Полонистический бюллетень

Исследовательский проект

Дата размещения: 18.11.2024

SCIROS – Strategic Collaboration for Interdisciplinary Research on Open Science in SSH

Celem SCIROS jest budowanie sieci współpracy dla systemowych badań nad otwartą nauką i wzmacnianie partnerstw między instytucjami akademickimi. Projekt umożliwi rozwijanie mobilności badaczy i badaczek, realizowanie wspólnych projektów oraz organizowanie wydarzeń naukowych w Polsce i za granicą.

SCIROS odpowiada na potrzeby środowiska akademickiego w dziedzinach humanistycznych i społecznych, wskazując na brak empirycznych danych wspierających otwartą naukę. Badania będą obejmować trzy kluczowe obszary: teorię, praktykę i infrastrukturę, a dzięki współpracy z doświadczonymi partnerami projekt wzmocni potencjał naukowy IBL PAN, pozwalając skutecznie koordynować krajowe i europejskie inicjatywy w tej dziedzinie. 

Partnerami w projekcie jest 6 wiodących jednostek naukowych, których badania przyczyniają się do rozwoju i wzmocnienia Otwartej Nauki:

OpenEdition

OpenEdition to kompleksowa cyfrowa infrastruktura komunikacji akademickiej w naukach humanistycznych i społecznych. Łączy w sobie cztery uzupełniające się platformy skupiające się odpowiednio na czasopismach (OpenEdition Journals), książkach (OpenEdition Books), blogach naukowych (Hypotheses) i wydarzeniach akademickich (Calenda). OpenEdition wspólnie z IBL PAN i innymi europejskimi instytucjami badawczymi bierze udział w międzynarodowych projektach, takich jak OPERAS PLUS, PALOMERA, CRAFT-OA czy DIAMAS, które przyczyniają się do popularyzacji otwartego dostępu do wiedzy na całym świecie. W 2024. r. na platformie ukazało się 80 monografii Wydawnictwa IBL PAN.

CSIL

Założony w 1980 roku w Mediolanie CSIL jest instytutem badawczym non-profit, specjalizującym się w stosowanych badaniach ekonomicznych. CSIL jest zaangażowany w liczne badania ewaluacyjne dla instytucji europejskich i organizacji międzynarodowych.  Eksperci CSIL są dobrze zorientowani w różnych systemach finansowania na poziomie krajowym i unijnym w celu wspierania inwestycji w badania i innowacje, takich jak Horyzont Europa, H2020, EFRR i instrumenty finansowe EBI. CSIL otrzymał dotacje w ramach programu Horyzont 2020-Europa na opracowanie i przetestowanie metodologii oceny społeczno-gospodarczego wpływu nauki i infrastruktury badawczej.

Uniwersytet w Coimbrze

Uniwersytet w Coimbrze (UC) to publiczna instytucja szkolnictwa wyższego założona w 1290 roku. Składa się z 12 jednostek badawczych i edukacyjnych: Wydziałów Prawa, Medycyny, Sztuki i Nauk Humanistycznych, Farmacji, Ekonomii, Nauk Ścisłych i Technologii, Psychologii i Nauk o Edukacji, Nauk o Sporcie i Wychowania Fizycznego; Instytutu Badań Interdyscyplinarnych, Instytutu Nauk Jądrowych Stosowanych w Ochronie Zdrowia, Europejskiego Sądu Sądowego i Kolegium Sztuki. Istnieją również jednostki wspierające działania kulturalne, szkoleniowe i edukacyjne. 

C²DH

Założone w 2016 r. luksemburskie Centrum Historii Współczesnej i Cyfrowej – Luxembourg Centre for Contemporary and Digital History (C²DH) jest ośrodkiem badawczym o najwyższym poziomie akademickim, zajmującym się badaniem, analizą i publicznym współczesnej historii luksemburskiej i europejskiej oraz historii publicznej i cyfrowej i historii cyfrowej.

Technical University in Munich

Technical University of Munich zapewnia odpowiednie środowisko do badania praktyk otwartej nauki i implikacji dla tych badań. Partnerem projektu jest Katedra – Philosophy and History of Science and Technology, prowadzona przez profesor Sabinę Leonelli i składająca się z grupy dwunastu badaczy, w ramach grantu ERC prowadzonego przez badaczkę. Katedra znajduje się w nowo utworzonym Wydziale Studiów nad Nauką i Technologią, którego kolegialny i interdyscyplinarny wydział koncentruje się na badaniu przemian w krajobrazie badawczym i silnie wspiera partnerstwa badawcze w tej dziedzinie. Głównym celem powstałej jednostki jest badanie intelektualnego i społecznego wymiaru technologii z perspektywy historycznej. Zakłada to zrozumienie społeczeństwa i historycznych procesów transformacji, w które jest ono stale zaangażowane, bada zatem podstawy i konsekwencje cyfryzacji.

Hanken

Hanken School of Economics, założona w 1909 roku, jest kompleksową szkołą biznesu, która obejmuje wszystkie podstawowe obszary studiów biznesowych i ekonomii. Hanken School of Economics jest przodującym, akredytowanym na arenie międzynarodowej uniwersytetem z ponad 110-letnim doświadczeniem w edukacji i badaniach w dziedzinie ekonomii i administracji biznesowej. Badania tej jednostki mają wysoki międzynarodowy standard i są podstawą całej edukacji.

(źródło: https://operas.pl/2024/10/29/rozpoczecie-nowego-projektu-sciros-strategic-collaboration-for-interdisciplinary-research-on-open-science-in-ssh/)

Информация

Софинансирование:
NAWA - program Partnerstwa Strategiczne
Дата размещения:
18 ноября 2024; 20:25 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
18 ноября 2024; 20:25 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

11.07.2017

NEP4 DISSENT - New Exploratory Phase in Research on East European Cultures of Dissent [Nowe odkrycia naukowe w badaniu wschodnio-europejskich kultur oporu]

Powstały pod przewodnictwem IBL PAN projekt NEP4DISSENT - New Exploratory Phase in Research on East European Cultures of Dissent [Nowe odkrycia naukowe w badaniu wschodnio-europejskich kultur oporu] uzyskał finansowanie ze środków europejskich w ramach programu COST na stworzenie międzynarodowej sieci badawczej (Akcja COST nr CA16213). Sieć będzie rozwijać nowe podejścia i programy badawcze poświęcone kulturowemu wymiarowi dziedzictwa oporu i ruchów dysydenckich w krajach byłego bloku socjalistycznego 1945-1989.

29.03.2017

Badanie struktury i dynamiki cyfrowych zasobów wiedzy za pomocą metod wizualizacji (Information Visualization methods in digital knowledge structure and dynamics study)

Projekt badawczy NCN 2014-2017 pt. Badanie struktury i dynamiki cyfrowych zasobów wiedzy za pomocą metod wizualizacji (ang. Information Visualization methods in digital knowledge structure and dynamics study) dotyczy analizy rozwoju nauk humanistycznych i społecznych (HS) w Polsce przy wykorzystaniu metodologii wizualizacji.

11.05.2021

Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH- PL

DARIAH-PL (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities) - największe konsorcjum humanistyczne w Polsce, uzyskało dofinansowanie projektu "Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL". Projekt finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) 2014-2020 (Działanie 4.2 4/4.2/2020). Celem Działania 4.2 jest wsparcie wybranych projektów dużej, strategicznej infrastruktury badawczej, o charakterze ogólnokrajowym lub międzynarodowym, znajdujących się na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej oraz zapewnienie skutecznego dostępu do tej infrastruktury dla przedsiębiorców i innych zainteresowanych podmiotów.

26.07.2023

Donne in poesia: o europejski kanon współczesnej poezji kobiet 1989-2022

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na współczesną europejską poezję pisaną przez kobiety od 1989 roku do dnia dzisiejszego, w celu sporządzenia wstępnej mapy, której nadal brakuje w krajowym i międzynarodowym krajobrazie krytycznym. Naukowcy i naukowczynie specjalizujący się w różnych tradycjach językowych i literackich - portugalskiej, hiszpańskiej, włoskiej, greckiej, francuskiej, niemieckiej, polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i angielskiej - zagłębią się w konteksty i kulturowe pola odniesienia w celu wstępnego rozpoznania najważniejszych kobiecych głosów poetyckich i porównają wyniki swoich badań w swoich dziedzinach.  

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах