Wydarzenie
Teoria i historia ekfrazy: podsumowanie i perspektywy badawcze / Międzynarodowa Konferencja Naukowa
W Siedlcach będzie miała miejsce międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona problemowi „ekfrazy” i „ekfrastyczności” w kulturze. Spotkanie odbędzie się w piętnastą rocznicę wydania zbioru tekstów z lozańskiego sympozjum Экфрасис в русской литературе (2002) pod redakcją Leonida Hellera. Swoje zadania organizatorzy konferencji widzą w tym, aby dokonać wstępnej oceny dotychczasowych badań nad tym zjawiskiem, jak też nakreślić dalszą perspektywę dociekań naukowych.
Proponujemy dyskusję nad następującymi problemami podczas konferencji:
Ekfraza jako problem teorii i metodologii badań
– zbiór prac z lozańskiego sympozjum Экфрасис в русской литературе: jego rezonans oraz badany obszar
– ekfraza – pojęcie i termin
– ekfraza jako przedmiot badań: rola Erwina Panofskiego w konstruowaniu współczesnej teorii ekfrazy; idee Nelsona Goodmana, Jamesa Heffernana, Williama T. Mitchella w XXI wieku: perspektywy i główne kierunki badań nad „ekfrastycznością”
– ekfraza w kontekście intermedialności: podobieństwa i różnice badawcze
– ekfraza i problem wizualności w literaturze i sztuce
Kulturowo-historyczne formy ekfrazy
– typy ekfrastycznych oddziaływań: muzyka, teatr, architektura, kino…
– ewolucja ekfrazy od typu opisu w poezji antycznej do synestetycznej sztuki XX i XXI w.
– gatunki ekfrastyczne w literaturze XX w. i najnowszej
– religijne wymiary ekfrazy
Przedstawione kwestie nie wykluczają innych potencjalnych ujęć problemu ekfrazy i ekfrastyczności w kulturze.
Opłata konferencyjna wynosi 85 Euro (350 zł) i zawiera w sobie opłatę za wyżywienie w czasie konferencji, uroczystą kolację oraz publikację tomu monograficznego i jego wysyłkę do autorów i bibliotek. Spotkanie odbędzie się w kompleksie konferencyjnym: „Wersal Siedlecki” http://wersal.net.pl/, gdzie uczestnicy mogą zarezerwować pobyt dla siebie (cena pokoju – 85 złotych za dobę ze śniadaniem).
Zgłoszenia prosimy nadsyłać (wypełniony formularz dostępny na stronie: https://ikribl.wordpress.com/2017/02/09/miedzynarodowa-konferencja-naukowa-teoria-i-historia-ekfrazy-podsumowanie-i-perspektywy-badawcze/ ) do 1 maja 2017 r. na adres: as1981@op.pl
Komitet organizacyjny
Tatiana Autuchowycz
Tatiana Bowsuniwska
Joanna Siepietowska
Informacje
Zobacz także
X Jubileuszowy Tydzień Polonistów Uniwersytetu Rzeszowskiego
Język pisarzy VI: akty i gatunki mowy
Zakład Badań nad Językiem Autorów UKSW serdecznie zaprasza na szóstą konferencję naukową z cyklu „Język pisarzy”, która odbędzie się w dziesięć lat po naszym pierwszym spotkaniu. Chcielibyśmy tym razem zaprosić Państwa do refleksji na temat stosunkowo rzadko podejmowany w dotychczasowych badaniach nad kreatywnymi idiolektami – na temat aktów i gatunków mowy. Zachęcamy do opracowania m.in. następujących zagadnień:
Humanistyka jako translacja i komunikacja
Dyskusje na temat miejsca humanistyki we współczesnym świecie toczą się nie od dzisiaj i temat ten był przedmiotem wielu konferencji i seminariów. Naszym celem i zadaniem jest wpisać się niejako w ten dyskurs, proponując zarazem określone spojrzenie na rolę humanistyki – czy możemy traktować ją jako sztukę tłumaczenia? Jak chcemy rozumieć tę translację?
Białostockie "Kontrasty": historia – przekaz – recepcja
Zespół Badań Regionalnych Uniwersytetu w Białymstoku, Zakład Literatury Oświecenia i Romantyzmu Uniwersytetu w Białymstoku oraz Katedra Poetyki i Teorii Literatury Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zapraszają do udziału w konferencji "Białostockie ‘Kontrasty’: historia – przekaz – recepcja", która odbędzie się w dniach 25–26 maja 2017r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku.