Konkurs
Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego 2021
Z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego ogłoszona została pierwsza edycja konkursu na książki naukowe i reporterskie, które dotykają problemu polskiego doświadczenia totalitaryzmów.
Nagrodę otrzymają autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w minionym roku po polsku lub po angielsku. Zostanie również przyznana nagroda specjalna za książkę, która ukazuje przebieg współczesnych konfliktów zbrojnych i miejsca szczególnego zagrożenia dla godności człowieka.
Organizatorzy Nagrody deklarują: „Stawiamy na twórczość pisarską, która podtrzymuje wiarę w fundamentalne wartości: godność człowieka, dążenie do prawdy, gotowość do poświęceń, solidarność z prześladowanymi. Ustanawiając nagrodę specjalną dla korespondentów wojennych, podkreślamy znaczenie ich pracy dziś i w przyszłości. Honorujemy oryginalne osiągnięcia naukowe, doceniamy także sztukę reportażu w najlepszym wydaniu. Interesują nas książki, za sprawą których pogłębiona refleksja trafia do szerokiego kręgu czytelników”.
Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach:
- Naukowa książka historyczna – najlepsza monografia lub synteza na temat polskiego doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Nagroda zostanie przyznana za dobrą dokumentację, oryginalną interpretację i atrakcyjny przekaz;
- Reportaż historyczny – książka, która oferuje czytelnikowi wciągającą opowieść o polskim doświadczeniu konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Oprócz klasycznych reportaży historycznych uwzględniono w tej kategorii biografie, zbiory relacji, wspomnień lub korespondencji autorstwa świadków historii. Nagroda zostanie przyznana za szacunek do źródeł, dobrą kompozycję i wiarygodność narracyjną;
- Nagroda specjalna dla korespondentów wojennych – za książkę, która rzetelnie informuje o przebiegu współczesnych konfliktów zbrojnych lub zdaje relację z miejsc szczególnego zagrożenia dla godności człowieka. Nagroda zostanie przyznana za intuicję śledczą, determinację w dążeniu do prawdy i szeroki horyzont refleksji.
Zgłoszenia mogą dokonać autorzy, wydawcy lub osoby prywatne, jak również osoby fizyczne, osoby prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej poprzez przesłanie elektronicznej wersji książki (w formacie pdf) na adres e-mail: nagroda@instytutpileckiego.pl lub trzech egzemplarzy papierowych na adres: Instytut Pileckiego, ul. Sienna 82, 00-815 Warszawa z dopiskiem „Nagroda Pileckiego”. Prosimy również o wskazanie kategorii, w której zgłaszana jest książka.
Termin zgłoszeń upływa 13 czerwca 2021 roku.
Autorzy najlepszych książek w każdej z kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 75 tys. zł oraz okolicznościową statuetkę, które zostaną wręczone na uroczystej gali w listopadzie 2021 roku.
Partnerem nagrody jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Nagrodę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Informacje
Zobacz także
„PIK-owy Laur” – promocja literatury w mediach
Polska Izba Książki oraz Festiwal Conrada zapraszają do udziału w konkursie dla pracowników mediów, którzy popularyzują czytelnictwo i stylumują rozwój środowiska dziennikarskiego w tym obszarze.
VIII edycja Konkursu o Nagrodę im. Profesora Tadeusza Kotarbińskiego
Trwa nabór prac w Konkursie o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło z zakresu nauk humanistycznych.
V edycja Poznańskiej Nagrody Literackiej
Prezydent Poznania i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zapraszają do wzięcia udziału w V edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nagroda zostanie przyznana w dwóch kategoriach – im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku oraz stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy – 17 edycja
Wystartowała 17 edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Czytelnicy mogą zgłaszać ulubione książki w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, książka o tematyce warszawskiej, komiks i powieść graficzna.