Событие
VIII Międzynarodowa Konferencja z cyklu "Między słowami - między światami"
Instytut Literaturoznawstwa i Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie zapraszają do wzięcia udziału w VIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „MIĘDZY SŁOWAMI - MIĘDZY ŚWIATAMI", zatytułowanej "KOMUNIKACJA MIĘDZYKULTUROWA W PRZEKŁADZIE".
Konferencja kontynuuje cykl spotkań poświęconych wieloaspektowym zagadnieniom z zakresu teorii i praktyki przekładu, które można przyporządkować takim obszarom tematycznym, jak przekład literacki, przekład tekstów użytkowych i fachowych, przekład audiowizualny czy nowoczesne instrumentarium w pracy tłumacza.
Ponieważ konferencja ma mieć interdyscyplinarny charakter, zapraszamy do udziału w niej nie tylko tłumaczy i językoznawców, ale również literaturoznawców, kulturoznawców, a także badaczy reprezentujących inne dyscypliny naukowe. Przedmiotem refleksji staną się bowiem szeroko rozumiane problemy z zakresu komunikacji międzykulturowej w sytuacjach przekładu. Biorąc pod uwagę interdyscyplinarność tych dziedzin wiedzy, referaty dotyczyć mogą m.in. następujących zagadnień:
o teoria i praktyka przekładu
o metodologia tłumaczenia tekstów literackich
o przekład literacki a komunikacja międzykulturowa
o przekład audiowizualny - bariery i perspektywy
o adaptacje jako przekład intersemiotyczny
o kody kulturowe w przekładzie
o przekład w kontekście polityki, prawa, religii
o granice i wyzwania komunikacji w przekładzie
o przekład specjalistyczny
o kształcenie tłumaczy i technologiczne aspekty przekładu
o krytyka przekładu, marketing i dystrybucja przekładów
Obrady prowadzone będą w języku: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim. Konferencja odbędzie się w trybie stacjonarnym, ale zastrzegamy sobie prawo do jej zorganizowania online. Czas wygłaszania referatu nie powinien przekroczyć 20 minut.
Złożone po konferencji artykuły po uzyskaniu pozytywnej recenzji zostaną opublikowane w kolejnym tomie serii „Między słowami - między światami".
Prosimy o zgłaszanie tematów wystąpień do 28 lutego 2023 roku.
Potwierdzenie przyjęcia zgłoszeń nastąpi do 7 marca 2023 roku.
Opłata dla uczestników konferencji wynosi 400 PLN, a dla doktorantów - 300 PLN.
Opłatę konferencyjną należy uiścić najpóźniej do 31 marca 2023 roku na konto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (numer konta zostanie podany w piśmie potwierdzającym przyjęcie zgłoszenia).
Wypełniony formularz zgłoszeniowy prosimy o wysłanie pocztą elektroniczną na adres: miedzy.slowami.uwm@wp.pl
Informacje i formularz zgłoszeniowy zostały zamieszczone na stronie:
http://wh.uwm.edu.pl/konferencje/konferencje-ogloszenia-i-aktualnosci/miedzy-slowami-miedzy-swiatami-20-21042023
Komitet Organizacyjny:
prof, dr hab. Iwona Anna Ndiaye (przewodnicząca)
dr hab. Ewa Kujawska-Lis, prof. UWM (przewodnicząca)
dr Katarzyna Kodeniec (sekretarz)
dr Anna Krawczyk-Łaskarzewska
dr Olga Letka-Spychała
Информация
Смотреть также
Komunikacja międzykulturowa w świetle współczesnej translatologii
Instytut Literaturoznawstwa oraz Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „MIĘDZY SŁOWAMI – MIĘDZY ŚWIATAMI”. Konferencja kontynuuje cykl spotkań poświęconych wieloaspektowym zagadnieniom z zakresu teorii i praktyki przekładu, które można przyporządkować takim obszarom tematycznym, jak zagadnienia przekładu literackiego, przekładu tekstów użytkowych i fachowych, przekładu audiowizualnego oraz nowoczesne instrumentarium w pracy tłumacza.
„Między słowami – między światami". Komunikacja międzykulturowa w świetle współczesnej translatologii
Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w V Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Między słowami – między światami". Komunikacja międzykulturowa w świetle współczesnej translatologii, która odbędzie się 23-24 kwietnia 2018 r.
Potrzeby współczesnej dydaktyki akademickiej i dydaktyki przekładu
Katedra Lingwistyki Stosowanej i Translatoryki, Uniwersytet Gdański Katedra Pragmatyki Komunikacji i Akwizycji Języka, Uniwersytet Gdański Katedra Filologii Germańskiej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Współczesna literatura anglojęzyczna w Polsce
Szanowni Państwo, W 2007 roku Katedra Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowała pierwszą konferencję „Współczesna literatura brytyjska w Polsce” podczas której, w gronie literaturoznawców i przekładoznawców, wspólnie zastanawialiśmy się nad obrazem współczesnej literatury brytyjskiej i zjawisk jej towarzyszących w oczach polskiego odbiorcy. Dziś, niemalże dekadę później, zapraszamy Państwa do udziału w drugiej edycji naszej konferencji. Tym razem jednak poszerzamy pole widzenia i proponujemy przyjrzeć się literaturze anglojęzycznej – brytyjskiej, amerykańskiej i literaturze byłych kolonii brytyjskich – w Polsce. W ramach konferencji chcielibyśmy wspólnie zastanowić się, jak, w świetle zmian politycznych, społecznych i kulturowych, jakie zaszły przez ostatnie lata w Polsce Europie i na świecie, przedstawia się dziś obecność tych literatur w naszym kraju. Czy dziś, gdy Polacy stanowią największą grupę obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, możemy mówić o wzmożonym zainteresowaniu brytyjskością i wzroście popularności literatury z Wysp Brytyjskich w Polsce? Czy „lista obecności” współczesnych pisarzy angielskich, szkockich i irlandzkich wzbogaciła się o nowe nazwiska? Jak kulturowa i gospodarcza hegemonia Stanów Zjednoczonych wpływa na funkcjonowanie mediów i rynku wydawniczego w Polsce? Czy i jak literatura postkolonialna z byłych kolonii brytyjskich – Indii, krajów afrykańskich, Karaibów czy Australii i Nowej Zelandii – jest obecna w Polsce? Głównymi zagadnieniami konferencji będą: