Wydarzenie
Książka w dobie kontrreformacji
Zapraszamy do udziału w wirtualnej konferencji poświęconej powiązaniom między książką drukowaną a kontrreformacją jako nurtem religijnym, kulturowym i społecznym.

Autorzy opracowań na temat dziejów druku w dobie sporów wyznaniowych koncentrują się przede wszystkim na roli tego medium w szerzeniu i kształtowaniu się idei reformacyjnych.
Produkcja wydawnicza, której celem było propagowanie wartości i poglądów katolickich, nie spotkała się dotychczas z podobnym zainteresowaniem, choć trydencki katolicyzm był jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nie tylko religijną i polityczną historię Europy, ale również jej kulturę. Zwolennicy kontrreformacji byli świadomi skutków, zarówno sprzyjających, jak i potencjalnie zgubnych, jakie druk niósł ze sobą dla ich sprawy. Przejawy tej świadomości były rozmaite: od Indeksu ksiąg zakazanych, przez reformę ksiąg liturgicznych, po systematyczne dostarczanie wiernym pobożnych książek w językach narodowych.
Celem konferencji będzie ożywienie dyskusji nad tym, jak katolicy wykorzystywali moc druku po wystąpieniu Lutra; jaka była rola tego medium podczas starcia katolicyzmu i idei reformacyjnych; jak druk służył reformie Kościoła katolickiego po soborze trydenckim. Zapraszamy historyków książki, archiwistów, literaturoznawców i bibliotekarzy do wspólnej refleksji nad drukiem jako nośnikiem idei w dobie kontrreformacji oraz nad oddziaływaniem potrydenckiego katolicyzmu na rynek i kulturę książki w Europie.
Mile widziane będą zarówno studia przypadków, jak i relacje z szerzej zakrojonych badań. Przykładowe zagadnienia:
- rozwój międzynarodowych i lokalnych rynków (produkcja i dystrybucja książki katolickiej, rola dużych ośrodków i peryferii);
- nowi czytelnicy (druk jako narzędzie działalności duszpasterskiej i misyjnej, pobożność powszechna);
- relacje międzywyznaniowe (polemiki, inspiracje i imitacje, wspólne obszary chrześcijańskiego dziedzictwa i tradycji);
- książka w życiu zakonów i stowarzyszeń religijnych;
- kulturowe oddziaływanie druku w dobie kontrreformacji (nowe gatunki, ich twórcy, nowe konwencje wydawnicze);
- cenzura i inne regulacje;
- typografia i estetyka książki;
- źródła bibliograficzne i archiwalne;
- bibliometria i big data.
Po konferencji planowana jest publikacja recenzowanego tomu zbiorowego w serii ‘The Library of the Written Word’ wydawnictwa Brill.
Językiem konferencji będzie angielski.
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń (tytuł referatu, streszczenie do 300 słów oraz krótka notka biograficzna) do Justyny Kiliańczyk-Zięby (justyna.kilianczyk-zieba@uj.edu.pl) i Magdaleny Komorowskiej (magdalena.komorowska@uj.edu.pl) do 1 maja 2021. O włączeniu wystąpienia do programu poinformujemy Państwa do 15 czerwca 2021.
(informacja organizatorów)
Informacje
Zobacz także
Shaping new ways to open the book. A workshop of the HIRMEOS project
The HIRMEOS project (High Integration of Research Monographs in the European Open Science infrastructure), a project of the OPERAS research infrastructure (operas-eu.org) is organizing a workshop at the ELPUB conference in Marseille on 2 June on the topic of "Shaping new ways to open the book".
Prof. Tomasz Żukowski, "Władysław Reymont through the prism of film adaptations (Andrzej Wajda and others)" /spotkanie z cyklu webinariów IBL PAN i Fundacji Kościuszkowskiej
Zachęcamy do udziału w kolejnym webinarium będącym częścią projektu realizowanego przez IBL PAN i Fundację Kościuszkowską, której misją jest wspieranie wymiany intelektualnej między Stanami Zjednoczonym a Polską oraz przybliżanie amerykańskiej publiczności tego, co najlepsze w polskiej kulturze.
The Bourgeois Public Discusses Art III: Transnational Media, Mediators and Art Practices in Central Europe
This workshop seeks to explore the intricate relationship between the bourgeois public (Reinhart Koselleck, Jürgen Habermas) and literature and the arts, with a particular focus on the transnational role of the media, mediators and art practices in Central Europe from the late 18th century until the end of the 19th century.
Traumatic Modernities: From Comparative Literature to Medical Humanities / International Conference and Seminars
Organizers: