Nowość wydawnicza
Przez pryzmat miłości. O pisarstwie Marii Kuncewiczowej
"Interesujące, iż Barbara Szymczak-Maciejczyk obrała twórczość nieco zapomnianej już Marii Kuncewiczowej jako przedmiot badań. Autorka kontekstem swych rozważań uczyniła opracowania o charakterze interdyscyplinarnym, co pozwoliło jej ukazać pisarkę m.in. jako prekursorkę współczesnego dyskursu dotyczącego biologicznego aspektu macierzyństwa czy wpływu migracji na zdrowie. Warto też sprawdzić, co dla nowego pokolenia badaczy jest ważne w twórczości autorki Cudzoziemki, a niniejsza monografia stwarza ku temu doskonałą okazję." (prof. nadzw. UJD dr hab. Barbara Szargot)
Monografia Przez pryzmat miłości. O pisarstwie Marii Kuncewiczowej jest odpowiedzią na potrzebę przypomnienia twórczości tej niezwykłej pisarki, której teksty po niemal stu latach nie straciły na aktualności. Jest ona także doskonałym wstępem do poszerzania refleksji nad książkami Kuncewiczowej z zastosowaniem współczesnego aparatu badawczego. (Ze strony wydawcy)
Spis treści
Wprowadzenie
Życie i twórczość Marii Kuncewiczowej – autobiograficzny projekt totalny
Pisanie (z) pamięci – autobiografizm w dziełach Marii Kuncewiczowej
Prawda o samotności czy prawda o miłości?
Teatr uczuć lub opowieść o trudnej miłości
O miłości i samotności. Rzecz o Cudzoziemce
Maria Kuncewiczowa na obczyźnie. Między alienacją a niezrozumieniem
„Ty milczysz, niewidzialny Jerzy”. Samotność po utracie miłości
Zakończenie
Bibliografia
Indeks osobowy
Informacje
Zobacz także
Diarystki: tekst i egzystencja
Autor/Redaktor: Tatiana Adriana Czerska
Przedmiotem zamieszczonych w książce Tatiany Czerskiej szkiców jest obszar twórczości diarystycznej kobiet, tworzących w XX wieku.
Tajemnica miłości romantycznej. Zygmunt Krasiński i Delfina Potocka
Autor/Redaktor: Danuta Danek
Książka to studium psychoanalityczne wnikające w tragiczne dzieje rodzinne Zygmunta Krasińskiego i w powiązaną z nimi, szczególną więź emocjonalną między poetą a Delfiną Potocką. Więź ta ukazana jest w kontekście rozważań autorki nad swoistością psychologiczną zjawiska tzw. miłości romantycznej, którego świadectwa znajdujemy w literaturze romantycznej i w biografiach jej twórców, a także na ogólniejszym tle wnoszonych przez autorkę tez poszerzających dotychczasowe spojrzenie na romantyzm. Zawiera także problematykę edytorską.
Pedagogika serca. Wychowanie emocjonalne w XXI wieku. Wydanie 2 uzupełnione i rozszerzone
Autor/Redaktor: Ewa Lewandowska-Tarasiuk, Jan Łaszczyk, Bogusław Marian Śliwerski
Prezentowana publikacja w pełni zasługuje na upowszechnienie. Bez wątpienia spotka się z żywym zainteresowaniem Czytelników. Wśród nich będzie m.in. wielu rodziców, nauczycieli i wychowawców, jak również wielu studentów pedagogiki, zafascynowanych nierzadko taką pasją pedagogicznego i społecznego działania na rzecz dziecka, jaką odnajdą we wszystkich przejawach praktycznego stosowania Pedagogiki serca Marii Łopatkowej. (Fragment recenzji prof. Karola Poznańskiego)
Bielsko-Biała: małe centrum świata
Autor/Redaktor: Marek Bernacki
Prof. Anna Węgrzyniak w recenzji wydawniczej książki Marka Bernackiego Bielsko-Biała: małe centrum świata nazwała ją „intelektualną biografią bielszczanina, który przedstawia odbiorcy „miłosny” związek z rodzinnym miastem.