Wydarzenie
Marek Zagańczyk: O pisaniu z podróży / spotkanie z serii "Prelekcje Mistrzów"
Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na pierwszą w Nowym Roku mistrzowską prelekcję. Jej autorem będzie Marek Zagańczyk, który opowie „O pisaniu z podróży”. Spotkanie rozpocznie się 14 stycznia o godz. 11.30 w sali 94 (Plac NZS 1).
Marek Zagańczyk to eseista, redaktor, wydawca, wieloletni zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”, kurator archiwum i spuścizny Pawła Hertza, a także edytor jego dzieł zebranych. Spod pióra Marka Zagańczyka wyszło kilka tomów szkiców: Krajobrazy i portrety (1999), Droga do Sieny (2005), Cyprysy i topole (2012), Berlińskie widoki (2019).
Cykl wykładów pod nazwą "Prelekcje Mistrzów" realizowany jest na Wydziale Filologicznym UwB od maja 2017 roku. Skierowane są one przede wszystkim do studentów humanistów, doktorantów oraz uczniów poszukujących możliwości spotkania z wybitnymi przedstawicielami nauki i kultury. Gośćmi prelekcji byli już m.in. prof. Anna Legeżyńska, prof. Zygmunt Saloni czy Antoni Libera. Wstęp na spotkania jest wolny.
Informacje
Zobacz także
„Zeszyty Literackie” – ludzie / historia / współczesność
W czwartek 13 grudnia w Bibliotece im. Wacława Borowego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, odbędzie się spotkanie z członkami redakcji „Zeszytów Literackich”. Swój udział zapowiedzieli m.in.: Barbara Toruńczyk (redaktor naczelna), Marek Zagańczyk (z-ca redaktor naczelnej) i Mikołaj Nowak-Rogoziński (sekretarz redakcji).
Wykład Jarosława Mikołajewskiego "Poezja i przekład: kwestia lojalności" / z cyklu "Prelekcje Mistrzów"
"Poezja i przekład: kwestia lojalności" to temat najbliższej prelekcji mistrza, którym będzie Jarosław Mikołajewski z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
III Świętojańskie Spotkania
Biblioteka Uniwersytecka UJK oraz Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach zapraszają na III Świętojańskie Spotkania.
Otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" (wydarzenie towarzyszące konferencji "Historia i formy kobiecego pisania w Polsce – od średniowiecza do współczesności")
Zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" - tym razem do Olsztyna. O "Biuletynie Polonistycznym" opowiedzą Mariola Wilczak i Przemysław Górecki. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.40 (Aula Teatralna im. Profesora Bohdana Głuszczaka, parter, Instytut Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie). Będzie ono towarzyszyć ogólnopolskiej konferencji naukowej "Historia i formy kobiecego pisania w Polsce – od średniowiecza do współczesności".