Artykuł / wywiad
O londyńskiej konferencji w "Strefie literatury"
O konferencji interdyscyplinarnej "Cyprian Norwid wczoraj i dziś - w dwusetlecie urodzin poety-emigranta", która w dniach 10-11 kwietnia odbywała się w Londynie, mogliśmy posłuchać w audycji Kingi Michalskiej Norwid - emigrant i Europejczyk w oczach uczestników międzynarodowej konferencji, wyemitowanej 16 kwietnia w "Strefie literatury" Programu 2 Polskiego Radia.
O przebiegu konferencji, towarzyszących jej wydarzeniach oraz twórczości Cypriana Kamila Norwida postrzeganej z perspektywy europejskiej i światowej Kindze Michalskiej opowiadali: dr Justyna Gorzkowicz (koordynatorka Roku Norwidowskiego w Wielkiej Brytanii), prof. Ewa Paczoska z Wydziału Polonistyki UW (przewodnicząca Rady Naukowej konferencji) oraz gość honorowy - prof. Kazimierz Braun (The University at Buffalo, State University of New York), autor inauguracyjnego wykładu Norwid wczoraj i dziś.
Audycji można wysłuchać na stronie internetowej: https://www.polskieradio.pl/8/2382/Artykul/2715631,Prof-Kazimierz-Braun-Norwidpoeta-od-samego-poczatku-dazyl-do-uniwersalnosci.
Informacje
Zobacz także
Prof. Ewa Hoffmann-Piotrowska i dr Stanisław Falkowski o Norwidzie jako poecie miasta w "Strefie literatury"
Gośćmi Anny Lisieckiej byli prof. Ewa Hoffmann-Piotrowska i dr Stanisław Falkowski.
Kto zapomniał o poecie? Cyprian Kamil Norwid. Audycja w "Trójce literackiej" Polskiego Radia
– Już za swojego życia uchodził za poetę trudnego. W społeczeństwie zawsze można było znaleźć przeciwników, jak i miłośników jego twórczości. Młodzi czytelnicy często podkreślają, że nie lubią czytać Norwida, bo jest trudny i nudny. Nie jest to jedynie zdanie ludzi młodych. Taka opinia od lat ciągnie się za pisarzem. Myślę, że wynika to z wieloletniego nadużywania jego słów i cytatów – mówiła w audycji "Trójki literackiej" prof. Bernadetta Kuczera-Chachulska z Instytutu Badań Literackich PAN. W rozmowie udział wzięli również prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN).
Rok Norwidowski 2021
21 września 2021 roku minie dwieście lat od urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji miłośnicy twórczości poety podejmują się nowych inicjatyw i projektów, a także rozwijają te, które prowadzą już od lat. Będziemy informować o nich na naszych łamach.
Rok Norwidowski w Pewnym Wydawnictwie
W roku 2021 przypada dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida (24 września 1821 – 22/23 maja 1883). Z tej okazji Pewne Wydawnictwo przygotowało szereg publikacji poświęconych jednemu z najwybitniejszych polskich twórców. Było to o tyle naturalne, że właściciel oficyny jest norwidologiem i popularyzatorem tej twórczości. Od lat prowadzi dedykowany Norwidowi salon norwidana.blogspot.com, założył i administruje liczącą trzy tysiące członków grupą Norwid na Facebooku, prowadzi na tej platformie rocznicową stronę, na której gromadzone są informacje o wydarzeniach Roku Norwidowskiego (Norwid2021). Jako osobie znającej środowisko norwidologów oraz bibliografię związanych z twórcą publikacji łatwiej mu było przygotować dedykowaną obchodom kolekcję oryginalnych i wartościowych publikacji, uzupełniających i poszerzających naszą wiedzę o twórcy Promethidiona.