Полонистический бюллетень

Новость

Они ушли
Дата размещения: 20.10.2021

Sante Graciotti (Osimo, 1 grudnia 1923 - Rzym, 18 października 2021)

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 18 października zmarł w Rzymie Profesor Sante Graciotti, jeden z Mistrzów współczesnej slawistyki, polonista, współzałożyciel Włoskiego Stowarzyszenia Slawistów.

Prof. Sante Gracotti był jednym z największych mistrzów współczesnej slawistyki, polonistą, historykiem literatury, jednym z założycieli Włoskiego Stowarzyszenia Slawistów. Od 1969 przedstawiciel Włoch w Międzynarodowym Komitecie Slawistów; członek zagraniczny PAN i Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Profesor Katolickiego Uniwersytetu w Mediolanie i Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, doktor honoris causa Uniwersytetów: Jagiellońskiego (1986), Wrocławskiego (1989) i Warszawskiego (1998).
W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-włoskiej współpracy kulturalnej i naukowej, za działalność na rzecz upowszechniania polskiej kultury”.
Jego zainteresowania badawcze obejmowały całość literatury słowiańskiej od średniowiecza do modernizmu, a w zakresie literatury polskiej dotyczyły głównie twórczości Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego oraz zagadnień ogólnych renesansu i oświecenia.

Информация

Дата размещения:
20 октября 2021; 18:09 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
20 октября 2021; 18:09 (Mariola Wilczak)
Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах