Artykuł / wywiad
90-lecie pierwszej katedry polonistyki we Włoszech
Pierwsza polonistyka we Włoszech – i jedna z pierwszych w Europie – obchodzi swoje 90-lecie. Katedra Języka i Literatury Polskiej na Rzymskim Uniwersytecie „La Sapienza” prowadzi zajęcia z historii literatury polskiej, języka polskiego i z tłumaczenia.
W tym tygodniu na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie odbywają się uroczystości z okazji 90-lecia tamtejszej Katedry Języka i Literatury Polskiej. Studia polonistyczne w Wiecznym Mieście są prowadzone od 1929 r. Pierwszym szefem Katedry był profesor Giovanni Maver, który kierował nią do 1961 roku. Od 1994 Katedrą kieruje profesor Luigi Marinelli (https://biuletynpolonistyczny.pl/pl/articles/sylwetki-polonistow-profesor-luigi-marinelli,33/details).
Obecnie Katedra prowadzi zajęcia z zakresu historii literatury polskiej, języka polskiego i z tłumaczenia dla słuchaczy trzyletnich studiów licencjackich oraz dwuletnich studiów magisterskich. Może się także pochlubić wypromowaniem wielu doktorantów, którzy następnie rozwinęli działalność w innych ośrodkach uniwersyteckich we Włoszech. W Katedrze powstały prace ważne dla całej polonistyki włoskiej, np. "Historia literatury polskiej" („Storia della letteratura polacca” pod redakcją Luigiego Marinellego) i podręcznik do języka polskiego („Corso di lingua polacca con grammatica di base”).
Zachęcamy do bardziej szczegółowego zapoznania się historią i działalnością polonistyki w Wiecznym Mieście: https://biuletynpolonistyczny.pl/pl/institutions/dipartimento-seai,2898/details.
Informacje
Zobacz także
Pracownicy Katedry Języka i Literatury Polskiej na Uniwersytecie Sapienza
Od 1994 katedrą kieruje profesor Luigi Marinelli. Od roku 2008 jej skład powiększył się o profesor Monikę Woźniak, potem także o Agnieszkę Stryjecką.
Marzec z "Kobiecą stroną poezji"
W drugiej połowie marca w ramach projektu Kobieca strona poezji, czyli przez wiersze do języka, odbędą się kolejne warsztaty dla studentów z Włoch, Litwy i Ukrainy. Swoją obecność na nich zapowiedziały poetki Krystyna Dąbrowska i Małgorzata Lebda, których utwory będą tłumaczone z języka polskiego na języki narodowe studentów: włoski, litewski i ukraiński.
O projekcie „Kobieca strona poezji, czyli przez wiersze do języka”
W dniach 20-23 listopada 2023 roku cztery studentki filologii polskiej Uniwersytetu Wileńskiego: Justyna Tankeliun, Dominyka Matuliauskaitė, Karolina Bartoško i Beata Gulbicka wraz z wykładowczynią – autorką niniejszego tekstu wzięły udział w pierwszym etapie projektu Kobieca strona poezji, czyli przez wiersze do języka.
O nauce języka polskiego i studiowaniu polonistyki na Wschodnioeuropejskim Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki w Łucku - rozmowa z dr hab. Swietłaną Suchariewą, dr Natalią Ciołyk i dr Anastazją Ołeksiuk
O nauce języka polskiego i studiowaniu polonistyki na Wschodnioeuropejskim Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki w Łucku z dr hab. Swietłaną Suchariewą, dr Natalią Ciołyk i dr Anastazją Ołeksiuk podczas spotkania z cyklu "Tour de Polonistyka" 9 października 2017 r. rozmawiali Olga Zakolska, Przemysław Górecki i Piotr Bordzoł, redaktorzy „Biuletynu Polonistycznego”.