Wydarzenie
Kto to był Erwin Axer? / ogólnopolska konferencja naukowa
W 2017 roku obchodzimy rocznicę stulecia urodzin Erwina Axera, wybitnego reżysera, pisarza, dyrektora teatru. To czas przypomnienia dokonań tego twórcy.
Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Kto to był Erwin Axer", która odbędzie się w dniach 20-21 października 2017 roku w Warszawie.
Tytuł konferencji nawiązuje do tekstu o reżyserze autorstwa Jerzego Koeniga "Kto to jest Erwin Axer" (1975). Po latach zasadne okazuje się powtórzenie tego pytania, ponieważ życie i twórczość Erwina Axera wymagają dalszych badań i analiz, a niektóre znane wątki jego biografii wymagają nowego spojrzenia. Tematów czekających na opracowanie jest wiele.
Główne wątki konferencji to:
- Erwin Axer jako reżyser
- Erwin Axer jako pisarz
- Erwin Axer jako dyrektor teatru
- biografia Erwina Axera
W ramach powyższych wątków proponujemy poruszenie przykładowych tematów:
- Lwowski okres w życiu Axera
- Studenckie czasy Axera
- Wojenne losy Axera
- Erwin Axer w Łodzi
- Teatr Współczesny Axera
- Axer i kompozytorzy (np. Zbigniew Turski)
- Współpracownicy Erwina Axera (Michał Melina, Jan Kosiński, Adam Tarn, Edward Csató)
- Axer i aktorzy
- Axer jako pedagog
- Axer i autorzy (np. Bertolt Brecht, Max Frisch, Juliusz Słowacki, Johann Wolfgang von Goethe)
- Zagraniczne prace Axera (RFN, Austria, Szwajcaria)
- Miejsce Erwina Axera w polskim teatrze – wczoraj i dziś
Zachęcamy do udziału w konferencji.
Zgłoszenia (tytuł wystąpienie, abstrakt do 250 słów, dane autora) prosimy przesyłać na adres axer100@instytut-teatralny.pl oraz poradniawot@at.edu.pl
Czekamy na nie do 5 września 2017 roku.
Wiadomość z odpowiedzią o zakwalifikowaniu Państwa zgłoszenia wyślemy do 14 września 2017 roku.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Czas wystąpień nie powinien przekraczać 20 minut. Przewidywana jest publikacja tekstów w tomie wydanym w roku 2018.
Zespół organizacyjny konferencji: Paweł Płoski, Michał Smolis
Konferencję organizuje Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza przy wsparciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Informacje
Zobacz także
Pożegnanie Erwina Kruka, Poety Warmii i Mazur
Teoria i historia ekfrazy: podsumowanie i perspektywy badawcze / Międzynarodowa Konferencja Naukowa
W Siedlcach będzie miała miejsce międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona problemowi „ekfrazy” i „ekfrastyczności” w kulturze. Spotkanie odbędzie się w piętnastą rocznicę wydania zbioru tekstów z lozańskiego sympozjum Экфрасис в русской литературе (2002) pod redakcją Leonida Hellera. Swoje zadania organizatorzy konferencji widzą w tym, aby dokonać wstępnej oceny dotychczasowych badań nad tym zjawiskiem, jak też nakreślić dalszą perspektywę dociekań naukowych.
„Sława z dowcipu sama wiecznie stoi…” Sympozjum dedykowane Pani Profesor Alinie Nowickiej-Jeżowej z okazji wręczenia Jej doktoratu honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
„Sława z dowcipu sama wiecznie stoi…” Sympozjum dedykowane Pani Profesor Alinie Nowickiej-Jeżowej z okazji wręczenia Jej doktoratu honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (Lublin, Dworek Staropolski, ul. Konstantynów 1, 18 listopada 2016)
Medycyna w filmie i teatrze
Konferencja poświęcona będzie szeroko rozumianym związkom medycyny z filmem i teatrem. Chociaż temat jest niezwykle interesujący, zagadnienia te nie były dotąd badane w takim stopniu, na jaki zasługują. Mamy nadzieję, że planowana konferencja przynajmniej częściowo wypełni lukę w badaniach.