Wydarzenie
Ideologia w krajobrazie językowym: nazwy ulic jako miejsca konfliktu pamięci / wykład prof. Małgorzaty Fabiszak (Wydziału Anglistyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
________________________________
Prof. Małgorzata Fabiszak jest językoznawczynią kognitywną. Jej zainteresowania badawcze obejmują m.in. krytyczną analizę dyskursu i semiotykę społeczną. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniach związanych z tym, w jaki sposób ideologia, pamięć społeczna i tożsamość zbiorowa wpisują się w krajobraz miejski, stosując w nich narzędzia wypracowane na gruncie językoznawstwa.
Informacje
Zobacz także
Pomniki wychodzą na ulice. Premiera książki i debata
Łukasz Zaremba w książce „Obrazy wychodzą na ulice. Spory w polskiej kulturze wizualnej” wydanej w Serii wizualnej przez Wydawnictwo Bęc Zmiana oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, analizuje dominujący porządek wizualny, przygląda się konfliktom o obrazy: m.in. gestom usuwania pomników jakie miały miejsce w Polsce po 1989 roku i przyroście liczby pomników papieskich.
Dyskursy pamięci. Praktyki, nośniki, media
Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie serdecznie zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej "Dyskursy pamięci. Praktyki, nośniki, media". Konferencja odbędzie się w Brennej w terminie 21-23 października 2020 roku.
Tekst, dyskurs, komunikacja międzykulturowa – in memoriam Prof. Anny Duszak (1950-2015)
Zakład Badań nad Dyskursem Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na ogólnopolskie sympozjum naukowe poświęcone pamięci Prof. Anny Duszak.
Przeszłość, pamięć i historia / ogólnopolska konferencja naukowa online
Pamięć o przeszłości, o historii to relacja pomiędzy dyskursem historycznym, literackim, jednostkowym. „Domeną literatury jest przecież pamięć jednostkowa, migawkowa, zawodna, a nie zobiektywizowana wizja historii” – pisze Elżbieta Rybicka. Z kolei W eseju Polityka czasów nowoczesnych Haydena White’a pada stwierdzenie, że to narracja jest modelem najlepiej przedstawiającym dynamikę relacji między polityką a historią. Ujęcie w tym dyskursie przeszłości może być tu pomostem między narracją historyczną a funkcjonowaniem pamięci. Trzeba wziąć pod rozwagę, że pamięć pozostaje – zwłaszcza w dobie postprawdy – zasadniczym komponentem prawomocności świadectwa, także tego dziennikarskiego i reporterskiego, gdzie staje się przed wyborem między relacjonowaniem faktów a potrzebą czy pokusą ich fikcjonalizacji. Pamięć jest także miejscem, tym szczególniejszym, że budującym przestrzeń spotkań rozmaitych czasów, doświadczeń czy tożsamości. (informacja organizatorów)