Полонистический бюллетень

Исследовательский проект

fragment mapy zamieszczonej w portalu
Дата размещения: 18.05.2021

#PolskaHumanistykaCyfrowa || Kartografia w służbie reform państwa epoki stanisławowskiej - krytyczne opracowanie „Geograficzno-statystycznego opisania parafiów Królestwa Polskiego" oraz map województw koronnych Karola Perthéesa

Учреждения:
Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk (Руководящий инстанция)
Участники:
Bogumił Szady (Руководитель)
Области:
Historia

Katalog humanistycznych projektów cyfrowych w Polsce. Celem powstania katalogu jest prezentacja różnorodnych projektów z zakresu szeroko pojętej humanistyki cyfrowej w Polsce. Katalog powstał w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród instytucji oraz osób prowadzących projekty, w których komponent cyfrowy stanowi kluczowy element pozyskania, analizy bądź prezentacji danych.

Celem projektu jest krytyczne opracowanie oraz publikacja w internecie "Geograficzno-statystycznego opisania parafiów Królestwa Polskiego" oraz map specjalnych województw koronnych Karola Perthéesa. Są to podstawowe i niezwykle cenne źródła dla badań krajobrazu kulturowego oraz historyczno-politycznego ziem polskich w II połowie XVIII wieku. Opracowanie takie będzie miało trzy walory. Po pierwsze, w wymiarze badań dokumentacyjno-kartograficznych, przyniesie obraz sieci osadniczej oraz podziałów administracyjnych Korony (w granicach sprzed II rozbioru). Po drugie, w wymiarze badań problemowych, zgromadzony materiał będzie główną podstawą źródłową opracowania monograficznego na temat "Kartografia w służbie reform państwa epoki stanisławowskiej". W projekcie będą podjęte także kwestie teoretyczne i metodologiczne związane z edycją i opracowaniem źródeł historycznych, w szczególności kartograficznych oraz gromadzeniem danych geograficzno-historycznych (czasowo-przestrzenne bazy danych).

Zespół projektowy – Ostatnia mapa Polski (ihpan.edu.pl) >>

Информация

Софинансирование:
Narodowy Program Rozwoju Humanistyki (nr 11H 18 0122 87)
Контакт:
bszady@ihpan.edu.pl
Дата размещения:
18 мая 2021; 14:42 (HCyfrowa )
Дата правки:
4 сентября 2023; 16:53 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

18.05.2021

#PolskaHumanistykaCyfrowa || GEO-ecclesiae. Dane przestrzenne Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce (KUL)

Głównym celem projektu jest harmonizacja oraz udostępnienie map historycznych oraz danych przestrzennych gromadzonych w Ośrodku Badań nad Geografią Historyczną w Polsce (wcześniej Instytucie Geografii Historycznej Kościoła w Polsce) przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Instytut Geografii Historycznej Kościoła w Polsce KUL powołany z inicjatywy prof. Jerzego Kłoczowskiego zainaugurował swoją działalność w 1957 r. i od początku koncentrował się na gromadzeniu informacji o charakterze geograficzno-historycznym, która była podstawą prowadzonych badań z zakresu historii społeczno-religijnej. Posiada w swoim dorobku ponad 1600 różnego rodzaju opracowań kartograficznych. 

18.05.2021

#PolskaHumanistykaCyfrowa || Atlas klasztorów w Polsce X-XXI w.

Celem głównym projektu badawczego jest opracowanie nowoczesnego, zgodnego ze wszystkimi regułami postępowania naukowego, Atlasu klasztorów. Będzie on zawierać opracowany w oparciu o różnego rodzaju źródła i współczesny dorobek historiografii polskiej, i szerzej, europejskiej (szczególnie czeskiej, litewskiej, niemieckiej i ukraińskiej), kartograficzny obraz wszystkich klasztorów należących do zakonów, które kiedykolwiek, dawniej i obecnie, istniały w przestrzeni Polski i ziem z nią związanych. 

16.05.2021

#PolskaHumanistykaCyfrowa || Katalog humanistycznych projektów cyfrowych w Polsce

Celem powstania katalogu jest prezentacja różnorodnych projektów z zakresu szeroko pojętej humanistyki cyfrowej w Polsce. Katalog powstał w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród instytucji oraz osób prowadzących projekty, w których komponent cyfrowy stanowi kluczowy element pozyskania, analizy bądź prezentacji danych. 

18.05.2021

#PolskaHumanistykaCyfrowa || Dziedzictwo muzyki polskiej w otwartym dostępie

Głównym celem merytorycznym projektu jest poszerzenie portalu o najważniejsze i reprezentatywne dzieła muzyki polskiej okresu XVI-XIX wieku. Efektem ma być portal muzyki polskiej z możliwością przeszukiwania źródeł wg metadanych oraz elementów muzycznych. Jednym z celów jest także rozbudowa narzędzi dla badaczy (analiza muzyczna, przeszukiwanie metadanych, dostęp do źródeł) w tym skomputeryzowanej analizy muzycznej z uwzględnieniem specyfiki źródeł do muzyki polskiej. Istotnym elementem ma być stworzenie narzędzi umożliwiających crowd-sourcingowe opracowanie źródeł muzycznych oraz zbieranie danych we współpracy z ośrodkami naukowymi. Baza danych ma agregować informacje o źródłach muzycznych m.in. z RISM (źródło metadanych), repozytoriów i bibliotek cyfrowych (FBC, Polona).

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах