Событие
Wiersze, które wprowadzają w stan dezorientacji. Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem
- Ciekawią mnie wiersze, które operują stosunkowo prostymi środkami, posługują się prostym rysunkiem, a intrygują i wprowadzają czytelników w stan lekkiej dezorientacji. Mam nadzieję, że wiersze z „Drugiej ręki” takie są – mówi Wojciech Bonowicz, poeta, publicysta, dziennikarz, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”, którego spotkanie autorskie odbędzie się 12 maja o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Prowadzenie: Jarosław Zalesiński.
„Druga ręka” to siódmy tom wierszy Wojciecha Bonowicza, w pewnym sensie książka jubileuszowa, z wyraźnymi odniesieniami do okrągłej rocznicy 50. urodzin autora. Utwory będące ukłonem w stronę amerykańskich obiektywistów (wiersze „społeczne”, będące zapisem pewnych scen czy sytuacji) sąsiadują tu z tekstami zainspirowanymi przez czeskich surrealistów. Poeta nie wstydzi się pokazać, ile komu zawdzięcza; stąd tytuł tomu. A jednocześnie każe myśleć o drugiej ręce każdego poety - tej, która nie pisze...
Tom ukazał się 6 kwietnia nakładem wydawnictwa a5. Majowe spotkanie w Instytucie Kultury Miejskiej będzie pierwszą prezentacją nowej książki poetyckiej autora w Gdańsku.
Wojciech Bonowicz
Poeta, publicysta, dziennikarz, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak” (gdzie prowadzi poświęconą poezji rubrykę „Moi mistrzowie”), autor kilku książek-wywiadów (ostatnio rozmowy z Wojciechem Waglewskim „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe”), biografii „Tischner” oraz książek dla dzieci „Bajki Misia Fisia” i „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień”. Chętnie współpracuje z muzykami rockowymi, wystąpił na płycie zespołu Fisz Emade „Drony”, pojawia się też jako gość na koncertach tej grupy. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, za biografię „Tischner” (2001) oraz tom wierszy „Pełne morze” (2007). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2007) za wyżej wymieniony zbiór.
Spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem połączone z prezentacją tomu „Druga ręka”.
Data: 12 maja, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
(informacja organizatora)Информация
Смотреть также
178. Wieczór na Harendzie – Tadeusz Dąbrowski
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na 178. Wieczór na Harendzie.
„Jesteśmy wszędzie i nigdzie”. Twórczość literacka, translatorska, krytycznoliteracka i naukowa Andrzeja Buszy / Ogólnopolska konferencja naukowa
„Jesteśmy wszędzie i nigdzie”. Twórczość literacka, translatorska, krytycznoliteracka i naukowa Andrzeja Buszy
Seminarium z cyklu „Duchowość kobiet”
Serdecznie zapraszamy na piąte seminarium z cyklu „Duchowość kobiet” organizowane przez zespół Archiwum Kobiet IBL PAN oraz Instytut Religioznawstwa UJ. Gościniami spotkania będą pisarka Justyna Bargielska i artystka sztuk wizualnych Ada Karczmarczyk. Wystąpią one z krótkimi prezentacjami, które będą punktem wyjścia do dyskusji.
Białostockie "Kontrasty": historia – przekaz – recepcja
Zespół Badań Regionalnych Uniwersytetu w Białymstoku, Zakład Literatury Oświecenia i Romantyzmu Uniwersytetu w Białymstoku oraz Katedra Poetyki i Teorii Literatury Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zapraszają do udziału w konferencji "Białostockie ‘Kontrasty’: historia – przekaz – recepcja", która odbędzie się w dniach 25–26 maja 2017r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku.