Nowość wydawnicza
Poezja o młodopolskim rodowodzie (Kasprowicz, Miciński, Staff, Leśmian)
Prezentowana antologia z komentarzami, autorstwa Grzegorza Iglińskiego, powstała co prawda z myślą o przedmiotach realizowanych na studiach licencjackich filologii polskiej: literatura Młodej Polski, analiza i interpretacja dzieła literackiego, filozoficzne konteksty literatury, ale może służyć pomocą wszystkim zainteresowanym poezją lub zmagającym się z mitem jej elitarności, a szczególnie z jej językową innością. W osobnych rozdziałach zamieszczono wybrane wiersze czterech poetów — Jana Kasprowicza, Tadeusza Micińskiego, Leopolda Staffa i Bolesława Leśmiana — tradycyjnie kojarzonych z młodopolską epoką, chociaż podążających własną indywidualną drogą i wyłamujących się z rozpowszechnionej wtedy konwencji symbolicznej. Wyznaczają oni najciekawsze i najoryginalniejsze zjawiska w poezji polskiej wkraczającej w XX wiek, jak ekspresjonizm, nadrealizm, poezja codzienności albo groteska.
Twórczość Jana Kasprowicza, Tadeusza Micińskiego, Leopolda Staffa i Bolesława Leśmiana łączy ten sam rodowód. Wywodzi się ona z Młodej Polski, wszyscy więc poeci są po trosze symbolistami. Jednak, jak łatwo zauważyć, analizowane utwory to teksty dwudziestowieczne — i to nie tylko dlatego, że prawie wszystkie opublikowane zostały w tomach autorskich wydanych w pierwszych dekadach XX stulecia, ale też dlatego, że oprócz tradycyjnych rozwiązań artystycznych (wiodących od antyku i średniowiecza przez renesans i barok do romantyzmu), przynoszą takie, które upowszechnią się na większą skalę w literaturze XX wieku. Można zatem mówić o modernistycznych źródłach dwudziestowieczności.
Model symbolizmu nastrojowego zaczął ulegać na początku XX wieku modyfikacji, nie przekształcając się w jakiś nowy kierunek, ale go zapowiadając. Zbliżenie z impresjonizmem zostało zastąpione zbliżeniem z poetyką właściwą późniejszemu ekspresjonizmowi. Twórczość Kasprowicza, Micińskiego, Staffa i Leśmiana rozwijała się zatem między nastrojowością i ekspresyjnością, ale jak to bywa w przypadku najwybitniejszych poetów, ich indywidualność nie pozwalała na zasklepienie się w jakiejś konwencji. Stąd zmierzanie niektórych z wymienionych wyżej autorów ku poetyce klasycystycznej, poetyce codzienności, ludowego humoru czy ku grotesce. Każdy z nich inaczej kształtował swój styl, mimo że ujawniał sympatie z tą samą tradycją literacką (zwłaszcza średniowieczną, barokową, romantyczną).
Nawet jeśli pozostaniemy przy samym tylko symbolizmie, to przyjdzie stwierdzić, że symbolizm symbolizmowi nierówny. Najlepiej widać to w przypadku Leśmiana, którego twórczość niektórzy badacze wprost wiązali z tym kierunkiem, a inni odmawiali poecie miana symbolisty albo używali dodatkowego określenia, aby jego symbolizm odróżnić od nastrojowego symbolizmu Tetmajera czy Kasprowicza (na przykład „symbolizm egzystencjalny” lub „symbolizm realistyczny”). To świadczy o stopniu oryginalności autora Łąki, niedającego się tak łatwo zmieścić w jednej kategorii. Podobnie jest też z pozostałymi poetami, których wiersze stały się przedmiotem niniejszego opracowania. Symbolizm Micińskiego nazwać można na przykład „symbolizmem mistycznym” lub „symbolizmem synkretycznym”. Tak czy inaczej wszyscy ci poeci są dziedzicami symbolizmu jako jednego z najważniejszych przejawów modernizmu przełomu XIX i XX wieku. Struktura artystyczna ich utworów dopuszcza różne interpretacje, ale właśnie ta otwarta perspektywa rozumienia i oddziaływania stała się gwarancją dalszej żywotności tej poezji.
Spis treści
Wstęp .......... 7
Rozdział pierwszy
JAN KASPROWICZ — HYMNY .......... 29
Dies irae .......... 31
Salve Regina .......... 65
Wskazówki bibliograficzne .......... 101
Rozdział drugi
TADEUSZ MICIŃSKI — W MROKU GWIAZD .......... 103
[Jam ciemny jest wśród wichrów płomień boży] .......... 105
Ananke .......... 108
[Rycz burzo! wichrze, potargaj te sznury] .......... 111
Umarły świat .......... 114
Morietur stella .......... 119
[Noc mi rzuciła swą czarną zasłonę] .......... 124
Izis .......... 127
[Migocą złote pomarańcze] .......... 131
Wskazówki bibliograficzne .......... 135
Rozdział trzeci
LEOPOLD STAFF — SNY O POTĘDZE, DZIEŃ DUSZY,
GAŁĄŹ KWITNĄCA, UŚMIECHY GODZIN, W CIENIU MIECZA .......... 139
Dziwaczny tum .......... 141
Echo .......... 144
Studnia .......... 150
Poszukiwacz tajemnicy .......... 154
Odjazd w marzenie .......... 157
Życie bez zdarzeń .......... 167
Przedśpiew .......... 172
Ja .......... 177
Ogród przedziwny .......... 181
Bieguny .......... 184
Estetyka .......... 187
Wskazówki bibliograficzne .......... 190
Rozdział czwarty
BOLESŁAW LEŚMIAN — ŁĄKA, NAPÓJ CIENISTY .......... 195
Topielec .......... 197
Przemiany .......... 201
Otchłań .......... 205
Srebroń .......... 208
Lalka .......... 215
Wół wiosnowaty .......... 224
Zwiewność .......... 230
Dżananda .......... 235
Wskazówki bibliograficzne .......... 248
Zakończenie .......... 255
Spis ilustracji .......... 265
Informacje
Zobacz także
Język poezji Leopolda Staffa
Autor/Redaktor: Mirosława Alicja Białoskórska
Studium językowo-stylistyczne poświęcone poezji Leopolda Staffa.
500-lecie demokracji. Historia i perspektywy
Autor/Redaktor: Krystyna Krawiec-Złotkowska
Tom zawiera referaty przedstawione na sympozjum naukowym pt. 500-lecie reformacji. Wielość perspektyw, które odbyło się 7 grudnia 2017 roku w Słupsku, w Zamku Książąt Pomorskich.
Grafomania i inne pokusy
Autor/Redaktor: Dariusz Andrzej Śnieżko
Polecamy Państwa uwadze nową książkę autorstwa Dariusza Śnieżki.
Romantyczne cykle liryczne (Sonety krymskie — Vade-mecum — Les Fleurs du mal)
Autor/Redaktor: Grzegorz Igliński
Praca prezentuje wybrane wiersze z trzech słynnych cykli poetyckich: Sonetów krymskich Adama Mickiewicza, Vade-mecum Cypriana Norwida i Kwiatów zła Charles’a Baudelaire’a. Napięcie między „ja” i światem przyjmuje w tych tekstach postać konfrontacji uświadamiającej własną inność czy wyobcowanie. Można zaobserwować współobecność kilku form świadomości: a) ukierunkowaną na świat zewnętrzny; b) ukierunkowaną na świat wewnętrzny podmiotu; c) wychylającą się ku jakiejś tajemniczej pozaświatowej sferze bytu. Wiąże się z tym poszukiwanie ratunku dla własnego „ja”. Poznając otaczającą rzeczywistość lub doświadczając transcendencji, romantyczny bohater poznaje głównie samego siebie i swoją sytuację w bycie.