Wydarzenie
Ironia i melancholia w literaturze i sztuce
Pracownia Badań nad Tradycją Europejską oraz Studenckie Koło Naukowe "Eureka" zapraszają Państwa do udziału w II edycji studencko-doktoranckiej konferencji naukowej
"Ironia i melancholia w literaturze i sztuce".
Celem konferencji jest interdyscyplinarne scharakteryzowanie zagadnień ironii i melancholii oraz ich pochodnych. Do uczestnictwa w konferencji zaproszeni są przedstawiciele najszerzej pojętej humanistyki.
Konferencja odbędzie się 30 maja 2016 roku w Collegium Maius przy ul. Fredry 10 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zachęcamy do przesyłania własnych propozycji tematów (abstrakt do 1500 znaków) do 10.05.2016 na adres: ironia.melancholia@gmail.com.
Opłata konferencyjna wynosi 100 zł.
Kontakt do organizatorów:
ironia.melancholia@gmail.com
Pracownia Badań nad Tradycją Europejską
Studenckie Koło Naukowe "EurEKa"
Informacje
Zobacz także
I Konferencja Naukowa z cyklu „Młoda Polska: Rewizje, Reinterpretacje: Ironia Modernistów"
IRONIA MODERNISTÓW
Melancholia. Medyczne i kulturowe aspekty na przestrzeni dziejów. (UWAGA: WYDARZENIE PRZEŁOŻONE. O nowym terminie organizatorzy poinformują wkrótce)
Zakład Historii Medycyny i Pielęgniarstwa, Studenckie Koło Naukowe Historii Medycyny i Farmacji Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Studenckie Koło Historyków Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Bydgoskie Towarzystwo Naukowe, mają przyjemność zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową Melancholia. Medyczne i kulturowe aspekty na przestrzeni dziejów.
Ludzka chimera: od melancholii do euforii
Być może Diogenes z Synopy, zamiast wypatrywać człowieka w świetle latarni, powinien był nasłuchiwać ludzkiego krzyku, który, czy to w euforii, czy melancholijnym pragnieniu oderwania się od świata, jest przecież dowodem czucia – ergo, istnienia. Melancholia i euforia to pozornie oksymoroniczne stany, w które człowiek cyklicznie się zanurza, dzieje się tak często bezwiednie, czasem zaś intencjonalnie. Droga pomiędzy tymi stanami emocji i ducha okazuje się wcale nie być daleka, a jej wpływy i skutki z jednej strony są destrukcyjne, z drugiej zaś stanowią dla człowieka demiurgiczny budulec i natchnienie. Zgłębianie kategorii takich jak: melancholia i euforia oraz relacji pomiędzy nimi w ujęciu ontologicznym i epistemologicznym, przez wieki wyznaczało ścieżki antropocentrycznego poznania, stanowiąc przestrzeń refleksji nad naturą człowieka i istotą świata.
Ciemna strona człowieka w literaturze i kulturze XIX wieku / Konferencja studencko-doktorancka
Studencko-doktoranckie Koło Naukowe Literatury i Kultury XIX wieku w Zakładzie Literatury i Kultury XIX wieku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na konferencję "Ciemna strona człowieka w literaturze i kulturze XIX wieku"