Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 02.09.2017 g.12:00 - 02.09.2017 g.19:00
Дата размещения: 22.08.2017

„Wesele” na Narodowym Czytaniu

Начало событияВид события:
Встреча
Местность:
Warszawa

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Finał edycji zaplanowano na sobotę, 2 września. Uczestnictwo w wydarzeniu mogą zgłaszać szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zrealizować czytanie „Wesela” w swoich miejscowościach. Wszystkich zainteresowanych udziałem w ogólnopolskiej inicjatywnie Narodowego Czytania zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego. Chętnych do wspólnego czytania w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu o godz. 16.00 prosimy o kontakt mailowy: promocja@bracz.edu.pl lub przez wiadomość prywatną na portalu Facebook.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Narodowe Czytanie w Warszawie, w Ogrodzie Saskim, rozpocznie 2 września o godzinie 12:00 Para Prezydencka. Otwarciu będzie towarzyszył występ grupy Zakopower, który wraz z Sebastianem Karpielem-Bułecką i Katarzyną Kołeczek przedstawi swoją interpretację utworu „Wesele” Marka Grechuty.

We wspólnym czytaniu „Wesela” uczestniczyć będą między innymi: Paweł Królikowski, Izabela Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus i Agnieszka Więdłocha.

Przerwy w czytaniu wypełnią warsztaty ukazujące polskie tradycje i obrzędy. Góralską energię podczas warsztatów tanecznych przekaże uczestnikom zespół Zakopower, a Warszawska Orkiestra Sentymentalna przeniesie przybyłych do stolicy z czasów przedwojennych.

Organizatorami warszawskiej edycji są: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury oraz Stołeczną Estradą.

Partnerami akcji są: Polskie Radio, Telewizja Polska, Poczta Polska i Facebook.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Narodowe Czytanie w Poznaniu odbędzie się na terenie Biblioteki Raczyńskich (Plac Wolności 19) w godzinach 12-22.

Plan wydarzenia:

12.00 - Koncert muzyki ludowej na balkonie Biblioteki Raczyńskich.
12.30 - Uroczysta inauguracja Narodowego Czytania. Fragmenty „Wesela” zaprezentują przedstawiciele kultury, sztuki, mediów i polityki.
13.45 - Pokaz tańca ludowego w wykonaniu zespołu Poligrodzianie.
14.00 - Wesele w Bronowicach-prelekcja prof. Wiesława Ratajczaka.
14.30 - Pokaz oraz nauka tańca ludowego.
15:00 - Prelekcja etnograficzna Moniki Nowackiej.
15.30 - Degustacja dań małopolskiej kuchni weselnej.
16.00 - Czytanie powszechne „Wesela”.
20.00 - Wprowadzenie historyczno-literackie prof. Radosława Okulicz-Kozaryna.
Monodram Zbigniewa Walerysia „Ja jestem Żyd z Wesela”

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

O Narodowym Czytaniu

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” czytano w ponad 2200 miejscach.

Информация

Дата размещения:
22 августа 2017; 11:53 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
25 августа 2017; 16:05 (Mariola Wilczak)
Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах