Konkurs
Instytut Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przy współpracy z Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza oraz Częstochowskim Stowarzyszeniem Miłośników Kultury, Literatury i Fantastyki "Salt Lake City" z okazji Roku Sienkiewiczowskiego ogłasza konkurs na powieść historyczną inspirowaną wydarzeniami Pierwszej Rzeczpospolitej pt. "Nowa Powieść Historyczna".
"Bez dziedzictwa nie ma dziedziczenia" pisał George Steiner w jednym ze swoich esejów. Ta pozornie banalna myśl niezwykle silnie wpisuje się we współczesną potrzebę sięgania do historii zarówno tej wielkiej, zbiorowej, jak i tej małej, osobistej, doświadczonej i przeżytej w orbis interior. Wbrew promowanym przez naszą cywilizację mechanizmom technicyzacji i ekonomizacji kultury, refleksja nad przeszłością znajduje dziś swoje poczesne miejsce, a jej szczególnym wyrazem jest twórczość literacka sięgająca po wzorce powieści historycznej. Wciąż rosnąca popularność tego typu twórczości zarówno filmowych, narracji wirtualnych (w tym przede wszystkim gier wideo), jak i literackich potwierdza przekonanie o renesansie tematyki historycznej.
Od kilku lat można obserwować zalew powieści o "dawnych czasach", w których narracja historyczna łączy się z estetyką popularną spod znaku poetyki fantasy, kryminału, political fiction czy romansu, a miliony czytelników tej literatury nie pozwalają jej ignorować a rynku wydawniczym.
Odpowiadając na to niezwykłe zapotrzebowanie współczesności i chcąc docenić twórczość inspirowaną czasami przednowoczesnymi, a szczególnie kulturą średniowieczną i staropolską, pragniemy zainicjować cykliczny konkurs na "nową powieść historyczną". Korzystając z okazji Roku Sienkiewiczowskiego, przypominającego wielkiego pisarza, którego spojrzenie na czasy dawne pomimo powszechnej krytyki nadal jest inspirujące dla kolejnych pokoleń czytelniczych, chcemy zaprosić autorów nieprofesjonalnych do składania niepublikowanych powieści historycznych.
Oczekujemy tekstów opartych na motywach historii oraz literatury od zarania państwa polskiego do XVIII wieku, respektujących poetykę nowej powieści historycznej łączącej tradycję gatunku z wypowiedziami nowego typu (fantasy, political, kryminał, romans, mock-dokument i innych). Prosimy o przesyłanie wyłącznie tekstów niepublikowanych, mieszczących się w gatunkowych ramach powieści. Propozycje takie jak zbiory opowiadań, eseje, prace krytycznoliterackie, biografie, tomiki poezji, teksty dla dzieci etc. nie będą rozpatrywane.
Prosimy o nadsyłanie wydruku wraz z załączoną płytą CD z zagranym tekstem w formie cyfrowej. Prosimy o justowanie obustronne, czcionkę Times New Roman12 punktów, interlinię 1,5.
Formularz zgłoszeniowy: http://www.ifp.ajd.czest.pl/media/domeny/131/static/konkurs_literacki/Konkurs-literacki-formularz-zg--oszeniowy.pdf
Prace konkursowe należy wysyłać na adres:
Instytut Filologii Polskiej AJD
ul. Armii Krajowej 36a
42-200 Częstochowa
Termin nadsyłania prac mija 31 stycznia 2017 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w kwietniu roku 2017.
Najlepsza powieść zostanie wydana przez Wydawnictwo Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie we współpracy z Wydawnictwem partnerskim. Zwycięska ksiązka zostanie opublikowana w "Bibliotece Długosza" - serii inaugurującej prozę inspirowaną wydarzeniami historycznymi I Rzeczpospolitej.
Organizatorzy Konkursu:
Instytut Filologii Polskiej AJD
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza
Częstochowskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury, Literatury i Fantastyki "Salt Lake City"
Jurorzy:
Jacek Komuda
Paweł Majka
Michał Cetnarowski
Radosław Rak
Anna Kańtoch
Michał Cholewa
Informacje
Zobacz także
Gdański Konkurs Literacki
Rusza nabór do tegorocznej edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca. Do konkursu można zgłosić utwory w dowolnym gatunku. Może to być zbiór wierszy, opowiadań, esejów, tekstów, a także powieść, utwór dramatyczny czy reportaż. Zgłaszany do konkursu utwór nie może być wcześniej publikowany.
#WOLNOŚĆ – czytaj dalej
Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej zainicjowała konkurs #WOLNOŚĆ – czytaj dalej na powieść z wątkami niepodległościowymi dla młodzieży. Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodzieży jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego, jakim było odzyskanie suwerennego i niepodległego Państwa Polskiego.
Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca
Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku zapraszają do udziału w tegorocznej edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca.
Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce ogłosiła XI edycję Konkursu im. Olgi Rok dla bibliotekarek z całej Polski. Kandydatki mogą ubiegać się o stypendium w dwóch kategoriach: placówka biblioteczna mniejsza oraz placówka biblioteczna większa.