Исследовательский проект
#PolskaHumanistykaCyfrowa || Polska muzyka tradycyjna - dziedzictwo fonograficzne. Stan aktualny, zachowanie, udostępnianie
Katalog humanistycznych projektów cyfrowych w Polsce. Celem powstania katalogu jest prezentacja różnorodnych projektów z zakresu szeroko pojętej humanistyki cyfrowej w Polsce. Katalog powstał w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród instytucji oraz osób prowadzących projekty, w których komponent cyfrowy stanowi kluczowy element pozyskania, analizy bądź prezentacji danych.
Działania w ramach projektu "Polska muzyka tradycyjna – dziedzictwo fonograficzne" trwają już od pięciu lat. W 2014 rozpoczęto kwerendę i badanie stanu ilościowego i jakościowego dziedzictwa kulturowego jakim są archiwalne dokumentalne nagrania polskiej muzyki tradycyjnej. W tym czasie udało się doprowadzić do porozumienia kilkunastu instytucji, zbiorów, archiwów i kolekcji (instytucjonalnych i prywatnych) w celu rozpoczęcia prac nad uporządkowaniem, zbadaniem, transferem do domeny cyfrowej, opracowaniem merytorycznym i zamieszczeniem w jednym centralnym repozytorium źródłowych zasobów fonograficznych i filmowych.
Punktem wyjścia ze względu na sam zasób (najstarszy i największy w kraju) oraz zaplecze merytoryczne (instytucja naukowa, centrum kompetencji w tym zakresie) były Zbiory Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN. W ramach realizacji projektu do repozytorium włączano całe zbiory lub ich części (w zależności od wielkości kolekcji i aktualnego stanu realizacji projektu), łącznie ponad 20 instytucji.
W ramach przeprowadzonych prac wykonywano szereg specjalistycznych badań, dokonano odtworzeń i transferu informacji audialnej z archiwalnych, historycznych nośników. Cyfrowe pliki opracowywano merytorycznie, poddawano indeksacji, dokonywano identyfikacji, weryfikacji i deskrypcji materiały i repertuaru wg metod wypracowanych w Zbiorach Fonograficznych IS PAN. Dokonywano także badań, cyfryzacji i deskrypcji dokumentacji towarzyszącej nagraniom. Całość zarchwizowano i zamieszczono w repozytorium.
Obecnie realizowany jest już VI etap projektu.