Artykuł / wywiad
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza opracował równościowe rekomendacje językowe
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) opracował rekomendacje językowe dla społeczności akademickiej. Mają one formę cyfrowego poradnika dotyczącego używania feminatywów i osobatywów, czyli wyrażeń niewskazujących płci osoby.
Dokument "Język równościowy w UAM w Poznaniu. Rekomendacje dla społeczności akademickiej ze szczególnym uwzględnieniem równości płci" jest zbiorem praktycznych wskazówek dotyczących używania feminatywów i osobatywów. Publikacja omawia też kontrowersje związane z używaniem feminatywów i przykłady nierówności płci w dyskursie akademickim.
Poradnik przypomina m.in., że niewłaściwa jest pojawiająca się czasem w stosunku do prof. Kaniewskiej forma: "Jego Magnificencja Rektor"; forma zgodna z płcią osoby określanej w tym przypadku brzmi "Jej Magnificencja Rektor" lub "Jej Magnificencja Rektorka".
Użytecznym elementem poradnika jest też tabela do wydrukowania pt. "możesz powiedzieć to inaczej!". Przeczytać w niej można, że zamiast "szanowna pani prorektor" warto mówić, pisać: "szanowna pani prorektorko". By zamiast członków rady naukowej, powitać członków i członkinie rady naukowej. Żeby wdrożyć terminy: sekretarzyni komisji, naukowczyni, kanclerka, kierowniczka.
Autorkami rekomendacji są: prof. UAM dr hab. Agnieszka Kiełkiewicz-Janowiak, prof. UAM dr hab. Hanka Błaszkowska oraz Weronika Dopierała-Kalińska. Zachęcają one, by rezygnować z terminów: członkowie projektu, dziekani i prodziekani, nauczyciele akademiccy, na rzecz: grupy projektowej, władz dziekańskich, kadry dydaktycznej. Poradnik wyjaśnia ponadto, dlaczego niefortunne są sformułowania: "gratulujemy uroczej koleżance" oraz "kierowniczka podjęła męską decyzję".
W części poprzedzającej przedstawione rekomendacje autorki publikacji przywołały m.in. wyniki badań wskazujących na niekorzystny wpływ stosowania wyłącznie nazw męskich na tempo przetwarzania informacji, liczbę faktów zapamiętywanych z tekstu, odpowiedzi udzielane w kwestionariuszach, ale też na decyzje sądowe czy te zapadające w procesie rekrutacyjnym.
"Język ma znaczący wpływ na naszą świadomość, postrzeganie rzeczywistości i myślenie. Formy męskie stosowane w odniesieniu do kobiet i grup mieszanych mogą więc być odbierane jako niejednoznaczne i budzić wątpliwości. Ponadto wskutek ich użycia osoby nienazwane wprost, a także ich doświadczenia i osiągnięcia, pozostają niewidoczne. Formy te odpowiadają zatem za językowe wykluczenie" – wskazały autorki rekomendacji.
(...)
Zbiór rekomendacji na razie jest dostępny wyłącznie w wersji elektronicznej. Planowane jest również przygotowanie wersji drukowanej. Cyfrowa forma dokumentu będzie na bieżąco aktualizowana i udoskonalana z wykorzystaniem wniosków z debaty w środowisku UAM.
Wcześniej podobne poradniki językowe przygotowały m.in. Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Śląski. (PAP)
Źródło: naukawpolsce.pl
Informacje
Zobacz także
Artykuły o polszczyźnie w portalu Culture.pl
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego redakcja Culture.pl przygotowała kilka interesujących artykułów o polszczyźnie. "Pizza czy podpłomyk neapolitański? Snowboard czy śniegodeska? Parasol czy deszczochron, a może parapluj?" - pisze Agnieszka Warnke, autorka tekstu Aby język polski był bardziej polski (https://culture.pl/pl/artykul/aby-jezyk-polski-byl-bardziej-polski).
Znamy plan obchodów Roku Szymborskiej
W tym roku "Biuletyn Polonistyczny" ma zaszczyt i przyjemność być współpracownikiem medialnym "niehucznych obchodów" Roku Szymborskiej - 100. urodzin poetki. Z tej okazji 2 lutego byliśmy obecni na konferencji prasowej zorganizowanej przez Fundację Wisławy Szymborskiej w Pałacu Potockich w Krakowie.
Dr Justyna Gorzkowicz, zwyciężczyni 1. edycji Konkursu Publikuj.dr, o swoim udziale w Konkursie
Z radością przyjęliśmy wiadomość, że rok od pierwszej edycji Konkursu "Biuletynu Polonistycznego" Publikuj.dr. drukiem ukazała się praca dr Justyny Gorzkowicz "W poszukiwaniu antagonisty. O wątkach egzystencjalnych w twórczości Kornela Filipowicza", dofinansowana w ramach I nagrody w Konkursie. Z tej okazji Autorka podzieliła się z Redakcją swoim wspomnieniem o udziale w konkursie i zmianie, którą wniósł w jej życie.
"Spotkania Biuletynu" - podcast "Biuletynu Polonistycznego"
Podcast "Spotkania Biuletynu" to przestrzeń dla spotkań z ludźmi, którzy tworzą historię badań nad językiem polskim, literaturą i kulturą polską, którzy te badania uprawiają i stwarzają im warunki rozwoju. Pierwszy cykl tematyczny dotyczy "Geopolonistyki" oraz projektu „Geopolonistyka – wirtualny most pomiędzy kulturami”, finansowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu "Promocja Języka Polskiego". Premierowy odcinek nagrano 10 listopada 2022 roku, ostatniego dnia „Jesiennych warsztatów z Geopolonistyką” w Warszawie. Jest on zapisem wrażeń uczestników spotkania: studentek i studentów z Rzymu i Łucka oraz ich mentorek, Profesor Moniki Woźniak i Profesor Switłany Suchariewy. Zachęcamy do słuchania, zadawania pytań i dzielenia się przemyśleniami: spotkaniabiuletynu@gmail.com.