Nowość wydawnicza
Maria Komornicka, Xięga poezji idyllicznej, oprac. Barbara Stelingowska
Xięga poezji idyllicznej Marii Komornickiej/Piotra Odmieńca Własta to pierwszy w całości opublikowany zbiór wszystkich rękopiśmiennych tekstów poetki powstałych w Grabowie w latach 1917-1927. 550-stronicowa Xięga zawiera 260 utworów opatrzonych aparatem krytycznym i Posłowiem. Ukazała się w Warszawie w 2023 roku, jej wydawcą jest Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika. Tom został sfinansowany dzięki staraniom i zaangażowaniu Rodu Komornickich.
Maria Jakubina Komornicka, poetka, prozaiczka, krytyczka literacka, urodziła się 25 lipca 1876 r. w Grabowie nad Pilicą. W 1894 r. wydała tomik Szkice, w skład którego wchodziły cztery opowiadania, sześć lat później, w roku 1900 ukazały się Baśnie. Psalmodie, a rok po nich proza Czarne płomienie i niedokończona Halszka. Powieść współczesna. W 1902 r. w tomie piątym „Chimery” opublikowane zostały Biesy. Komornicka pisała liczne recenzje i artykuły w „Głosie”, „Strumieniu”, „Gazecie Warszawskiej” czy krakowskim „Życiu”.
Maria Komornicka w 1905 r. przeszła załamanie nerwowe, które skutkowało przyjęciem imienia Piotr Włast (Odmieniec) oraz założeniem męskiego stroju. Po wybuchu I wojny światowej zamieszkała w rodzinnym majątku, gdzie powstał tom W Grabowie podczas wojny. Xięga poezji idyllicznej. Ostatnie lata spędziła w Zakładzie Rodziny Marii w Izabelinie pod Warszawą. Zmarła 8 marca 1949 r.