Полонистический бюллетень

Новость

Они ушли
Дата размещения: 20.10.2021

Sante Graciotti (Osimo, 1 grudnia 1923 - Rzym, 18 października 2021)

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 18 października zmarł w Rzymie Profesor Sante Graciotti, jeden z Mistrzów współczesnej slawistyki, polonista, współzałożyciel Włoskiego Stowarzyszenia Slawistów.

Prof. Sante Gracotti był jednym z największych mistrzów współczesnej slawistyki, polonistą, historykiem literatury, jednym z założycieli Włoskiego Stowarzyszenia Slawistów. Od 1969 przedstawiciel Włoch w Międzynarodowym Komitecie Slawistów; członek zagraniczny PAN i Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Profesor Katolickiego Uniwersytetu w Mediolanie i Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, doktor honoris causa Uniwersytetów: Jagiellońskiego (1986), Wrocławskiego (1989) i Warszawskiego (1998).
W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-włoskiej współpracy kulturalnej i naukowej, za działalność na rzecz upowszechniania polskiej kultury”.
Jego zainteresowania badawcze obejmowały całość literatury słowiańskiej od średniowiecza do modernizmu, a w zakresie literatury polskiej dotyczyły głównie twórczości Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego oraz zagadnień ogólnych renesansu i oświecenia.

Информация

Дата размещения:
20 октября 2021; 18:09 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
20 октября 2021; 18:09 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

24.04.2024
Издательская новинка

Ukazał się przekład "Historii literatury polskiej" prof. Anny Nasiłowskiej!

.........................................

24.03.2024
Приз

Prof. Paweł Próchniak otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki

Historyk literaturyk, krytyk literacki, eseista, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członek Rady „Biuletynu Polonistycznego” otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

19.03.2024
Статья или интервью

Monika Herceg z tytułem Europejskiej Poetki Wolności 2024!

Chorwacka poetka Monika Herceg zwycięża w konkursie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” 2014. 34-letnia poetka jest najmłodszą laureatką w historii wyróżnienia. Jury zdecydowało się uhonorować jej tom „Okres ochronny.” w przekładzie Aleksandry Wojtaszek, podkreślając jego świeżość, współczesność i zręczne łączenie perspektywy intelektualnej z autorefleksją. Wręczenie nagród odbędzie się 19 kwietnia podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności (17-20 kwietnia). 

07.03.2024
Polecamy

Raport OPI o stanie otwartej nauki w Polsce

Wyniki badania Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) nie budzą wątpliwości. Potrzebujemy stworzenia krajowej polityki otwartego dostępu. Wyzwaniem jest nadal udostępnienie danych badawczych zgodnie z międzynarodowymi wymogami i ich zdeponowanie w repozytoriach, co wymaga profesjonalnej infrastruktury IT i obsługi specjalistów, którzy łączyliby umiejętności z zakresu IT oraz znajomość tematyki otwartej nauki. Zachęcamy do zapoznania się z raportem „Analiza stanu otwartej nauki w Polsce”!

26.02.2024
Они ушли

Zmarł prof. Jerzy Jarzębski

25 lutego po ciężkiej chorobie zmarł prof. Jerzy Jarzębski, krytyk i historyk literatury, wybitny badacz twórczości Stanisława Lema, Witolda Gombrowicza i Brunona Schulza, autor książek i esejów literackich, m.in. "Gry w Gombrowicza", "W Polsce czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej", "Schulz", "Gombrowicz", "Wszechświat Lema", "Miasta - rzeczy - przestrzenie".

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах