Wydarzenie
10 lat Polonijnej Biblioteki Cyfrowej
Katedra Książki i Historii Mediów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskie Towarzystwo Bibliologiczne Oddział Warszawski zapraszają do wzięcia udziału w konferencji naukowej 10 LAT Polonijnej Biblioteki Cyfrowej.
Szanowni Państwo,
Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskie Towarzystwo Bibliologiczne Oddział Warszawski zapraszają na Międzynarodową Konferencję Naukową „10 lat Polonijnej Biblioteki Cyfrowej”, która odbędzie się w Warszawie w dniach 16-18 listopada 2022 r.
Honorowym Patronatem objął Konferencję Jan Michał Dziedziczak - sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą. W 2022 r.
Polonijna Biblioteka Cyfrowa (PBC) obchodzi jubileusz powstania. Platforma cyfrowa PBC została utworzona przed dziesięciu laty przez Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW w ramach projektu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą” ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Założycielem i kustoszem PBC jest prof. dr hab. Dariusz Kuźmina. Obecnie prowadzona jest przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Dziś rozwijanie PBC jest możliwe przede wszystkim dzięki środkom przyznawanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
PBC stała się ważną platformą badania i popularyzacji działalności Polonii. Głównym jej celem jest zabezpieczenie oraz udostępnianie w wersji cyfrowej zbiorów organizacji zrzeszających polską diasporę na świecie. Zbiory te mają unikatowy charakter i są bezcennym źródłem informacji oraz badań nad kulturą Polaków na obczyźnie. Przez dziesięć lat w PBC zgromadzono materiały wytwarzane i zbierane przez instytucje polonijne i Polaków zarówno w krajach sąsiadujących z Polską (np. Litwa, Rosja), jak i w dalekiej Brazylii, Argentynie czy Nowej Zelandii, a to tylko wybrane przykłady. PBC udostępnia cyfrowe kopie archiwaliów, książek, fotografii, obszerny zbiór prasy polonijnej z całego świata, a od niedawna bogate materiały Archiwum Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. Daje dostęp do unikalnych i rozproszonych źródeł do historii i kultury Polonii.
Konferencja „10 lat Polonijnej Biblioteki Cyfrowej” stanie się forum do rozmowy o samej PBC, jej powstaniu, rozwoju i dotychczasowej roli. Organizatorzy zapraszają też do prezentacji wyników badań prowadzonych na bazie jej bogatych i unikatowych materiałów. Chcielibyśmy też podjąć dyskusję o perspektywach rozwoju PBC, o kierunkach prac badawczych nad kulturą Polonii reprezentowaną przez zbiory Biblioteki.
Do udziału w konferencji zapraszamy badaczy zajmujących się historią i współczesnością Polonii, jej kulturą, dziejami, rolą i funkcjonowaniem mediów polonijnych oraz digitalizacją i tworzeniem bibliotek/repozytoriów cyfrowych. Zapraszamy do zgłaszania referatów o tematyce dotyczącej PBC i jej zbiorów, do zaprezentowania badań, które opierają się na zasobach Biblioteki. Chętnie przyjmiemy wystąpienia dotyczące mediów Polonii, konkretnych zbiorów oraz możliwości/konieczności ich cyfryzacji, także perspektyw rozwoju zarówno PBC, jak i badań nad polonijnymi mediami. Obrady konferencji będą transmitowane na żywo na kanale YouTube Studia telewizyjnego Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii.
Wybrane przez Radę Naukową Konferencji referaty zostaną opublikowane w pracy zbiorowej. Publikacja powierzona zostanie wydawnictwu z wykazu Ministerstwa Edukacji i Nauki (20 punktów).
Zachęcamy do zapoznania się z zasobem PBC: http://www.pbc.uw.edu.pl/ oraz ze zbiorami towarzyszącego jej Wirtualnego Muzeum Polonii: http://muzeumpolonii.uw.edu.pl/.
Komitet Honorowy Konferencji:
Mikołaj Falkowski - Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”
Dorota Janiszewska-Jakubiak - Dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Adam Koziolek - Prezes zarządu Polskiego Wydawnictwa Rolniczego, członek zarządu Izby Wydawców Prasy
Jacek Kuśmierczyk - Prezes Polskiej Izby Druku, Kanclerz Kapituły Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga
Artur Lompart - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji
Aleksandra Piątkowska - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Argentyńskiej, Wschodniej Republice Urugwaju i Republice Paragwaju
Jakub Skiba - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Brazylii
Rada Naukowa Konferencji:
prof. dr hab. Janusz Adamowski (Uniwersytet Warszawski)
prof. dr hab. Robert Cieślak (Uniwersytet Warszawski)
prof. dr hab. Maria Filina (Państwowy Uniwersytet w Tbilisi)
ks. dr hab. Leszek Gęsiak SJ (Akademia Ignatianum w Krakowie)
dr hab., prof. UW Anna Kamler (Uniwersytet Warszawski)
prof. dr hab. Robert Kotowski (Uniwersytet Warszawski)
prof. dr hab. Dariusz Kuźmina - Przewodniczący RN (Uniwersytet Warszawski)
dr hab., prof. UJK Lidia Michalska-Bracha (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
dr hab., prof. UW Jacek Puchalski (Uniwersytet Warszawski)
dr hab., prof. UW Iwona Pugacewicz (Sorbonne Université, Uniwersytet Warszawski)
prof. dr hab. Jadwiga Woźniak-Kasperek (Uniwersytet Warszawski)
dr Anna Jawor (Uniwersytet Warszawski)
dr Mikołaj Ochmański - sekretarz RN (Uniwersytet Warszawski)
mgr Anita Zawisza (Uniwersytet Warszawski)
Komitet Organizacyjny Konferencji:
dr Anna Jawor
dr Mikołaj Ochmański
mgr Anita Zawisza
lic. Dominika Fabiszewska
Zgłoszenia referatów przyjmujemy do 10 lipca 2022 r. poprzez formularz internetowy pod adresem: https://forms.gle/kegQwYxwQKcARviy5.
Informacje
Zobacz także
Konferencja naukowa „400 lat druku w Warszawie”
Katedra Książki i Historii Mediów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskie Towarzystwo Bibliologiczne Oddział Warszawski zapraszają do udziału w konferencji organizowanej w czterechsetną rocznicę założenia pierwszej stałej oficyny drukarskiej w Warszawie.
Konferencja Programowa Ku Nowej Polonistyce
Konferencja – organizowana pod patronatem rektorów Uniwersytów: Śląskiego w Katowicach, Jagiellońskiego oraz imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu – jest związana z z aktualizacją Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych, która wprowadza na listę dyscyplin m.in. polonistykę.
I Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej
Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie zaprasza 12 STYCZNIA 2020 r., godz. 10.30–18.00
Wszechnica Polonistyczna
Wszechnica Polonistyczna