Nowość wydawnicza
Modele wydawnicze dla otwartych monografii w humanistyce. Raport
Raport przedstawia wyniki rozpoznania polskiego rynku humanistycznych publikacji, zwłaszcza monografii, w otwartym dostępie. Autorki i autorzy analizują potrzeby polskich wydawców naukowych, trendy w rozwoju wydawniczych polityk otwartościowych oraz wybrane otwarte modele publikacyjne.
Raport jest efektem trwających ponad rok działań o charakterze badawczym i komunikacyjnym, prowadzonych w ramach projektu „OPERAS-PL. Innowacyjna komunikacja naukowa w humanistyce. Rozwój, ewaluacja, kompetencje” finansowego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”.
Publikacja jest dostępna online pod adresem internetowym: https://zenodo.org/records/10838054.
Informacje
Zobacz także
Panorama literaturoznawstwa cyfrowego
Autor/Redaktor: Marta Błaszczyńska, Maciej Maryl, Bartłomiej Szleszyński, Tomasz Umerle
Prace zebrane w tym tomie pomyślane są w taki sposób, by oddać “mądrość etapu”, czyli zebrać nasze zbiorowe doświadczenie i sproblematyzować je w kontekście ogólnych przemian w badaniach literackich. Nie jest naszym celem kronikarstwo czy raportowanie prac własnych, tylko głębsza refleksja nad transformacją literaturoznawstwa widzianą od strony warsztatu. Dlatego też głównym motywem tego zbioru jest rekonfiguracja prac literaturoznawczych i ich transformacja infrastrukturalna. Słowem, rozpoznajemy, że komponent cyfrowy naszych działań nie jest tylko miłym dodatkiem czy nowoczesnym ułatwieniem w codziennej pracy, lecz przekształca wszystkie etapy procesu badawczego. Kolejne części tego tomu problematyzują ten główny wątek z różnych perspektyw. Najpierw przyglądamy się cyfrowej transformacji zasobów i gatunków swoistych dla dyscypliny (monografie, edycje, biografie, słowniki…), analizując przemiany ich funkcji w procesie badawczym. W drugiej części skupiamy się na nowych kompetencjach niezbędnych do posługiwania się cyfrowymi metodami i narzędziami. Ostatnia grupa tekstów poświęcona jest przemianom systemowym wynikłym z transformacji cyfrowej literaturoznawstwa. (Ze Wstępu Macieja Maryla)
Jak ułatwić współpracę między badaczami w dziedzinie nauk humanistycznych a instytucjami dziedzictwa kulturowego. Poradnik
Autor/Redaktor: Klaudia Grabowska, Maciej Maryl
Nadrzędnym celem tego poradnika jest wsparcie współpracy między badaczami w dziedzinie nauk humanistycznych (literaturoznawstwa i kulturoznawstwa, historii, sztuki) oraz instytucjami dziedzictwa kulturowego poprzez podnoszenie świadomości w zakresie możliwości ponownego wykorzystania zasobów dziedzictwa w kręgach akademickich oraz zwiększanie widoczności zbiorów dziedzictwa dostępnych w Internecie.
Debiuty Mickiewicza, debiuty romantyków. Studia w 200. rocznicę debiutu wieszcza: 1818-2018
Autor/Redaktor:
Nakładem prestiżowego Wydawnictwa Polskiej Akademii Umiejętności ukazała się w Krakowie monografia naukowa Debiuty Mickiewicza, debiuty romantyków. Studia w 200. rocznicę debiutu wieszcza: 1818-2018. Tom zredagowali prof. Jarosław Ławski (Uniwersytet w Białymstoku) i dr Łukasz Zabielski (Książnica Podlaska).
Odessa, muzyka, literatura. Ukraińsko-polski transfer kulturowy
Autor/Redaktor: Weronika Biegluk-Leś, Jarosław Mariusz Ławski, Natalia Maliutina
Monografia obejmuje kulturowe znaczenia Odessy w różnych kontekstach.