Oferta edukacyjna
Celem studiów pisarskich jest przygotowanie do zawodu literata oraz twórczej aktywności w sferze kultury artystycznej i medialnej.
Przedmiotem nauczania jest wiedza na temat procesu twórczego, różnorakich form wypowiedzi literackich i paraliterackich, instytucji literackich, literatury współczesnej, interpretacji tekstu, jak również zespół umiejętności wypowiadania się w formach literackich i paraliterackich. Studia przygotowują do aktywnego uczestnictwa w sferze publicznej, a szczególnie we współczesnym życiu literackim oraz kulturalnym, z uwzględnieniem obszaru nowych mediów.
UMIEJĘTNOŚCI UZYSKIWANE W TRAKCIE STUDIÓW
Studia pisarskie dostarczą absolwentom:
• podstawowej wiedzy niezbędnej do identyfikowania dzieł literackich i krytycznoliterackich,
• umiejętności opisu, analizy, interpretacji oraz wartościowania cudzych dzieł literackich i krytycznoliterackich, a także tworzenia własnych form pisarskich,
• kompetencji społecznych istotnych dla wykonywania zawodów związanych z tworzeniem dzieł literackich i krytycznoliterackich oraz udziałem w życiu kulturalnym.
KARIERA I PRACA
Nasi absolwenci mogą podjąć zatrudnienie w:
- zawodach, w których konieczna jest znajomość sztuki pisarskiej, np. w zawodzie pisarza, scenarzysty, blogera, reportażysty,
- charakterze pracownika mediów, np. krytyka artystycznego, eseisty, redaktora w czasopismach i mediach internetowych,
- wydawnictwach literackich,
- działach literackich teatru, radia, telewizji,
- domach kultury,
- różnych sektorach gospodarki (kultura, administracja, szkolnictwo).
SPECJALNOŚCI:
W ofercie studiów znajdują się moduły:
- formy nowomedialne,
- praktyki (auto)biograficzne, proza popularna i popkulturowa, kryminał, podróżopisarstwo, fantastyka.
Kontakt:
Uniwersytet Szczeciński
Wydział Filologiczny
al. Piastów 40 b
71-065 Szczecin
Informacje
Zobacz także
Twórcze pisanie i publicystyka kulturalna
Celem studiów jest wykształcenie absolwenta do pracy w medialnym sektorze kultury (publicysta, animator wydarzeń kulturalnych, pisarz, krytyk literacki, badacz literatury, dziennikarz, redaktor, pracownik działów kultury w instytucjach samorządowych i placówkach kulturalnych).
Filologia polska - Uniwersytet Opolski (studia magisterskie)
Trwa ostatnia tura rekrutacji na Uniwersytecie Opolskim. Zapraszamy do zapisów na bezpłatne, stacjonarne studia polonistyczne. Zapisy trwają do 15.09.2022! Nie czekaj, zarejestruj się w systemie i złóż dokumenty! W tej turze rekrutacji liczy się kolejność zgłoszeń. O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunków kierunków: kulturoznawstwo, filologia polska, etnologia, filologia, wiedza o teatrze, europeistyka. Jeśli nie jesteś pewien/pewna, czy kwalifikujesz się do przyjęcia, skontaktuj się z komisją rekrutacyjną na Wydziale Filologicznym UO.
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna - studia licencjackie
Absolwenci kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna wyposażeni są w wiedzę teoretyczną i umiejętności umożliwiające wykonywanie pracy zawodowej dziennikarza w lokalnych, środowiskowych, ogólnopolskich periodycznych mediach masowych: prasie, radiu, telewizji, Internecie; wykonywanie zawodów związanych z dziedziną szeroko rozumianej komunikacji społecznej: zawodu rzecznika prasowego, specjalisty ds. kontaktów z mediami, menedżera PR, redaktora i korektora, copywritera, researchera itd.
Studia pisarskie
Studia Pisarskie to nowe studia licencjackie w ofercie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Trzyletnie studia będą prowadzone w systemie popołudniowym, zajęcia odbywać się będą w tygodniu po godzinie 15.00. Nabór rozpocznie się 12 czerwca, potrwa do 3 lipca 2017. Studia będą realizowane bezpłatnie i bez ograniczeń wiekowych. Są skierowane do każdego, kto ma ochotę skupić się na literaturze oraz czuje potrzebę rozwijania swoich umiejętności pisarskich.