Wydarzenie
Językowe świadectwa przemian społeczno-kulturowych / konferencja z cyklu ,,Dialog z Tradycją” (VI)
Katedra Lingwistyki Kulturowej i Komunikacji Społecznej oraz Katedra Języka Polskiego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zapraszają na konferencję naukową organizowaną w ramach cyklu ,,Dialog z Tradycją” VI Językowe świadectwa przemian społeczno-kulturowych, która odbędzie się w dniach 7-8 grudnia 2020 roku.
[Zaproszenie organizatorów:]
Szanowni Państwo,
w tym roku mija 10 lat od czasu, kiedy podjęliśmy inicjatywę naukowych spotkań i publikacji poświęconych zagadnieniu miejsca i roli tradycji w wielorakich obszarach współczesnej komunikacji. W ramach szerokiego projektu, który opatrzyliśmy mianem „Dialogu z tradycją”, odbyło się dotychczas pięć konferencji. Dwa pierwsze spotkania (w 2010 i 2013 roku) realizowały otwartą, zróżnicowaną tematycznie formułę, która w kolejnych edycjach zyskała charakter sprofilowany wokół wybranej problematyki: językowego dziedzictwa kultury materialnej (2015), dawnej i współczesnej kultury funeralnej (2016), dziedzictwa antycznego i biblijnego (2018). Szeroki odzew, z jakim spotkała się nasza inicjatywa, zaowocował nie tylko konferencyjnymi spotkaniami w szerokim gronie badaczy z różnych ośrodków naukowych, ale też publikacją ośmiu tomów serii „Dialog z Tradycją”.
Serdecznie zapraszamy na kolejną, szóstą, edycję konferencji z cyklu „Dialog z tradycją” .
Tym razem przedmiotem naukowej refleksji postanowiliśmy uczynić językowe świadectwa przemian społeczno-kulturowych, zarówno w dawnej, jak i współczesnej polszczyźnie. Pragniemy przyjrzeć się ze szczególną uwagą tym zasobom leksykalnym, frazeologicznym i paremiologicznym, które stanowią językowe odzwierciedlenie przeobrażeń, jakim ulegały bądź ulegają rozmaite dziedziny życia społecznego, w wymiarze duchowym i materialnym: obyczajowość, hierarchia wartości, relacje międzyludzkie, warunki bytowe, organizacja pracy, wytwórczości czy handlu.
Mamy nadzieję, że zaproponowana tematyka spotka się z Państwa zainteresowaniem i będziemy mieli okazję do kolejnego spotkania, wymiany myśli i merytorycznych dyskusji.
Serdecznie zapraszamy!
Jednocześnie informujemy, że w zależności od sytuacji epidemicznej planujemy zorganizowanie konferencji w formie tradycyjnej lub w trybie zdalnym. Pokłosiem naszego naukowego spotkania będzie IX tom serii „Dialog z Tradycją”.
Komitet Organizacyjny
Prof. dr hab. Stanisław Koziara
Prof. dr hab. Maciej Mączyński
Dr hab. prof. UP Ewa Młynarczyk
Dr hab. prof. UP Ewa Horyń
KOMITET NAUKOWY
Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg
Dr hab., prof. UŚ Magdalena Pastuch
Prof. dr hab. Anna Piotrowicz
Prof. dr hab. Renata Przybylska
Prof. dr hab. Katarzyna Skowronek
Dr hab., prof. UP Alicja Witalisz
Prof. dr hab. Maria Wojtak
Dr hab. prof. UWr Włodzimierz Wysoczański
Opłata za udział w konferencji wynosi:
- w przypadku formy tradycyjnej 450 złotych (obejmuje: przerwy kawowe, obiad, uroczysty bankiet, materiały konferencyjne oraz publikację artykułu w monografii wieloautorskiej);
- w przypadku formy zdalnej 250 zł (usługi informatyczne + publikacja artykułów w monografii wieloautorskiej).
Numer konta oraz inne dane konferencyjne prześlemy Państwu w kolejnym komunikacie.
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 30 września 2020r. drogą elektroniczną na adres: jezykoweswiadectwakultury2020@gmail.com lub pocztą tradycyjną na adres: dr hab. prof. UP Ewa Horyń, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków
Informacje
Zobacz także
Wacław Potocki w czterechsetną rocznicę urodzin
Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji naukowej, która odbywać się będzie w Bieczu 27 i 28 października roku 2022. Jej głównym i jedynym bohaterem będzie Wacław Potocki, a konferencja odbywa się w roku, w którym obchodzimy 400. rocznicę urodzin Mistrza z Łużnej.
Konferencja Programowa Ku Nowej Polonistyce
Konferencja – organizowana pod patronatem rektorów Uniwersytów: Śląskiego w Katowicach, Jagiellońskiego oraz imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu – jest związana z z aktualizacją Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych, która wprowadza na listę dyscyplin m.in. polonistykę.
Gwara jako medium kulturowe. Historia i współczesność
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Gwara jako medium kulturowe. Historia i współczesność”, organizowanej przez Zakład Dialektologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Polską Akademię Nauk Oddział w Łodzi w dniach 21-22 września 2022 r. Jest to trzecie spotkanie z cyklu „Język – region – kultura”.
Oblicza polskiego patriotyzmu. Literatura – kultura – język (od czasów najdawniejszych do współczesności)
W roku 2018 przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaowocowała ona szeregiem dyskusji, spotkań i konferencji naukowych na temat znaczenia tej doniosłej daty dla kształtowania się postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie w różnych okresach historycznych. Olsztyńskie środowisko polonistyczne pragnie także zaznaczyć swoją obecność w tej debacie.