Wydarzenie
Kulinaria w językowo-kulturowym obrazie miasta i wsi /IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu: Miasto - przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i społecznie
Katedra Stylistyki i Pragmatyki Językowej Wydziału Językoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego ma zaszczyt zaprosić Państwa na IX Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu „Miasto – przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i społecznie”
Tegoroczne spotkanie odbędzie się w Bydgoszczy (stacjonarnie) w dniach 29 września – 1 października 2022 roku.
Szczegółowy temat konferencji brzmi: Kulinaria w językowo-kulturowym obrazie miasta i wsi.
Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń podejmujących tę tematykę z różnych perspektyw teoretycznych, metodologicznych i problemowych. W dalszym ciągu w centrum zainteresowań i dyskusji prowadzonych podczas naszego spotkania zamierzamy postawić kwestię językowo‑kulturowych aspektów funkcjonowania przestrzeni miejskiej. W kontekście dotychczasowych rozważań nad różnorodnością sposobów ujmowania przestrzeni miejskiej oczywistą konsekwencją okazała się szeroko pomyślana kategoria kulinariów, którą należy traktować jako nieodłączny i stały element przestrzeni miejskiej (i wiejskiej). Dla inspiracji wskazujemy przykładowe obszary i pytania badawcze dotyczące szeroko pojmowanej sztuki kulinarnej:
- słownictwo kulinarne,
- potrawy (np. nazwy potraw, produktów, rodzaje jedzenia, sposoby przyrządzania potraw),
- przepisy kulinarne,
- blogi kulinarne,
- restauracje, bary, puby,
- kultura jedzenia, biesiadowania,
- zwyczaje kulinarne.
Oprócz kwestii ściśle związanych z szeroko ujmowaną kategorią kulinariów, nadal w polu naszych konferencyjnych dociekań pozostają rozważania zarówno natury teoretyczno‑metodologicznej, jak i wyniki prac materiałowych dotyczących na przykład: miejskiej polszczyzny mówionej i pisanej, frazeologii miejskiej, gwary miejskiej, miejskiej antroponimii i toponimii, kreacji języka mieszkańców miast, językowego obrazu miasta i jego mieszkańców wraz z ich stereotypami. W podejmowanych przez badaczy kwestiach poświęconych szeroko rozumianej przestrzeni miasta interesują nas zarówno fakty dawne, jak i współczesne, ujęcie diachroniczne i synchroniczne, zróżnicowanie środowiskowe, zawodowe, subkulturowe itp.
Zgłoszenia – na załączonym Kwestionariuszu – oraz wszelkie pytania dotyczące konferencji prosimy kierować do sekretarza konferencji dr Moniki Peplińskiej na jej adres mailowy monilka79@wp.pl. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 30 czerwca 2022 roku.
Opłata za udział w konferencji wynosi 480 złotych i obejmuje koszty wyżywienia, materiały konferencyjne, bilety na wybrane wydarzenie kulturalne i udział w publikacji tomu Miasto…9. Nie obejmuje kosztów noclegów, które uczestnicy rezerwują sami. Niżej podajemy kilka wybranych miejsc hotelowych w Bydgoszczy.
Prosimy o wniesienie opłaty w terminie do 10 września 2022 roku na konto Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego:
Numer konta Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Santander Consumer Bank S.A.
92 1500 1360 1213 6001 8602 0000
SWIFT: SCFBPLPWXXX
IBAN: PL92150013601213600186020000
z dopiskiem „Miasto 9”.
Czas wygłaszania referatu nie powinien przekraczać 20 minut.
Uprzejmie prosimy o przygotowanie tekstów wraz ze streszczeniem w języku angielskim (i przetłumaczonym tytułem szkicu) do druku w terminie do 30 listopada 2022 roku.
W trakcie przygotowania tekstu prosimy o uwzględnienie następujących zasad:
1. Czcionka 12 Times New Roman; odstęp między wersami 1,5 wiersza.
2. Przypisy merytoryczne umieszczamy u dołu strony.
3. Przypisy bibliograficzne podajemy w nawiasach okrągłych w tekście głównym, przestrzegając wzoru: nazwisko autora (w razie potrzeby odróżnienia autorów o tym samym nazwisku inicjał imienia), rok publikacji, numer strony lub numery stron, np.: (Kowalski 1994, 123-125).
4. Literaturę przedmiotu umieszczamy na końcu artykułu według wzoru:
Kowalikowa J., 1991, Słownictwo młodych mieszkańców Krakowa, Kraków.
Ampel T., 1978, Elipsa i powtórzenie w żywej mowie, w: Studia nad składnią polszczyzny mówionej, pod red. T. Skubalanki, Wrocław, s. 15-34.
Jarosz H., 1986, Elipsa w języku mówionym, Język Polski LXVI, z. 1-2, s. 12-20.
Dalsze informacje dotyczące tegorocznej konferencji pt. Kulinaria w językowo‑kulturowym obrazie miasta i wsi będą rozsyłane w terminie późniejszym osobom, które wyrażą chęć uczestnictwa w konferencji.
W imieniu Organizatorów
prof. dr hab. Małgorzata Święcicka
Kierownik Katedry Stylistyki i Pragmatyki Językowej
Kilka propozycji noclegów w Bydgoszczy w pobliżu miejsca obrad:
Hotel Campanile, ul. Jagiellońska 59
Bohema Boutique Hotel & Spa, ul. Konarskiego 9
City Hotel, ul. 3 Maja 6
Hotel Holiday Inn Bydgoszcz, ul. Grodzka 36
Hotel Chopin, ul. Chopina 10
Focus Hotel Premium Pod Orłem, ul. Gdańska 14
Mercure Bydgoszcz Sepia, ul. Focha 20
Informacja pochodzi od Organizatorów konferencji.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się w załączonym pliku.
Informacje
Zobacz także
Urban Visuality, Mobility, Information, and Technology of Images
Międzynarodowa konferencja TICASS dotycząca form wizualnej organizacji przestrzeni publicznej w miastach w Europie i Afryce, oraz ich uwarunkowań kulturowych i ekonomicznych odbędzie się w Pwani University w Kilifi w Kenii.
6. Nazewnicza Konferencja Naukowa "Zwinięte fabuły miast"
W dniach 28-30 listopada 2022 roku odbędzie się.6. Nazewnicza Konferencja Naukowa poświęcona problematyce toponimii miejskiej. Zgłoszenia można przesyłać do 30 września.
Przyroda miasta/wsi w języku i kulturze / ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu "Miasto - przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i społecznie"
Katedra Stylistyki i Pragmatyki Językowej Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego ma zaszczyt zaprosić Państwa na VII Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu „Miasto – przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i społecznie”.
VI Festiwal Literacki Preteksty Gniezno 2016
VI Festiwal Literacki „Preteksty” odbędzie się w Gnieźnie w dniach 30 IX - 2 X 2016 r.