Полонистический бюллетень

Новость

Приз
Дата размещения: 06.12.2018

Wręczono Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej

W trakcie gali na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbyła się 5 grudnia, po raz dwudziesty siódmy wręczono tzw. polskie Noble. Nagrody odebrali czterej uczeni – prof. Andrzej Dziembowski, prof. Andrzej Gałęski, prof. Krzysztof Pachucki i prof. Timothy Snyder. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób, w tym przedstawiciele władz państwowych, naukowych oraz reprezentanci środowiska naukowego.

W dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych nagrodę otrzymał Profesor Timothy Snyder z Yale University - za – jak podano w uzasadnieniu – „analizę mechanizmów polityczno-społecznych, które w XX wieku doprowadziły do konfliktów narodowościowych i ludobójstwa w Europie Środkowej. Badania prof. Snydera nadały nowy wymiar historii Europy Środkowej i Wschodniej w XX wieku”.

Profesor Andrzej Dziembowski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie otrzymał Nagrodę w obszarze nauk o życiu i o Ziemi; Profesor Andrzej Gałęski z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi w obszarze nauk chemicznych i o materiałach, Profesor Krzysztof Pachucki z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich.

Информация

Дата размещения:
6 декабря 2018; 12:38 (Piotr Bordzoł)
Дата правки:
6 декабря 2018; 12:38 (Piotr Bordzoł)

Смотреть также

24.04.2024
Издательская новинка

Ukazał się przekład "Historii literatury polskiej" prof. Anny Nasiłowskiej!

.........................................

24.03.2024
Приз

Prof. Paweł Próchniak otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki

Historyk literaturyk, krytyk literacki, eseista, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członek Rady „Biuletynu Polonistycznego” otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

19.03.2024
Статья или интервью

Monika Herceg z tytułem Europejskiej Poetki Wolności 2024!

Chorwacka poetka Monika Herceg zwycięża w konkursie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” 2014. 34-letnia poetka jest najmłodszą laureatką w historii wyróżnienia. Jury zdecydowało się uhonorować jej tom „Okres ochronny.” w przekładzie Aleksandry Wojtaszek, podkreślając jego świeżość, współczesność i zręczne łączenie perspektywy intelektualnej z autorefleksją. Wręczenie nagród odbędzie się 19 kwietnia podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności (17-20 kwietnia). 

07.03.2024
Polecamy

Raport OPI o stanie otwartej nauki w Polsce

Wyniki badania Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) nie budzą wątpliwości. Potrzebujemy stworzenia krajowej polityki otwartego dostępu. Wyzwaniem jest nadal udostępnienie danych badawczych zgodnie z międzynarodowymi wymogami i ich zdeponowanie w repozytoriach, co wymaga profesjonalnej infrastruktury IT i obsługi specjalistów, którzy łączyliby umiejętności z zakresu IT oraz znajomość tematyki otwartej nauki. Zachęcamy do zapoznania się z raportem „Analiza stanu otwartej nauki w Polsce”!

26.02.2024
Они ушли

Zmarł prof. Jerzy Jarzębski

25 lutego po ciężkiej chorobie zmarł prof. Jerzy Jarzębski, krytyk i historyk literatury, wybitny badacz twórczości Stanisława Lema, Witolda Gombrowicza i Brunona Schulza, autor książek i esejów literackich, m.in. "Gry w Gombrowicza", "W Polsce czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej", "Schulz", "Gombrowicz", "Wszechświat Lema", "Miasta - rzeczy - przestrzenie".

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах