Oferta edukacyjna
Filologia polska - studia licencjackie (stacjonarne)
Program studiów na kierunku filologia polska obejmuje wiedzę z zakresu historii i teorii literatury orazwiedzę o języku. Prowadzone są liczne zajęcia do wyboru, poświęcone m.in. filmowi, teatrowi, edytorstwu, literaturze współczesnej i komunikacji językowej. Studenci zdobywają podstawową wiedzę humanistyczną, poszerzają własne horyzonty i rozwijają warsztat pracy intelektualnej, niezbędny w wielu dyscyplinach historycznych, społecznych i artystycznych. Uczestniczą w zajęciach specjalizacyjnych, których ukończenie jest poświadczone wpisem do dyplomu.
Oferowane są następujące specjalizacje:
- muzeologiczna
- edytorska
- komunikacja językowa: media, reklama, PR
- teatrologiczna
- filmoznawcza
- nauczycielska
Na Wydziale Nauk Humanistycznych działa 11 kół naukowych.
Studenci mogą też rozwijać swoje zainteresowania i pasje w ramach działalności Chóru UKSW i Teatru Akademickiego.
Studenci Wydziału mogą również studiować na innych uniwersytetach w Polsce (w ramach programu MOST) i za granicą (w ramach programu ERASMUS), między innymi w Cambridge, Paryżu, Fryburgu szwajcarskim, Genui, Ostrawie, Ołomuńcu, Wilnie, Budapeszcie.
PERSPEKTYWY ZAWODOWE ABSOLWENTA FILOLOGII POLSKIEJ
Studia na filologii polskiej dostarczają szerokiej wiedzy humanistycznej, uczą rozumienia i interpretacji różnych tekstów kultury. Wyposażają absolwenta w biegłość posługiwania się poprawną i piękną polszczyzną oraz rozwijają umiejętności analityczne i komunikacyjne. Zajęcia prowadzone na filologii polskiej przygotowują do pracy w instytucjach oświatowych i kulturalnych (szkolnictwo, wydawnictwa, instytucje kultury, archiwa), a także w mediach (redakcje czasopism, massmedia). Absolwenci studiów filologicznych odnajdują się w pracy redaktora i korektora, nierzadko też, po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji, znajdują zatrudnienie w administracji, marketingui szeroko rozumianym biznesie.
Studia na filologii polskiej są cennym uzupełnieniem wykształcenia studentów i absolwentów innych kierunków humanistycznych, szczególnie dziennikarzy, kulturoznawców, historyków, muzeologów, filozofów i teologów.
Informacje
Zobacz także
Podyplomowe Studium Edytorstwa Współczesnego UKSW (SEW)
Celem Podyplomowego Studium Edytorstwa Współczesnego UKSW jest nauka redagowania i korekty tekstów, wydawania ich drukiem oraz w formie elektronicznej jako e-booki, w serwisach internetowych, panelach administracyjnych, państwowych, samorządowych, firmowych i prywatnych, w czasopismach, a także przygotowywania prac naukowych i wszelkich dokumentów.
Szkoła Doktorska UKSW
Od roku 2019/2020 rekrutacja na studia w dyscyplinie Literaturoznawstwo odbywa się jako rekrutacja do Szkoły Doktorskiej UKSW.
Kurs "Język polski i kultura polska"
Podstawowy kurs języka polskiego dla osób już studiujących (lub pracujących) w Polsce, którym znajomość języka jest potrzebna ze względów osobistych lub zawodowych. Pożądany poziom znajomości języka: podstawowe zwroty i wyrażenia. Plan kursu przewiduje 30 godzin zajęć o charakterze ogólnym, kształcących wszystkie umiejętności (rozumienie tekstu czytanego, rozumienie tekstu słuchanego, mówienie, pisanie), 30 godzin profilowanych zgodnie ze studiowanym przez słuchaczy kierunkiem oraz 15 godzin wykładu z zakresu kultury polskiej. Zajęcia prowadzone są przez językoznawców, pracowników naukowo- -dydaktycznych Instytutu Filologii Polskiej UG.
Kurs "Polszczyzna w pigułce – na uczelni i wśród przyjaciół"
Intensywny kurs adaptacyjny dla początkujących, którego celem jest przygotowanie studentów podejmujących studia na polskich uczelniach w językach obcych do życia w nowym środowisku. Materiał obejmuje podstawowe wyrażenia i zwroty oraz informacje o kulturze polskiej. Zajęcia prowadzone są przez językoznawców, pracowników naukowo-dydaktycznych Instytutu Filologii Polskiej UG.