Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 24.11.2017 - 26.11.2017
Дата размещения: 11.10.2017

Kultura wykluczenia? V odsłona: Kobiety

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Kraków

Pojęcie wykluczenia towarzyszy niemalże wszystkim refleksjom na temat współczesnej kultury. Wywołuje niejasności, prowokuje do dyskusji, rodzi pytania. Pojawia się w różnych kontekstach i rozważane jest na wielu płaszczyznach. Wydaje się być cechą integralną każdej kultury, pojawiając się niczym antyteza każdego systemu i porządku budowanego w kulturowych kategoriach. Funkcjonuje w refleksji nad językiem, myśleniem, poznaniem.

W piątej już odsłonie naszego cyklu proponujemy przyjrzeć się sytuacji kobiet. Z jednej strony w kulturze Zachodu kobiety wywalczyły sobie równouprawnienie, pojawia się jednak pytanie o realność uzyskanych przez nie praw. Czy rola kobiety jest rzeczywiście równoprawna do roli mężczyzny,czy kobieta tyle samo zarabia, czy nie musi wybierać między zawodową karierą a domem, czy wolna jest od seksistowskich uwag i czy szanowana jest jej seksualność i cielesność? Z drugiej strony pozycja kobiety w wielu rejonach świata całkowicie ją uprzedmiatawia i czyni poddaną mężczyźnie. Czy jednak nie ma w świecie muzułmańskim feministek? Czy prawa człowieka są dla wszystkich?

Połowa ludzkości to kobiety, często niezauważane, marginalizowane, wyśmiewane, „za stare”, „za grube”, „za głupie”, „zbyt emocjonalne”. Nasze debata o wykluczeniu będzie analizować nie tylko stereotypy, przyzwolenie na przemoc wobec kobiety, brak realnego równouprawnienia, wykluczenie, ale również będzie chciała pokazać możliwości kobiet, ich siłę i wkład, obecny pomimo umniejszania ich roli, w kształtowanie się kultur.

Dlatego proponujemy przyjrzeć się takim zagadnieniom jak:
1. Równouprawnienia – fakty czy jedynie puste deklaracje,
2. Ciało kobiety,
3. Niepełnosprawność kobiet,
4. Przypisane kobietom role – stereotypowe i współcześnie formułowane,
5. Emigracja kobiet,
6. Starość kobiet,
7. Społeczne zaangażowanie kobiet i ich możliwości polityczne,
8. Kobieta w przestrzeni publicznej,
9. Miejsce kobiety na rynku pracy,
10. Seksizm – ukryty i jawny,
11. Mobbing wobec kobiet,
12. Feminizm i jego współczesne znaczenie ,
13. Ideologizacje kobiety,
14. Mity kobiecości,
15. Kobieta w popkulturze (gry wideo, gry RPG, komiks, serial, film).

Czekamy na Państwa abstrakty do końca października (max. 200 słów, prosimy przesłać na adres: kulturawykluczenia.konferencja@gmail.com). Przewidziane jest wydanie drukiem najciekawszych artykułów w książce monograficznej z cyklu „Perspektywy ponowoczesności”.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a ponieważ nikogo nie wykluczamy, zaproszenie nasze skierowane jest zarówno do szacownego grona naukowców z tytułem profesorskim, jak i do zaczynających swą ścieżkę nauki studentów. Liczy się myślenie i nauka.

Miejsce obrad: Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Gołębia 24)

Kontakt: kulturawykluczenia.konferencja@gmail.com

dr hab. Joanna Hańderek: handerek.joanna@gmail.com

Wstęp wolny dla słuchaczy.

Opłaty:

  • studenci – brak opłat
  • doktoranci – 100 zł
  • pracownicy naukowi – 200 zł

Opłatę należy wpłacić do końca października. Opłaty konferencyjne składają się na częściowe pokrycie kosztów wynajmu sal i przerw kawowych.

Uniwersytet Jagielloński, ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków; numer konta: 83 1240 4722 1111 0000 4857 9179

Przewidujemy publikację najciekawszych artykułów.

Abstrakty (max. 200 słów) należy przesłać do końca października na adres: kulturawykluczenia.konferencja@gmail.com. Bardzo prosimy o przesyłanie abstraktów za pomocą formularza: formularz2017 (.doc)

Uprzejmie prosimy o wygłoszenie, a nie odczytanie wystąpienia.

Szczegółowe informacje na temat zgłoszeń, terminów i płatności znajdziecie Państwo na stronie https://kulturawykluczenia.wordpress.com/informacje/.

Информация

Адрес:
ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków
Подача заявок для докладчиков до:
30.10.2017 23:00
Подача заявок для участников до:
30.10.2017 23:00

Смотреть также

02.06.2017

Rozważna i/czy romantyczna - kobiecość na przestrzeni wieków / I Interdyscyplinarna Konferencja Doktorantów i Młodych Naukowców

Celem spotkania jest dyskusja na temat wizerunku i roli kobiety na przestrzeni wieków w ujęciu historycznym, filozoficznym, językoznawczym, literaturoznawczym i kulturoznawczym. Konferencja stanowi również doskonałą okazję do podsumowania dotychczasowego stanu badań z zakresu historii kobiet, nakreślenia nowych problemów badawczych, a także integracji środowiska przedstawicieli nauk humanistycznych zajmujących się omawianą tematyką.

18.10.2018

Kobiety na zesłaniu: XVIII - XX wiek. Historia, źródła, problemy

Zespółu Archiwum Kobiet IBL PAN zaprasza na wykład dr Swietlany Muliny "Kobiety na zesłaniu: XVIII-XX w.: historia, źródła, problemy", który odbędzie się w czwartek 18 października w sali 144 o godzinie 16:00.

19.04.2017

Seminarium z cyklu „Duchowość kobiet”

Serdecznie zapraszamy na piąte seminarium z cyklu „Duchowość kobiet” organizowane przez zespół Archiwum Kobiet IBL PAN oraz Instytut Religioznawstwa UJ. Gościniami spotkania będą pisarka Justyna Bargielska i artystka sztuk wizualnych Ada Karczmarczyk. Wystąpią one z krótkimi prezentacjami, które będą punktem wyjścia do dyskusji.

09.10.2018

Przygoda w nieznanym kraju. Rozczytywanie niekanonicznych pisarek XIX wieku

Zakład Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX Wieku (Instytut Literatury Polskiej, Wydział Polonistyki UW) wraz z Kołem Naukowym Literatury Kobiet zaprasza do udziału w konferencji pt. Przygoda w nieznanym kraju. Rozczytywanie niekanonicznych pisarek XIX wieku. Część pierwsza: powieściopisarki, która odbędzie się w Warszawie 7 i 8 lutego 2019 roku.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах