Konkurs
Działalność upowszechniająca naukę
W ramach konkursu na działalność upowszechniającą naukę (DUN) można uzyskać wsparcie na realizację "zadań wspierających rozwój polskiej nauki przez upowszechnianie, promocję i popularyzację wyników działalności badawczo-rozwojowej, innowacyjnej i wynalazczej, w tym w skali międzynarodowej, a także zadań związanych z utrzymaniem zasobów o dużym znaczeniu dla nauki i jej dziedzictwa, nieobejmujących prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych".
Działalność upowszechniająca naukę obejmuje:
- Promowanie rozwiązań innowacyjnych wykorzystujących wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych w ramach targów, wystaw i ekspozycji w kraju lub za granicą.
- Organizowanie lub udział w przedsięwzięciach upowszechniających, promujących i popularyzujących osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne w kraju lub za granicą.
- Upowszechnianie informacji naukowych i naukowo-technicznych w ramach krajowych lub międzynarodowych konferencji naukowych;
- Podejmowanie innych działań szczególnie ważnych dla upowszechniania nauki.
- Utrzymanie unikatowych w skali kraju zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa;
- Opracowywanie naukowych zasobów bibliotecznych.
- Udostępnianie zasobów bibliotecznych w formie elektronicznej.
- Udział zagranicznych recenzentów w ocenie publikacji.
- Udział zagranicznych naukowców w składzie rady naukowej czasopisma.
- Stworzenie anglojęzycznych wersji wydawanych publikacji.
- Digitalizację publikacji i monografii naukowych w celu zapewnienia otwartego dostępu do nich przez sieć Internet.
- Wdrożenie procedur zabezpieczających oryginalność publikacji naukowych.
Wnioski należy składać w systemie OSF.
Informacje
Zobacz także
Doskonała Nauka
Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza do składania wniosków w ramach programu na rzecz upowszechniania nauki.
Doskonała nauka II
Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło nabór w programie, którego celem jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, przez organizację konferencji naukowych, wydawanie monografii naukowych lub ich tłumaczenie na języki kongresowe (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski).
17. edycja Nagród Naukowych tygodnika Polityka
Do 18 czerwca 2017 r. można przesyłać zgłoszenia do 17. edycji Nagród Naukowych tygodnika Polityka. W ramach konkursu przyznanych zostanie pięć stypendiów dla młodych naukowców w wysokości 20 000 zł każde i dziesięć nagród finałowych w wysokości 5 000 zł każda. Konkurs składa się z dwóch etapów.
Nagroda Złotej Róży
Nagroda „Złota Róża” jest coroczną nagrodą Festiwalu Nauki w Warszawie, Instytutu Książki i miesięcznika „Nowe Książki”. Przyznawana jest dla najlepszej napisanej po polsku książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką.