Новость
"Monitor Wołyński" o projekcie "Kobieca strona poezji"
Zachęcamy do lektury artykułu w "Monitorze Wołyńskim", dotyczącego projektu "Kobieca strona poezji...", którego realizacja dobiega końca w październiku tego roku.

30 studentów polonistyki z Łucka, Wilna oraz Rzymu w ciągu roku, zaczynając od 16 października 2023 r., uczestniczyło w projekcie realizowanym przez uczelnie, na których studiują. Zgłębiali w ten sposób znajomość języka polskiego, doskonalili umiejętności w zakresie tłumaczeń, poznawali tajemnice tworzenia podcastów oraz zawierali nowe znajomości.
Информация
Смотреть также
Zmiany w pisowni pod lupą badaczy z Litwy. Rozmowa z doc. dr Kingą Geben
W ubiegłym roku Rada Języka Polskiego przy prezydium PAN opublikowała wytyczne dotyczące zmian zasad ortografii. Rada ogłosiła również dokument pt. Zasady pisowni i interpunkcji polskiej, „zbierający wszystkie przepisy, zarówno te obowiązujące, jak i uchwalone ostatnio”. Zgodnie z uchwałą z dniem 1 stycznia 2026 roku opublikowany dokument „stanie się jedynym ważnym źródłem zasad ortograficznych i interpunkcyjnych” (Komunikat RJP przy Prezydium PAN z dnia 10 maja 2024 r., https://rjp.pan.pl/).
Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy, Drodzy Przyjaciele, Sympatycy i Współpracownicy!
Wszystkiego, co dobre, spotkań z Najbliższymi, wiary i nadziei na lepsze Jutro.
Polonistyka i nowe media. Rozmawiamy z Ritą Larek
Jest dziś z nami Pani Rita Larek, polonistka, nauczycielka, twórczyni kursów maturalnych online i popularnego kanału „Pracownia Literacka” w YouTube. Osoba niezwykle aktywna, zgodziła się nam opowiedzieć o swoim polonistycznym sukcesie.
Seminarium dotyczące kompetencji polonistycznych
Zapraszamy na kolejne spotkanie poświęcone wykorzystywaniu kompetencji nabywanych w trakcie studiów polonistycznych. Już 10 kwietnia porozmawiamy z Teresą Naumiuk i Sylwią Kuś z firmy wydawniczej AtOnce.
Ukazał się „Słownik eponimów dla uczących się języka polskiego jako obcego”
Miło nam poinformować, że ukazał się „Słownik eponimów dla uczących się języka polskiego jako obcego” autorstwa prof. UAM dr hab. Magdaleny Graf, dr Ewy Nowak-Pasterskiej (z Zakładu Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego i Onomastyki IFP UAM) i dr Marty Nowak (Uniwersytet w Lublanie).