Oferta edukacyjna
Filologia polska - studia magisterskie (stacjonarne)
Program studiów II stopnia na kierunku filologia polska pozwala pogłębić wiedzę w zakresie historii literatury, zwłaszcza najnowszej, metodologii badań literackich i językowych. Umożliwia doskonalenie kompetencji językowych i komunikacyjnych, a także intensywny rozwój w ramach wybranej przez siebie specjalności. Program stwarza możliwość łączenia studiów z praktyką zawodową lub dodatkowymi studiami na innych kierunkach i uczelniach europejskich. Pozwala zdobywać doświadczenia w pracy artystycznej i dziennikarskiej.
Studenci filologii polskiej uczestniczą też w zajęciach specjalizacyjnych, których ukończenie jest poświadczone wpisem do dyplomu. Oferowane są następujące specjalizacje:
- muzeologiczna
- edytorska
- komunikacja językowa: media, reklama, PR
- glottodydaktyczna (nauczanie języka polskiego jako obcego)
- teatrologiczna
- filmoznawcza
- nauczycielska
Na Wydziale Nauk Humanistycznych działa 11 kół naukowych. Studenci mogą też rozwijać swoje zainteresowania i pasje w ramach działalności Chóru UKSW i Teatru Akademickiego.
Studenci Wydziału mogą również studiować na innych uniwersytetach w Polsce (w ramach programu MOST) i za granicą (w ramach programu ERASMUS), między innymi w Cambridge, Paryżu, Fryburgu szwajcarskim, Genui, Ostrawie, Ołomuńcu, Wilnie, Budapeszcie.
PERSPEKTYWY ZAWODOWE ABSOLWENTA FILOLOGII POLSKIEJ
Studia na filologii polskiej dostarczają szerokiej wiedzy humanistycznej, uczą rozumienia i interpretacji różnych tekstów kultury. Wyposażają absolwenta w biegłość posługiwania się poprawną i piękną polszczyzną oraz rozwijają umiejętności analityczne i komunikacyjne. Zajęcia prowadzone na filologii polskiej przygotowują do pracy w instytucjach oświatowych i kulturalnych (szkolnictwo, wydawnictwa, instytucje kultury, archiwa), w mediach (redakcje czasopism, massmedia), a także, po ukończeniu specjalizacji glottodydaktycznej, w nauczaniu polszczyzny obcokrajowców. Absolwenci studiów filologicznych odnajdują się w pracy redaktora i korektora, nierzadko też, po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji, znajdują zatrudnienie w administracji, marketingu i szeroko rozumianym biznesie.
Studia na filologii polskiej mogą też być cennym uzupełnieniem wykształcenia studentów i absolwentów innych kierunków humanistycznych – szczególnie dziennikarzy, kulturoznawców, historyków, muzeologów, filozofów i teologów.
Informacje
Zobacz także
Filologia polska - studia licencjackie (stacjonarne)
Program studiów na kierunku filologia polska obejmuje wiedzę z zakresu historii i teorii literatury orazwiedzę o języku. Prowadzone są liczne zajęcia do wyboru, poświęcone m.in. filmowi, teatrowi, edytorstwu, literaturze współczesnej i komunikacji językowej. Studenci zdobywają podstawową wiedzę humanistyczną, poszerzają własne horyzonty i rozwijają warsztat pracy intelektualnej, niezbędny w wielu dyscyplinach historycznych, społecznych i artystycznych. Uczestniczą w zajęciach specjalizacyjnych, których ukończenie jest poświadczone wpisem do dyplomu.
Filologia polska - studia II stopnia stacjonarne
FILOLOGIA POLSKA - studia magisterskie
Od ponad 50 lat z pasją i zaangażowaniem kształcimy polonistów. Świetna kadra, sukcesy naszych absolwentów, a także najwyższa jakość potwierdzona bardzo pozytywnymi opiniami ministerstwa czynią z nas jedyny taki ośrodek na Warmii i Mazurach!
Filologia polska - Uniwersytet Opolski (studia licencjackie)
Trwa ostatnia tura rekrutacji na Uniwersytecie Opolskim. Zapraszamy do zapisów na bezpłatne, stacjonarne studia polonistyczne. Zapisy trwają do 15.09.2022! Nie czekaj, zarejestruj się w systemie i złóż dokumenty! W tej turze rekrutacji liczy się kolejność zgłoszeń. Aby rozpocząć studia na kierunku Filologia polska, musisz zarejestrować się online i podać wyniki pisemnych egzaminów maturalnych z języka polskiego i jednego przedmiotu do wyboru. Szczegółowe informacje znajdziesz na portalu rekrutacyjnym Uniwersytetu Opolskiego. Koniecznie zajrzyj również na naszą stronę na Facebooku.