Wydarzenie
Intymistyka a edytorstwo
Zakład Tekstologii i Edytorstwa Dzieł Literackich UMK zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową "Intymistyka a edytorstwo", która odbędzie się 15-16 listopada 2018 roku w Toruniu.
Zaproszenie do udziału:
Proponujemy szeroki zakres tematyczny spotkania, planując poruszenie następujących zagadnień:
- literatura dokumentu osobistego (zbiory listów, dzienniki, pamiętniki, autobiografie) a polska i europejska tradycja edytorska,
- intymistyka a wyzwania edytorskie,
- editio castrata – editio purificata: dyskurs prywatny a cenzura i autocenzura,
- privatissima czy ekshibicjonizm – wydawać czy nie wydawać?,
- autokreacja i mistyfikacje – między „ja” i „nie-ja” (autor, czytelnik, wydawca),
- strategie eksponowania prywatności vs. strategie wydawnicze,
- „prywatność opublikowana” – historie wydań i ruchu księgarskiego,
- dyskurs prywatny – w stronę edytorstwa cyfrowego,
- czy intymistyka może być piękna? (w kręgu zagadnień typograficznych).
Koszt uczestnictwa: 350 zł (w ramach opłaty konferencyjnej gwarantujemy jeden nocleg, wyżywienie oraz przygotowanie materiałów konferencyjnych).
Zgłoszenia referatów wraz z krótkim abstraktem (maksymalnie 1000 znaków) prosimy kierować na adres e-mailowy kierownika konferencji lub pocztą tradycyjną: Instytut Literatury Polskiej UMK, Zakład Tekstologii i Edytorstwa Dzieł Literackich, ul. Fosa Staromiejska 3, pok. 215, 87-100 Toruń, w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja 2018 roku.
O włączeniu referatu do programu konferencji poinformujemy do 15 czerwca 2018 roku.
Na konferencję zapraszamy zarówno historyków literatury, edytorów i tekstologów, jak i typografów oraz znawców książek tradycyjnych i elektronicznych.
Kierownik konferencji dr Agnieszka Markuszewska, e-mail: amarkusz@umk.pl
Sekretarz konferencji mgr Bartłomiej Kuczkowski, e-mail: bart.kucz@gmail.com
Kierownik Zakładu Tekstologii i Edytorstwa Dzieł Literackich UMK prof. zw. dr hab. Mirosław Strzyżewski, e-mail: mistrzy@umk.pl
Informacje
Zobacz także
Edycje krytyczne dzieł literackich. Tradycja a wymogi współczesności. (UWAGA: konferencja przełożona na inny termin, który zostanie podany wkrótce)
Konferencja odbędzie się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w dniach 14-15 maja 2020 roku.
Książka bez granic /ogólnopolska konferencja naukowa
Wydarzenie jest organizowane przez Katedrę Edytorstwa i Literatury Polskiej Wydziału Humanistycznego UMK, Wydział Sztuki Nowych Mediów PJATK, Instytut Witkacego oraz Wydawnictwo Naukowe UMK. Prelekcje skupiają się na alternatywnych projektach książkowych, wyzwaniach nowoczesnej typografii oraz estetyce współczesnej publikacji.
Tekstografie. Edytorskie przestrzenie tekstu i obrazu - ogólnopolska konferencja naukowa
Litera, słowo, zdanie, wreszcie – akapit i tekst, stanowią materię, która wciąż jest najbardziej precyzyjnym nośnikiem myśli. To dzięki literom (i innym znakom alfanumerycznym) udaje się wyrażanie opinii, postaw i poglądów, rejestrowanie i przekazywanie informacji, emocji czy wrażeń. Sposób ukształtowania treści złożonej z ciągów literowych determinuje nie tylko semantykę, ale i zrozumienie wszelkich graficznych wypowiedzi tekstowych. Stoi za tym wielowiekowa praktyka redaktorska, edytorska i (typo)graficzna. Mimo to każdy kolejny projekt wydawniczy pociąga za sobą szereg wyzwań, problemów i możliwości, z którymi zmierzyć się muszą osoby związane z szeroko pojętą edycją tekstu i obrazu, by dostarczyć odbiorcy publikację odpowiadającą jego oczekiwaniom, a zarazem zdolną sprostać wymogom stawianym przez tekst.
Wokół Oficyny
Katedra Edytorstwa i Nauk Pomocniczych Wydziału Polonistyki UJ oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie zapraszają na konferencję naukową. Tematem obrad będzie twórczość pisarzy, grafików i tłumaczy współpracujących z Oficyną Poetów i Malarzy. Jest to grono bardzo liczne, jeśli zważyć, że londyńscy wydawcy publikowali nie tylko książki (niemal 800 w latach 1950-2007), lecz także kwartalnik „Oficyna Poetów”, w którym umieszczali swe utwory autorzy emigracyjni i krajowi (57 numerów w latach 1966-1980).