Полонистический бюллетень

Новость

Они ушли
Дата размещения: 20.10.2021

Sante Graciotti (Osimo, 1 grudnia 1923 - Rzym, 18 października 2021)

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 18 października zmarł w Rzymie Profesor Sante Graciotti, jeden z Mistrzów współczesnej slawistyki, polonista, współzałożyciel Włoskiego Stowarzyszenia Slawistów.

Prof. Sante Gracotti był jednym z największych mistrzów współczesnej slawistyki, polonistą, historykiem literatury, jednym z założycieli Włoskiego Stowarzyszenia Slawistów. Od 1969 przedstawiciel Włoch w Międzynarodowym Komitecie Slawistów; członek zagraniczny PAN i Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Profesor Katolickiego Uniwersytetu w Mediolanie i Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, doktor honoris causa Uniwersytetów: Jagiellońskiego (1986), Wrocławskiego (1989) i Warszawskiego (1998).
W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-włoskiej współpracy kulturalnej i naukowej, za działalność na rzecz upowszechniania polskiej kultury”.
Jego zainteresowania badawcze obejmowały całość literatury słowiańskiej od średniowiecza do modernizmu, a w zakresie literatury polskiej dotyczyły głównie twórczości Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego oraz zagadnień ogólnych renesansu i oświecenia.

Информация

Дата размещения:
20 октября 2021; 18:09 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
20 октября 2021; 18:09 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

21.01.2022
Проект

"Pisma Henryka Sienkiewicza. Edycja krytyczna pierwsza. Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości"

Projekt "Pisma Henryka Sienkiewicza. Edycja krytyczna pierwsza. Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości" to tytuł projektu, którym pokieruje prof. Jolanta Sztachelska z Uniwersytetu w Białymstoku.

19.01.2022
Соревнование

Wyniki konkursu NPRH Dziedzictwo narodowe

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło wyniki 9 edycji Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w module Dziedzictwo narodowe. Do konkursu zgłoszono 268 wniosków. Minister Edukacji i Nauki zakwalifikował do finansowania 39 projektów na łączną kwotę prawie 40 mln zł.

17.01.2022
Журнал

Zaproszenie do publikacji w roczniku „Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo”

Redakcja punktowanego rocznika naukowego „Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo” w roku 2023 planuje wydanie numeru o dwuznacznym tytule: Zaniedbane tropy.

07.01.2022
Событие

Przedłużony termin zgłaszania wystąpień na konferencję "Język trzeciego tysiąclecia XII: Język na pograniczach komunikacji / Language of the Third Millennium XII: From Language to Communication and Beyond"

Termin przyjmowania zgłoszeń na konferencję, która odbędzie się w Krakowie w dniach 23-25 marca 2022 r., został przedłużony do 20 stycznia 2022.

06.01.2022
Событие

Wybrano najlepsze projekty promujące twórczość C.K. Norwida

Celem PROJEKTU: NORWID, realizowanego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”  w związku z obchodami Roku Norwida, była promocja wiedzy o życiu i twórczości Poety, przede wszystkim wśród polskich dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami kraju. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z polskich szkół z całego świata jury konkursu wybrało 9 najlepszych grafik i ilustracji. Przyznano również nagrodę specjalną portalu IDA – Informatora dla Aktywnych. I miejsce w konkursie na projekt koszulki "Projekt: Norwid" w trzeciej kategorii wiekowej zajął Danił Rewucki - student pierwszego roku Wydziału Filologicznego Donbaskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego (obwód Doniecki, miasto Słowiańsk, Ukraina).

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах