Artykuł / wywiad
Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla
Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za 2018 rok! W uzasadnieniu Komitet wskazał „wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Tegoroczną nagrodę otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.
Nobel dla Olgi Tokarczuk jest piątą nagrodą przyznaną dla pisarza tworzącego w języku polskim.
Tokarczuk zadebiutowała w 1979 r. opowiadaniami wydanymi pod pseudonimem Natasza Borodin. Kilkanaście lat później, w 1993 r. wydała swoją pierwszą powieść „Podróż ludzi Księgi”. Po dwóch latach ukazała się jej kolejna powieść „E.E”. Jednak pierwszym dużym sukcesem okazał się dopiero wydany w 1996 r. „Prawiek i inne czasy”.
W kolejnych latach Tokarczuk opublikowała m.in. powieści „Dom dzienny, dom nocny”, „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Księgi Jakubowe”. Cechą charakterystyczną prozy Tokarczuk jest łączenie realizmu z poetyckością oraz podejmowanie motywu wewnętrznej przemiany i poszukiwania tożsamości. Pisarka chętnie zwraca się w stronę mitu, poetyki snu, odwołuje się do tradycji biblijnej i baśniowej fantastyki.
„Może to zabrzmi nieco ekscentrycznie w naszych bardzo pragmatycznych czasach, ale starałam się zawsze tak ustawić moją pracę, żeby miała jakiś rodzaj sensu, żeby mnie budowała, i żeby przynosiła choćby odrobinę dobra dla innych. Nic wielkiego, ale wtedy rzeczywiście praca staje się praktyką. […] Właściwie nie umiem już robić nic jak tylko pisać, i to jest wyjątkowa praca, właściwie ukochane hobby, które stało się pracą. Najlepsza z możliwości” – mówiła Tokarczuk w 2014 r. w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego”.
Tokarczuk za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała m.in. nagrodę Fundacji im. Kościelskich, dwukrotnie - w latach 2007 i 2015 – otrzymała Literacką Nagrodę Nike, a w 2018 r. została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera.
Nobel dla Tokarczuk nie jest zaskoczeniem, o jej dużych szansach na tę nagrodę mówiło się już od kilku lat. W ostatnich dniach o możliwym Noblu dla polskiej pisarki donosiły media na całym świecie, a największy szwedzki dziennik „Dagens Nyheter” w weekend poprzedzający ogłoszenie nagród Nobla opublikował obszerny wywiad z Tokarczuk.
Retransmisję z ogłoszenia laureatów można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=T4osurAgmjQ.
Od jesieni 2017 r. Akademia Szwedzka pogrążona była w kryzysie, po tym, jak fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został oskarżony o gwałty oraz o to, że był źródłem przecieków o laureatach literackiego Nobla. Otrzymywał także od Akademii Szwedzkiej hojne dotacje na klub kulturalny, do którego zapraszał jej członków. W związku z kryzysem Akademia zdecydowała opóźnić o rok przyznanie literackiego Nobla za rok 2018.
W czwartek ogłoszono także, że laureatem literackiej Nagrody Nobla za rok 2019 został austriacki pisarz i dramaturg Peter Handke za „pracę, która z lingwistycznym geniuszem eksploruje peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.
Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro). Ceremonia wręczenia nagród odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.
Informacje
Zobacz także
Seria „Biblioteka Narodowa” ma już 100 lat
W tym roku mija sto lat od powstania „Biblioteki Narodowej” – najstarszej i najbardziej znanej serii literackiej w Polsce. Dotychczas ukazało się w niej 605 tomów najcenniejszych utworów literatury polskiej i światowej we wzorowych, fachowych i przystępnych opracowaniach, które wyszły spod piór najlepszych polskich literaturoznawców.
O „Geopolonistyce” na Uniwersytecie w Grodnie
Międzynarodowa konferencja naukowa „Mickiewicz i romantycy wobec kultur wschodniosłowiańskich” stała się okazją do zapoznania uczestników z projektem „Geopolonistyka”. W konferencji uczestniczyli redaktorzy „Biuletynu Polonistycznego" – Olga Zakolska i Piotr Bordzoł.
Nałkowska, Orzeszkowa i inni... Rozmowa z Panią Profesor Swietłaną Musijenko
Dzięki uprzejmości Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytetu im. Janki Kupały, Katedry Badań Filologicznych „Wschód–Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku, Międzynarodowego Instytutu Adama Mickiewicza w Grodnie, Biblioteki Naukowej Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytetu im. Janki Kupały oraz Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku redaktorzy „Biuletynu Polonistycznego” – Olga Zakolska i Piotr Bordzoł – uczestniczyli w międzynarodowej konferencji komparatystycznej „Mickiewicz i romantycy wobec kultur wschodniosłowiańskich”. Konferencja stała się okazją do prezentacji Biuletynowych narzędzi wspomagających badania polonistyczne, a także dyskusji nad projektowaną interaktywną mapą ośrodków polonistycznych „Geopolonistyka”. Podczas spotkania członkowie Zespołu redakcyjnego „Biuletynu” mieli przyjemność rozmowy z Panią Profesor Swietłaną Musijenko – założycielką pierwszej na Białorusi katedry filologii polskiej, zasłużoną badaczką literatur i kultur słowiańskich. Zapraszamy do lektury.
Wywiad z prof. Anną Frajlich, emerytowaną wykładowczynią Polish Studies na Uniwersytecie Columbia
Profesor Anna Frajlich, uznana poetka z kilkudziesięcioletnim dorobkiem, która w wyniku kampanii antysemickiej opuściła Polskę w 1969 r., od lat mieszka w Nowym Jorku. Obroniła tu – na wydziale slawistycznym New York University – pracę doktorską poświęconą dziedzictwu starożytnego Rzymu w srebrnym wieku poezji rosyjskiej i przez 34 lata, od 1982 do 2016 roku, była wykładowczynią na Wydziale Slawistyki na Uniwersytecie Columbia. Obecnie, od ośmiu lat na emeryturze, nadal aktywnie uczestniczy w amerykańskim i polskim życiu literackim, biorąc udział w spotkaniach, konferencjach – a także rozmowach. Jedną z nich przeprowadził Przemysław Górecki w nowojorskim mieszkaniu badaczki i jej męża.