Полонистический бюллетень

Новость

Событие
Дата размещения: 31.05.2019

Zachęcamy do lektury artykułu dr Ireny Fedorowicz o XVII Dniach Polonistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego!

Sukces tradycyjnych Dni Polonistyki przekonał o tym, że istnieje zapotrzebowanie na takie imprezy, które integrują wykładowców i studentów, młodzież akademicką z Wilna i Polski, a także stanowią formę reklamy studiów polonistycznych wśród uczniów szkół polskich na Litwie. 

W dniach 16-17 maja 2019 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego odbyły się tradycyjne XVII Dni Polonistyki. W roku kilku ważnych jubileuszy miały one charakter wyjątkowo uroczysty. 1 kwietnia minęła 440. rocznica założenia Akademii Wileńskiej, dzisiejszego Uniwersytetu Wileńskiego, natomiast na początku października będziemy obchodzili 100. rocznicę wskrzeszenia uczelni - po 87 latach - pod nazwą Uniwersytetu Stefana Batorego. Właśnie ta druga rocznica była motywem przewodnim pierwszego dnia Święta Polonistyki.

Информация

Дата размещения:
31 мая 2019; 17:01 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
31 мая 2019; 17:01 (Sylwia Pikula)

Смотреть также

24.04.2024
Издательская новинка

Ukazał się przekład "Historii literatury polskiej" prof. Anny Nasiłowskiej!

.........................................

24.03.2024
Приз

Prof. Paweł Próchniak otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki

Historyk literaturyk, krytyk literacki, eseista, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członek Rady „Biuletynu Polonistycznego” otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

19.03.2024
Статья или интервью

Monika Herceg z tytułem Europejskiej Poetki Wolności 2024!

Chorwacka poetka Monika Herceg zwycięża w konkursie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” 2014. 34-letnia poetka jest najmłodszą laureatką w historii wyróżnienia. Jury zdecydowało się uhonorować jej tom „Okres ochronny.” w przekładzie Aleksandry Wojtaszek, podkreślając jego świeżość, współczesność i zręczne łączenie perspektywy intelektualnej z autorefleksją. Wręczenie nagród odbędzie się 19 kwietnia podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności (17-20 kwietnia). 

07.03.2024
Polecamy

Raport OPI o stanie otwartej nauki w Polsce

Wyniki badania Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) nie budzą wątpliwości. Potrzebujemy stworzenia krajowej polityki otwartego dostępu. Wyzwaniem jest nadal udostępnienie danych badawczych zgodnie z międzynarodowymi wymogami i ich zdeponowanie w repozytoriach, co wymaga profesjonalnej infrastruktury IT i obsługi specjalistów, którzy łączyliby umiejętności z zakresu IT oraz znajomość tematyki otwartej nauki. Zachęcamy do zapoznania się z raportem „Analiza stanu otwartej nauki w Polsce”!

26.02.2024
Они ушли

Zmarł prof. Jerzy Jarzębski

25 lutego po ciężkiej chorobie zmarł prof. Jerzy Jarzębski, krytyk i historyk literatury, wybitny badacz twórczości Stanisława Lema, Witolda Gombrowicza i Brunona Schulza, autor książek i esejów literackich, m.in. "Gry w Gombrowicza", "W Polsce czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej", "Schulz", "Gombrowicz", "Wszechświat Lema", "Miasta - rzeczy - przestrzenie".

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах