Nowość wydawnicza
MiroFor 2024 / tom 4: „Co już. Co jeszcze”
"MiroFor": ma perFormować: esejem, odkryciem z archiwów, dialogiem, prozą, wierszem, krytyką. Być Forum, platFormą i semaForem dla wszystkiego, co Białoszewskie w literaturze, sztuce i kulturze.
Czwarty tom „MiroFora” poświęcony jest przede wszystkim Pamiętnikowi z powstania warszawskiego.
"Tylko prawdziwie wielkie dzieło może być tak wielowymiarowe – jednocześnie wewnętrznie spójne i w wielu kierunkach rozbieżne. Być zarazem tekstem traumatycznym i zapisem przygody; dziełem zarazem feministycznym, jak i niepokojąco biorącym w nawias traumatyczne doświadczenia kobiet; dziełem o pamiętaniu i zapominaniu. A przy tym dziełem, którego granice można, jak się okazuje, poszerzać, dziełem skończonym i otwartym zarazem. Takim dziś w oczach najznamienitszych specjalistów jest Pamiętnik z powstania warszawskiego."
(ze strony wydawcy)
Informacje
Zobacz także
Henryk Sienkiewicz – pryzmaty czytania. Studia i szkice literackie
Autor/Redaktor: Dorota Samborska-Kukuć
Zasygnalizowane tytułem „pryzmaty czytania” oznaczają rozmaite ujęcia metodologiczne, których instrumentaria pozwoliły inaczej niż dotychczas otworzyć dzieła tego utalentowanego pisarza i zobaczyć je w nowym świetle – nie zawsze przecież korzystnym tak, jak nie wszystko, co Sienkiewiczowskie było fotogeniczne.
Rok 2020 i inne opowiadania
Autor/Redaktor:
Publikacja „Rok 2020” to zbiór 23 wspomnień spisanych przez studentów Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Zielonogórskiego – wspomnień, które stanowią dla odbiorców niezwykłe świadectwo epoki.
Wzór nieznany: Stanisław Vincenz a muzyka
Autor/Redaktor: Jakub Żmidziński
Wzór nieznany. Stanisław Vincenz a muzyka jest próbą rekonstrukcji "filozofii muzyki" jednego z najbardziej oryginalnych prozaików polskich XX wieku. Urodzony w 1888 roku u podnóża Karpat Wschodnich, znany jako piewca Huculszczyzny, kojarzony z tematyką żydowską i górską, autor dziesiątków esejów poświęconych kulturze antycznej Grecji, Dantemu i literaturze europejskiej, przez całe życie był oddanym miłośnikiem muzyki. Był nie tylko wrażliwym melomanem, ale i oryginalnym myślicielem, który tematyce muzycznej poświęcił w swoim pisarstwie sporo miejsca. Aby zrekonstruować świat jego muzycznych odczuć i refleksji, autor książki korzystał ze wszystkich opublikowanych tekstów Vincenza, a także z bogatej literatury przedmiotu, niemal wszędzie znajdując interesujące wzmianki i tropy, które – o czym przekonuje w udokumentowanym wywodzie – ostatecznie złożyły się na spójną całość.
Dyskursy nowoczesności w literaturze XX i XXI wieku [red. nauk. Sławomir Sobieraj]
Autor/Redaktor: Sławomir Sobieraj
Z przyjemnością informujemy, że w Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu w Siedlcach ukazał się tom zbiorowy pt. Dyskursy nowoczesności w literaturze XX i XXI wieku.