Wydarzenie
Kultura wykluczenia? V odsłona: Kobiety
Pojęcie wykluczenia towarzyszy niemalże wszystkim refleksjom na temat współczesnej kultury. Wywołuje niejasności, prowokuje do dyskusji, rodzi pytania. Pojawia się w różnych kontekstach i rozważane jest na wielu płaszczyznach. Wydaje się być cechą integralną każdej kultury, pojawiając się niczym antyteza każdego systemu i porządku budowanego w kulturowych kategoriach. Funkcjonuje w refleksji nad językiem, myśleniem, poznaniem.
W piątej już odsłonie naszego cyklu proponujemy przyjrzeć się sytuacji kobiet. Z jednej strony w kulturze Zachodu kobiety wywalczyły sobie równouprawnienie, pojawia się jednak pytanie o realność uzyskanych przez nie praw. Czy rola kobiety jest rzeczywiście równoprawna do roli mężczyzny,czy kobieta tyle samo zarabia, czy nie musi wybierać między zawodową karierą a domem, czy wolna jest od seksistowskich uwag i czy szanowana jest jej seksualność i cielesność? Z drugiej strony pozycja kobiety w wielu rejonach świata całkowicie ją uprzedmiatawia i czyni poddaną mężczyźnie. Czy jednak nie ma w świecie muzułmańskim feministek? Czy prawa człowieka są dla wszystkich?
Połowa ludzkości to kobiety, często niezauważane, marginalizowane, wyśmiewane, „za stare”, „za grube”, „za głupie”, „zbyt emocjonalne”. Nasze debata o wykluczeniu będzie analizować nie tylko stereotypy, przyzwolenie na przemoc wobec kobiety, brak realnego równouprawnienia, wykluczenie, ale również będzie chciała pokazać możliwości kobiet, ich siłę i wkład, obecny pomimo umniejszania ich roli, w kształtowanie się kultur.
Dlatego proponujemy przyjrzeć się takim zagadnieniom jak:
1. Równouprawnienia – fakty czy jedynie puste deklaracje,
2. Ciało kobiety,
3. Niepełnosprawność kobiet,
4. Przypisane kobietom role – stereotypowe i współcześnie formułowane,
5. Emigracja kobiet,
6. Starość kobiet,
7. Społeczne zaangażowanie kobiet i ich możliwości polityczne,
8. Kobieta w przestrzeni publicznej,
9. Miejsce kobiety na rynku pracy,
10. Seksizm – ukryty i jawny,
11. Mobbing wobec kobiet,
12. Feminizm i jego współczesne znaczenie ,
13. Ideologizacje kobiety,
14. Mity kobiecości,
15. Kobieta w popkulturze (gry wideo, gry RPG, komiks, serial, film).
Czekamy na Państwa abstrakty do końca października (max. 200 słów, prosimy przesłać na adres: kulturawykluczenia.konferencja@gmail.com). Przewidziane jest wydanie drukiem najciekawszych artykułów w książce monograficznej z cyklu „Perspektywy ponowoczesności”.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a ponieważ nikogo nie wykluczamy, zaproszenie nasze skierowane jest zarówno do szacownego grona naukowców z tytułem profesorskim, jak i do zaczynających swą ścieżkę nauki studentów. Liczy się myślenie i nauka.
Miejsce obrad: Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Gołębia 24)
Kontakt: kulturawykluczenia.konferencja@gmail.com
dr hab. Joanna Hańderek: handerek.joanna@gmail.com
Wstęp wolny dla słuchaczy.
Opłaty:
- studenci – brak opłat
- doktoranci – 100 zł
- pracownicy naukowi – 200 zł
Opłatę należy wpłacić do końca października. Opłaty konferencyjne składają się na częściowe pokrycie kosztów wynajmu sal i przerw kawowych.
Uniwersytet Jagielloński, ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków; numer konta: 83 1240 4722 1111 0000 4857 9179
Przewidujemy publikację najciekawszych artykułów.
Abstrakty (max. 200 słów) należy przesłać do końca października na adres: kulturawykluczenia.konferencja@gmail.com. Bardzo prosimy o przesyłanie abstraktów za pomocą formularza: formularz2017 (.doc)
Uprzejmie prosimy o wygłoszenie, a nie odczytanie wystąpienia.
Szczegółowe informacje na temat zgłoszeń, terminów i płatności znajdziecie Państwo na stronie https://kulturawykluczenia.wordpress.com/informacje/.
Informacje
Zobacz także
Spotkanie z autorkami i autorem książki „Kobiety w Polsce 1945–1989. Nowoczesność, emancypacja, komunizm”
Zespół "Archiwum Kobiet" IBL PAN serdecznie zaprasza na spotkanie z autorkami i autorem książki Kobiety w Polsce, 1945–1989. Nowoczesność, emancypacja, komunizm Małgorzatą Fidelis, Katarzyną Stańczak-Wiślicz, Barbarą Klich-Kluczewską oraz Piotrem Perkowskim. Spotkanie poprowadzi prof. Katarzyna Sierakowska.
Podwójnie wolne – 102 lata temu kobiety w Polsce zdobyły prawa wyborcze!
Wydany 28 listopada 1918 roku dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego przyznał kobietom w Polsce czynne i bierne prawa wyborcze. Podobne prawa przysługiwały wówczas obywatelkom zaledwie kilku krajów na świecie. Instytut Pileckiego przypomina o tej ważnej rocznicy premierą animowanego filmu i wirtualną wystawą o tamtych wydarzeniach. „Podwójnie wolne” – to słowa jednej z sufrażystek, komentującej ukazanie się dekretu z 28 listopada. Fraza ta najtrafniej opisuje ówczesne doświadczenie Polek: wolnych dzięki odzyskaniu niepodległości i wolnych w prawach obywatelskich.
Słowianie, my lubimy.... kobiety
Koło Naukowe Slawistów przy Instytucie Filologii Słowiańskiej UAM serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w V studencko-doktoranckiej konferencji naukowej, która odbędzie się 9 marca 2018 roku na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Fredry 10).
Sny kobiet, sny o kobietach - od romantyzmu do Młodej Polski
Koło Naukowe Młodej Polski i Modernizmu UJ i Koło Naukowe Romantyzmu UJ działające przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do udziału w ogólnopolskiej interdyscyplinarnej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej „Sny kobiet, sny o kobietach – od romantyzmu do Młodej Polski”, która odbędzie się w dniach 9-10 maja 2019 r.