 r., o godz. 12.00, w sali 50, ul. Arciszewskiego 22 a (Słupsk) odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej Mgr Grzegorza Sierockiego TYTUŁ ROZPRAWY: W głąb żydowskiego świata skazanego na Zagładę.,,Chleb rzucony umarłym”Bogdana Wojdowskiego oraz ,,Spowiedź ”Calka Perechodnika PROMOTOR: dr hab. Tadeusz Sucharski, prof. AP - Akademia Pomorska Słupsk RECENZENCI: dr hab. Dariusz Sikorski, prof. UG - Uniwersytet Gdański prof. zw. dr hab. Jarosław Ławski - Uniwersytet w Białymstoku
Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” (III edycja)
Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku to jedyny w Polsce festiwal literacki poświęcony w całości sztuce translacji. Podczas trzeciej edycji wydarzenia porozmawiamy o wielkiej literaturze, która powstaje w językach pozacentralnych i poznamy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego.