Konkurs
V Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży
Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” we współpracy z Wydawnictwami: Literatura, Nasza Księgarnia i Publicat ogłosiła V Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.
Zgodnie z regulaminem autorzy pełnoletni mogą nadsyłać prace w trzech kategoriach wiekowych: książka dla dzieci w wieku do 6 lat, od 6 do 10 i od 10 do 14 lat.
Praca musi być napisana w języku polskim, prozą, w formie bajki, opowieści, powieści lub zbioru opowiadań. Wskazuje się na tematykę współczesną (z wyłączeniem tematów i opisów propagujących niezdrowe, a popularne nawyki i zachowania np. jedzenie słodyczy, zwłaszcza powiązane z miłymi zwyczajami rodzinnymi, gościnnością).
Praca musi spełniać następujące wymagania techniczne:
- objętość pracy: od 1 do 8 arkuszy wydawniczych (1 arkusz = 22 strony maszynopisu po 1800 znaków ze spacjami);
- druk jednostronny, czcionka Arial lub zbliżona o rozmiarze 11 - strony numerowane, maszynopis zszyty;
- prace wyłącznie tekstowe (bez grafiki), dotychczas niepublikowane, niezgłoszone do druku/oceny w wydawnictwach, nienagrodzone i niewyróżnione w innych konkursach.
Prace konkursowe będzie oceniało Jury złożone ze znawców literatury dziecięcej oraz przedstawicieli Wydawnictw Konkursowych i Fundacji. Jury przy ocenie prac będzie zwracało szczególną uwagę na to, czy praca:
- jest adresowana do dziecka i nie zawiera kontekstów/fragmentów zrozumiałych wyłącznie dla dorosłych;
- niesie ważne i ciekawe dla dziecka treści;
- jest napisana piękną i poprawną polszczyzną; wyrabia dobry smak literacki;
- uczy racjonalnego myślenia, mądrości oraz zasad prawidłowej komunikacji i relacji między ludźmi;
- niesie przesłanie szacunku do dziecka, innych istot, przyrody, kraju, tradycji, wartości humanistycznych;
- rozwija wrażliwość moralną i umiejętność odróżniania dobra od zła;
- uczy rozwiązywania problemów i konfliktów;
- unika stereotypów związanych z płcią, rasą, narodowością itp.;
- chroni wrażliwość dziecka - nie wzbudza lęków i pesymizmu, unika przemocy;
- buduje pozytywny stosunek do świata i ludzi, optymizm i wiarę w siebie.
Maszynopisy prac konkursowych należy przesłać w 3 egzemplarzach. Każdy maszynopis należy podpisać 1- 2 wyrazowym godłem/hasłem (nie można go podpisywać swoim imieniem ani nazwiskiem, dodawać dedykacji i żadnych dopisków), na stronie tytułowej podać tytuł, liczbę znaków ze spacjami i kategorię wiekową. Do maszynopisów należy dołączyć niepodpisaną, zaklejoną kopertę zawierającą tytuł pracy i dane Autora: godło, imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy, e-mail. Maszynopisy z kopertą z danymi Autora należy przesłać w jednej przesyłce na adres:
Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”
ul. Rosoła 44a
02-786 Warszawa
z dopiskiem:
V Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren
Termin rozstrzygnięcia Konkursu: do 30 kwietnia 2019; informacja o wynikach pojawi się na stronie Fundacji: www.calapolskaczytadzieciom.pl.
Nagrody pieniężne - dla każdej kategorii wiekowej oddzielnie - wynoszą (brutto):
I nagroda - 15 000 PLN
II nagroda - 10 000 PLN
III nagroda - 5 000 PLN
Informacje organizacyjne i techniczne dotyczące Konkursu można uzyskać pod numerem: tel. 22 648 3891 (od poniedziałku do piątku w godz.10.00-14.00) lub pod adresem: konkurs@cpcd.pl
Informacje
Zobacz także
V edycja konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald
Jesteś doktorem nauk humanistycznych? Twoja praca doktorska dotyczy współczesności i została obroniona w zeszłym roku? Masz szanse na nagrodę w Konkursie imienia prof. Aliny „Inki ” Brodzkiej -Wald. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na zgłoszenia do 27 lutego 2017 r. Partnerem Konkursu jest Fundacja Tygodnika Polityka.
„Monografie” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
W ramach programu Fundacja finansuje wydanie wyłanianych w konkursie, oryginalnych i wcześniej niepublikowanych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.
XV edycja Konkursu na pracę doktorską z dziedziny nauk o kulturze
Narodowe Centrum Kultury zaprasza do udziału w konkursie na najlepszą pracę doktorską obronioną w roku akademickim 2019/2020 oraz 2020/2021 z kulturoznawstwa, etnologii, etnografii, antropologii kultury, socjologii kultury, psychologii międzykulturowej oraz etnomuzykologii.
Dyplomy dla Warszawy
Konkurs „Dyplomy dla Warszawy“ ma na celu wspieranie zainteresowania młodych uczonych i środowiska akademickiego współczesnym rozwojem stolicy. Nagrody przyznawane są autorom najlepszych rozpraw doktorskich i prac magisterskich z zakresu wszelkich specjalności naukowych dotyczących społeczno-gospodarczego rozwoju miasta.